Istorinėje Lietuvos sostinėje Trakuose trečiadienį (05.21) susirinkę Vilniaus dešimtuko grupės valstybių parlamentų pirmininkai įsipareigojo stiprinti strateginę Europos ir JAV partnerystę bei paragino tęsti NATO "atvirų durų" politiką.
"Kadangi euroatlantinė partnerystė išlieka esmine garantuojant saugumą ir stabilumą, mūsų parlamentai ir vyriausybės turi svarbią pareigą prisidėti prie strateginės Europos ir JAV partnerystės", - teigiama Trakų pilyje priimtame bendrame parlamentų pirmininkų pareiškime.
"NATO turi likti kolektyvinės gynybos organizacija, besiremiančia 5 punkto garantijomis, ir išlaikyti transatlantinį ryšį, garantuojantį jos efektyvumą", - pažymima pareiškime.
Šiaurės Atlanto Aljanso sutarties 5 punktas kalba apie tai, kad vienos Aljanso valstybės užpuolimas yra visų valstybių užpuolimas ir todėl turi susilaukti kolektyvinio atsako.
Pokarinio Irako atstatymas ir Europos gynybinių pajėgumų plėtra, pasak pareiškimo, suteikia galimybes sutvirtinti šį transatlantinį bendradarbiavimą.
Vilniaus dešimtuko šalių parlamentų pirmininkai pareiškė, kad jų šalys yra pasirengusios dalyvauti atstatant Iraką ir sutaria, jog Jungtinės Tautos turi atlikti esminį vaidmenį pokariniame Irake.
Taip pat dokumente reiškiamas įsitikinimas, kad Europos ir JAV partnerystė bus sustiprinta plėtojant Europos gynybinius pajėgumus.
Vilniaus dešimtuko parlamentų pirmininkai paragino NATO tęsti "atvirų durų" politiką ir įsipareigojo kartu su NATO sąjungininkais siekti, kad visos grupės šalys būtų pakviestos į Aljansą.
"Mes esame įsipareigoję "atvirų durų" politikai ir tvirtai tikime, kad Albanija, Kroatija ir Makedonija bus pakviestos į NATO esant artimiausiai galimybei", - teigiama pareiškime.
Taip pat pareiškime reiškiamas pasirengimas plėtoti įvairiapusius ryšius su Bosnija ir Hercegovina, Serbija ir Juodkalnija, bei sutariama prašyti savo vyriausybių pakviesti Gruziją ir Ukrainą į būsimus Vilniaus grupės susitikimus.
"Mes esame pasirengę pasidalyti savo patirtimi su visomis narystės NATO siekiančiomis šalimis", - teigiama Trakuose priimtame pareiškime.
Susitikime dalyvavusi Gruzijos parlamento pirmininkė Nina Burdžanadzė pažymėjo, kad narystė NATO ne tik bus naudinga jos šalies, bet ir Aljanso interesams.
"Mes suprantame, jog mūsų kelias į Aljansą nebus lengvas", - sakė ji, priminusi apie Gruzijos teritorijoje vis dar esančias Rusijos karines bazes.
Vilniaus dešimtuko parlamentų pirmininkų pareiškime taip pat dėkojama Kanadai, Norvegijai, JAV ir Danijai už sklandų stojimo į NATO protokolų ratifikavimą, kuris prisidės prie "istorinio proceso" įgyvendinant laisvos ir vieningos Europos viziją.
Stojimo į NATO protokolus turi ratifikuoti visos 19 NATO valstybių. Tikimasi, kad septynios į Aljansą stojančios valstybės taps visateisėmis narėmis 2004 metų pradžioje.
BNS