65 metų kaunietė Vanda S., pamačiusi ant rankos raudoną dėmę, net neįtarė, jog tai pirmieji Laimo ligos požymiai. Moteris nejautė jokių negalavimų, be to, buvo pasiskiepijusi "nuo erkių", todėl net neabejojo, jog jeigu kada nors nepastebimai ir buvo įsisiurbusi erkė, ji moters užkrėsti negalėjo. Kurį laiką didėjusi, pagaliau raudona dėmė po truputį ėmė nykti, kol beveik nebeliko žymės. Tiktai praėjus keletui mėnesių Vanda pajuto rimtus negalavimus - jai pradėjo skaudėti sąnarius, pakilo temperatūra. Iš medikų išgirdusi nerimą keliančią diagnozę, jog serga antrąja Laimo ligos stadija, Vanda prisiminė, kuomet besiskiepydama "nuo erkių" buvo įspėta, jog ši vakcina apsaugo tiktai nuo erkinio encefalito... "Pro vieną ausį įėjo - pro kitą išėjo",- vėliau karčiai prisimins moteris. Mat po skiepų ji buvo įsitikinusi, kad dabar iki savo gyvenimo pabaigos įgijo imunitetą "nuo erkių" ir galės drąsiai uogauti bei grybauti, ramiai darbuotis gausiai krūmokšniais apsuptame kolektyviniame sode... Tačiau diagnozavę netikėtą ligą, moterį medikai turėjo dar kartą įspėti, jog skiepų nuo Laimo ligos nėra...
Kauno infekcinių ligų klinikos gydytojos medicinos daktarės Auksės Mickienės teigimu, Laimo liga - tai erkių pernešama liga, kurią sukelia bakterijos - vadinamosios spirochetos arba borelijos. Jos priklauso tai pačiai bakterijų šeimai, kaip ir sifilio sukėlėjai. Dėl to šios ligos, o tiksliau - jų eiga, yra labai panašios. Laimo liga užsikrečiama tik įkandus erkei.
Ar lengva pastebėti pirmuosius šios ligos pažymius? Atsakymas į šį klausimą labai paprastas - taip. Dažniausiai per pirmą mėnesį (neretai - praėjus savaitei ar dviem) erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda išplitusi, rausva, ryškiais kraštais tarsi įrėminta dėmė, kuri vadinama mirguojančia eritema. Šis paraudimas palaipsniui plečiasi, didėja. Žmogus gali ir nejausti jokių kitų reiškinių ar negalavimo, o raudona dėmė po savaitės kitos savaime išnyksta. Praėjus dar keletui savaičių ar keliems mėnesiams, jau pradeda ryškėti pirmieji sunkūs negalavimai - tai reiškia, jog liga pasiekė antrąją stadiją. Negydoma Laimo liga pažeidžia nervus, sąnarius, širdį, odą. Gydytoja A. Mickienė patikino, jog jeigu įtariama, jog yra pažeisti sąnariai (paprastai pažeidžiami stambieji - kelio, čiurnos, alkūnės), jie būna karšti, raudoni, skausmingi, sutinę... Nervų sistemos pažeidimas pasireiškia labai stipriais skausmais, tarsi būtų radikulitas. Gali skaudėti juosmenį, nugarą arba pečių juostą. Skausmo nenumalšina analgetikai ar priešuždegiminiai vaistai. Nervų sistemos pažeidimui dar labai būdingas veido paralyžius. Gali paraližuoti vieną arba abi veido puses. Jei yra pažeista širdis, atsiranda širdies blokados, žmogus gali jausti silpnumą. Visi šie pakitimai matomi kardiogramoje. Taigi šių trijų paminėtųjų sistemų pažeidimai reiškia, jog jau yra išsivysčiusi antroji Laimo ligos stadija. Ši stadija pasireiškia daugiau vasarą ar rudenį (Laimo liga yra sezoninė). Trečioji šios ligos stadija jau turi ypatingus požymius. Pavyzdžiui, jeigu pažeisti nervai, Laimo liga būna panaši į išsėtinę sklerozę. Žmogui pradeda tirpti ir pintis kojos, jis nebegali paeiti, negali nusišlapinti arba nelaiko šlapimo, sutrinka regėjimas... Jei paliesti sąnariai - jie būna ne tik skausmingi, bet ir deformuojasi, ir t. t.
