Keturiasdešimtmetė kaunietė Kornelija nudžiugo vienos televizijos sveikatos laidoje išgirdusi gydytojų ir farmacininkų pateiktą reklamą apie siūlomą įsigyti preparatą - medicininės paskirties maisto produktą "Triptan". Kaip, anot kaunietės, laidos metu buvo tvirtinama, šis be recepto parduodamas maisto papildas esąs labai veiksmingas besiskundžiantiesiems dažnai kamuojančiais, migreniniais galvos skausmais, nemiga, kitaip sakant, jaučiantiems lengvos depresijos simptomus. Esą kapsulėse esančios aktyviosios medžiagos skatina serotonino gamybą smegenyse, dėl to gerėja nuotaika, nustoja kankinti nemiga, žodžiu, gyvenimas tampa šviesesnis... Nieko nelaukusi Kornelija nubėgo į artimiausią vaistinę ir už 20 litų nusipirko 15 kapsulių "Triptan komplex". Bemat vieną kapsulę prarijo (ant pakuotės rašoma, kad nuotaikai gerinti vartojama po 1-2 kapsules per dieną, o miegui gerinti - po 1 kapsulę vakare). Ir gana greitai ėmė jausti tos kapsulės poveikį. Deja, ne tokį, kokio laukė ir tikėjosi.
- Diena virto košmaru, - nesmagiais prisiminimais dalijosi ponia Kornelija. - Pirmiausia pajutau spaudimą pakaušyje; po to apėmė stiprus susijaudinimo, nerimo jausmas, baimė; pradėjo krėsti šaltis... Jaučiausi klaikiai - lyg būčiau išgėrusi kibirą stiprios kavos. Savijauta nė kiek nepagerėjo nei vakare, nei naktį - užuot užmigusi, iki paryčių prasivarčiau lovoje, be perstojo drebėjau. Maniau, kad neišgyvensiu, numirsiu...
Kornelija geriau pasijuto tik kitą dieną. Moteris, aišku, šių piliulių daugiau nevartos. Drauge ji negalėjo atsistebėti, kaip tokį stiprų poveikį turį maisto papildai (beje, dabar tai jau vadinama medicininės paskirties maisto produktais) pardavinėjami be recepto, be platesnės anotacijos, nenurodant galimų kontraindikacijų, šalutinio poveikio. Anot ponios Kornelijos, tokių "medicininių maisto produktų" reklamos auka gali net nukeliauti į kapus!
Išgirdęs kaunietės istoriją, minėtą preparatą gaminančios UAB "Aconitum" provizorius kokybei Mindaugas Udrėnas sakė esąs labai nustebintas. Girdi, triptano kapsulės Lietuvoje pardavinėjamos jau apie pusę metų, tačiau iki šiol nepasitaikė nė vieno panašaus nusiskundimo.
Provizorius užtikrino, jog minėtas preparatas yra registruotas kaip medicininės paskirties maisto produktas ir žymimas laikantis visų privalomų reikalavimų. M. Udrėno teigimu, kadangi iš natūralių medžiagų pagaminto preparato "Ttriptan komplex" vienos kapsulės sudėtyje yra mažas kiekis (100 mg) 5-hidroksitriptofano (amino rūgšties), pagal šiuo metu galiojančią ženklinimo tvarką nėra būtina ant etiketės rašyti, kad prieš vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Preparate "Triptan forte" minėtos rūgšties esą jau yra 150 mg, todėl ant šio maisto produkto pakuotės jau parašytas įspėjimas dėl vartojimo tikslingumo pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Anot provizoriaus kokybei M. Udrėno, galimas dalykas, jog kaunietės Kornelijos organizmas taip paradoksaliai reagavo į amino rūgštį (beje, į šio papildo sudėtį dar įeina kelių rūšių vitaminai). Tokia reakcija esą gali pasitaikyti vienam iš šimto tūkstančių, o gal ir iš dar didesnio skaičiaus žmonių.
O ką apie preparato "Triptan" poveikį organizmui mano kaunietis gydytojas psichiatras- psichoterapeutas Ramutis Kazlauskas?
Šio gydytojo teigimu, "Triptan komplex" arba "Triptan forte" iš tiesų veikia kaip antidepresantas. Tik esą labai svarbu, kad šis produktas nebūtų vartojamas drauge su kai kuriais kitais medikamentais, o ypač su tokiais, kurie skiriami nervų sistemos ligoms (sutrikimams) gydyti. Beje, nepageidaujamas (šalutinis) triptano poveikis esą gali būti jaučiamas ir tuomet, kai po anksčiau vartotų tam tikrų grupių vaistų nutraukimo yra praėjęs nepakankamas laiko tarpas, kai anksčiau vartoti vaistai dar nėra pilnai iš organizmo pasišalinę. Mat tokiais atvejais (sąveikoje su kitais vaistais), gydytojo teigimu, gali išsivystyti gan ryški organizmo reakcija - žmogų gali apimti didžiulis nerimas, jaučiama vidinė įtampa, sutrinka miegas, gali net prasidėti vadinamosios panikos atakos - padažnėja širdies plakimas, pakyla kraujospūdis, jaučiama mirties baimė ir panašiai.
Anot gydytojo, bet kurių vaistų, taip pat ir medicininės paskirties maisto produktų, tam tikras poveikis organizmui esą labai priklauso nuo individualių organizmo savybių, ypatumų, imuninės sistemos, lėtinių ligų, kitų faktorių. Būtent dėl to gydytojas psichiatras-psichoterapeutas pataria jokių vaistų ar medicininės paskirties maisto produktų nepirkti ir nevartoti remiantis vien reklaminiais jų poveikio apibūdinimais - visų pirma esą reikia pasitarti su šeimos gydytoju. Mat farmacininkas esą gali suteikti informaciją apie konkretų produktą, jo sudėtį ir poveikį, tačiau nieko nežino apie vaistus (papildus) ketinantį įsigyti ir vartoti ligonį - kokiais negalavimais šis skundžiasi, nuo ko gydosi ar neseniai gydėsi, kokius dar vaistus vartoja, ar esąs alergiškas tam tikroms sudėtinėms dalims, ir t. t. Kitaip sakant, anot gydytojo R. Kazlausko, nereikia pamiršti, jog visi medikamentai turi didesnį ar mažesnį šalutinį (nepageidaujamą) poveikį, kuris gali pasireikšti, pavyzdžiui, vienam iš šimto tūkstančių ar milijono tą preparatą vartoti pradėjusių ligonių, ir kas žino, gal tuo šimtatūkstantuoju būsite kaip tik jūs!
Gydytojas R. Kazlauskas atkreipė dėmesį ir į tai, jog nepageidaujamų reakcijų gali sukelti net ir vaistažolės. "Tų pačių vaistingųjų augalų arbata vieną ligonį gali gydyti, o kitam - pakenkti", - įspėjo gydytojas. Taigi ir vaistažolių arbatas patartina vartoti tik pasikonsultavus su savo gydytoju ar bent atidžiai perskaičius pridedamą instrukciją.