Maisto produktų ir vaistų sąveika gali sukelti rimtą pavojų sveikatai
Mokslininkai yra nustatę, jog kai kurie maisto produktai, vartojami su tam tikrais medikamentais, organizme gali sudaryti pavojingus junginius, taigi dar labiau sutrikdyti sveikatą.
Pasak rusų mokslininko, medicinos mokslų kandidato, gydytojo gastroenterologo Konstantino Spachovo, ypač pavojingos šiuo atžvilgiu yra greifrutų sultys. Šio mokslininko turima informacija, Amerikos mitybos specialistai visų pirma atlieka vadinamuosius greifrutų testukus, kurių pagalba išsiaiškina, ar minėtų vaisių sulčių sąveika su vienokiais ar kitokiais vaistais neturės šalutinio poveikio. Pažymėtina tai, jog nustatomi vis nauji "pavojingieji junginiai", kurių vienas iš komponentų yra būtent greifrutų sultys.
Atrodo, šviežios greifrutų sultys - toks vitaminingas, skanus ir "nekaltas" gėrimas. Deja, kaip rodo tyrimų rezultatai, kartais šios sultys, vartojamos kartu su tam tikrais medikamentais, žmogui gali tapti mirtinai pavojingos.
Prieš kurį laiką Rusijoje mirė vidutinio amžiaus vyras. Kaip vėliau paaiškėjo, vyriškis turėjo problemų dėl aukšto kraujo spaudimo ir padidėjusio cholesterolio kiekio kraujyje, todėl vartojo medikamentus Limprimar. Po medicininės ekspertizės buvo konstatuota, jog mirtis šį vyrą ištiko dėl minėto medikamento perdozavimo išsivysčius sunkios formos inkstų nepakankamumui. Dar vėliau paaiškėjo, kad ligonis preparatą Limprimar vartojo griežtai laikydamasis gydytojo nurodymų, be to, ne vienerius metus, ir niekada per šį laiką nebuvo kilę jokių sveikatos sutrikimų. Šio vyriškio savijauta, pasirodo, ėmė prastėti nuo tada, kai jis, iš kažkur sužinojęs, jog labai naudinga organizmui, kasdien ėmė gerti šviežias greifrutų sultis - po dvi - tris stiklines per dieną. Štai tada ir paaiškėjo, kad šio piliečio mirtį sukėlė greifrutų sultys, susimaišiusios su kraujospūdį bei cholesterolio kiekį kraujyje mažinančiu Limprimar.
Pasirodo, greifrutų sultys gerokai padidina daugelio vaistų poveikį (žymiai pagerina vaistų įsisavinimą iš žarnyno), todėl nemaža dalis vartojamo gydomojo preparato, kuri anksčiau tiesiog pasišalindavo per virškinamąjį traktą, patenka į organizmą.
Moksliniais tyrimais nustatyta, jog greifrutų sulčių negalima vartoti kartu su medikamentais, gydančiais įvairias širdies ligas, taip pat drauge su antibiotikais, hormonais ir kai kuriais kitais preparatais.
Jei greifrutų sultys vartojamų vaistų poveikį padidina, tai pienas gali paveikti priešingai. Pavyzdžiui, antibiotikų poveikį pienas sumažina (mat piene ir jo produktuose esantis kalcis dalį vaistų "sujungia", todėl šios dalies organizmas paprasčiausiai neįsisavina). Todėl geras gydytojas, skirdamas ligoniui antibiotikus, turėtų įspėti laikinai nevartoti jokių pieno produktų.
Beje, antibiotikai - vienas iš pačių konfliktiškiausių preparatų, poveikį organizmui keičiantis ne tik kartu vartojant pieno produktus, bet ir valgant rūgščius vaisius, geriant rūgščias sultis, gazuotus gėrimus, sausą vyną ar vartojant produktus, kurių sudėtyje yra acto.
Na, o dar pavojingesnius junginius su kai kuriais maisto produktais gali sudaryti antidepresantai! Šios grupės medikamentai, kaip nustatyta tyrimais, "neperdirba" alkoholio (ypač - raudonojo vyno), taip pat pieno produktų, jautienos, žuvies ir kt. Valgant minėtus maisto produktus ir vartojant antidepresantus ligoniui kyla rimtos hipertoninės krizės grėsmė.
Labai pavojingi "kokteiliai" - iš vyno ir psichotropinių vaistų. O dar labiau skaitytoją šokiruos naujiena, jog sveikatai ypač kenkia alkoholiniai gėrimai, sąveikaujantys su nuskausminamaisiais ar temperatūrą mažinančiais vaistais. Išgėrus alkoholio jokiu būdu nereikėtų vartoti paracetamolį, o būtent šiuo medikamentu dažnai gydomasi bandant sumažinti pagirių periodu užeinančius galvos skausmus. Kaip tikina mokslininkai, toks "kokteilis" gali sukelti ne tik ilgalaikius sveikatos sutrikimus (pavyzdžiui, kepenų veiklos nepakankamumą), bet netgi mirtį. Antai Amerikos prezidento Antonijaus B. Džordžo Bušo (vyresniojo) padėjėjas kaip tik ir tapo tokio "kokteilio" auka. Šis vyras nebuvo alkoholikas, bet turėjo įprotį kasdien išgerti po kelias taures gero vyno. 1993 metais, susirgęs viena iš gausybės peršalimo ligų, vaistų nesišalinantis amerikietis per keturias dienas suvartojo dešimt paracetamolio tablečių. Staiga nustojo funkcionuoti šo vyriškio kepenys. Laimė, sunkaus ligonio gyvybę išgelbėjo skubus kepenų persodinimas. Deja, dešimtys, o gal ir šimtai kitų tokių ligonių dėl tos pačios priežasties jau seniai nukeliavę į aną pasaulį...
Atmintinė
Pienas ir jo produktai:
Mažina antibiotikų (ypač - tetraciklino grupės) poveikį. Veikia geležies preparatus ir priešgrybelinius medikamentus. Vartojant kartu su antidepresantais gali sukelti hipertoninę krizę.
Kava (kai kada - ir arbata bei gazuoti gėrimai, kurių sudėtyje yra kofeino):
Sustiprina teofilino poveikį (gali pakenkti įprastai vartojamos šių vaistų dozės). Mažina eritromicino ir penicilinų grupės antibiotikų poveikį. Slopina geležies įsisavinimą bei kai kurių psichotropinių preparatų veikimą.
Rūgštūs vaisiai ir sultys, gazuoti gėrimai, vynas ir sirupas, patiekalai, kurių sudėtyje yra acto:
Mažina visų, o ypač - eritromicino ir penicilinų grupės antibiotikų poveikį.
Pienas ir jo produktai, šokoladas, kava, bananai, vynas, avokadai, žuvis, kepenys, razinos, raudonosios slyvos, saliamis ir kiti rūkyti gaminiai, konservai, sojos produktai, pomidorai, špinatai, mielių ekstraktas:
Šių produktų reikėtų vengti vartojant bet kuriuos antidepresantus bei opas gydantį cimetidiną (priešingu atveju kyla rimtos hipertoninės krizės grėsmė).