Pirmoji Laimo stadija yra pati paprasčiausia ir lengviausia, nes tuomet pažeidžiama tiktai oda. Kiekvienas infektologas ar net bendrosios praktikos gydytojas ją atpažįsta - tokiais atvejais jokių tyrimų atlikti nereikia - pakanka skirti gydymą antibiotikais. Per 14 dienų gydymo kursą visi sukėlėjai yra sunaikinami. Beje, apie 20 procentų užkrėstųjų šių požymių gali ir nebūti, nes sukėlėjai nukeliauja tiesiai į kraują. Tai reiškia, jog tarsi peršokama pirmoji Laimo ligos stadija. Derėtų nepamiršti, jog labai dažnai eritema išnyksta vos pradėjus gerti antibiotikus (po 5-7 dienų), tačiau tai nereiškia, jog reikia nutraukti gydymą - antibiotikus reikia gerti 14 dienų ir po to šią ligą pamiršti. Blogiausia tai, kad persirgus ši liga, priešingai nei erkiniu encefalitu, neįgyjamas imunitetas. Jeigu užsikrėtusi erkė vėl įsisiurbs ir užkrės, dar tą pačią vasarą žmogus gali susirgti iš naujo...
Gydytoja A. Mickienė tikina, jog vis dėlto Laimo ligos bijoti nereikia, nes ir antroji jos stadija yra puikiai išgydoma. Gydymas trunka apie 3 savaites. Nervų pažeidimai dažniausiai gydomi ligoninėse, o kitų organizmo sistemų pakitimus galima gydytis ambulatoriškai. Dėl to ligoninėse tokių ligonių būna mažai.
O štai trečioji Laimo ligos stadija ji išsivysto ne dėl pačių mikrobų, o dėl paties žmogaus kokios nors iškreiptos imuninės reakcijos. Todėl netgi manoma, jog genetiškai nulemta, kuriems žmonėms liga pereis į trečiąją stadiją. Jeigu taip atsitinka, jog eritemos (rausvos dėmės) žmogus nepastebėjo, antroji stadija taip pat nebuvo gydyta, geros prognozės tikėtis negalima. Tik apie 70 procentų tokių ligonių visiškai pasveiksta - žmogus gali tapti neįgaliu. Beje, nei Lietuvoje, nei apskritai istorijoje neužfiksuotas nė vienas mirtinas šios ligos atvejis.
Beje, Laimo ligai išsivystyti turi reikšmės tai, kiek laiko erkė būna įsisiurbusi. Kuo ilgiau ji būna įsisegusi, tuo didesnė tikimybė, kad žmogus užsikrės. Didžiausia rizika yra tada, jeigu erkė išbuvo įsisiurbusi daugiau nei dvi paras. Taigi, pastebėjus erkę, reikia kuo greičiau ja atsikratyti. Mat jeigu erkinio encefalito virusas gyvena erkės seilių liaukose ir yra perduodamas tą pačią akimirką, kai erkė įsisiurbia, Laimo ligos sukėlėjai gyvena erkės žarnyne, todėl jiems perduoti reikia laiko. Norint apsisaugoti nuo šios ligos, reikėtų vengti "susidūrimų" su erkėmis - į gamtą eiti apsirengus šviesiais drabužiais (ant jų lengviau pastebėti erkes), dažniau apsižiūrėti (ankstyvas erkių surinkimas - labai efektyvus ligos išvengimo būdas), be to, reikėtų apsipurkšti arba pasitepti apsauginėmis priemonėmis. Dar reikėtų priminti vieną svarbų dalyką, jog vakcinos nuo Laimo ligos (priešingai nei nuo erkinio encefalito) nėra, taigi jokie skiepai nepadės. Tiesa, tokie skiepai buvo sukurti Amerikoje, tačiau jie pasirodė neefektyvūs, todėl buvo nuspręsta jų atsisakyti.