Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis antradienį ketina susitikti su Prezidentu Rolandu Paksu ir spręsti problemą, kaip iširus Prezidento komandai toliau palaikyti abipusį ryšį.
"Matau problemą ir su Prezidentu reikės kalbėtis, kaip palaikyti ryšį. Ketinu kalbėtis rytoj, nes šiandieną jau yra paskutinė užsienio politikos grupei priklausiusių atsistatydinusių patarėjų darbo Prezidentūroje diena", - Eltai pirmadienį sakė ministras A. Valionis.
Prezidentui Rolandui Paksui pasiryžus "eiti Golgotos keliu", jo vadovaujama Prezidentūra toliau nesustabdomai byra. Pirmadienį paaiškėjo, kad iš Prezidento aplinkos traukiasi dar du buvę patarėjai - Evaldas Vaitkus bei nuo pat rinkimų kampanijos pradžios Prezidentą konsultavęs Aurelijus Katkevičius.
Prezidentūroje jau anksčiau neliko nė vieno užsienio politikos grupės patarėjo.
Prezidento pagrindinė konstitucinė pareiga - atstovauti Lietuvos valstybei, spręsti pagrindinius užsienio politikos klausimus, kartu su Vyriausybe vykdyti užsienio politiką.
Tačiau, pasak Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Gedimino Kirkilo, jau kurį laiką ir užsienio valstybių politikams ne paslaptis, kad Lietuvos Prezidento funkcijas atlieka šalies Vyriausybė.
"Visi supranta, kad visas Prezidento pareigas eina Vyriausybė", - Eltai pirmadienį sakė G. Kirkilas, šiuo metu Dubline dalyvaujantis Europos Sąjungos šalių nacionalinių parlamentų Užsienio reikalų komitetų pirmininkų konferencijoje.
Čia pat G. Kirkilas sakė nesuprantąs neatsakingo R. Pakso elgesio - užsispyrimo neatsistatydinti, nors Prezidento aplinka nesustabdomai retėja.
"Prezidentūra realiai neveikia. Situacija iš tiesų labai sudėtinga, ir pats Prezidentas turėtų būti atsakingas. Aš stebiuosi, kad R. Paksas taip neatsakingai elgiasi", - kalbėjo G. Kirkilas.
G. Kirkilo nuomone, likęs be patarėjų Prezidentas turėtų arba atsistatydinti, arba kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją dėl laikinos pagalbos, pavaduojant pasitraukusius patarėjus užsienio politikos klausimais.
"Aš manau, kad reikėtų tą padaryti, bent laikinai patvirtinti kažkokius žmones, kurie galėtų padėti. Nors sunkiai įsivaizduoju, kaip tuos žmones reikėtų priversti dirbti dabartinėje Prezidentūroje", - teigė G. Kirkilas.
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Justinas Karosas sakė neįsivaizduojantis, kokią dar pagalbą galima būtų suteikti žlungančiam Prezidentui.
"Mes kiek galėjome, tiek padėjome, bet R. Paksas į tuos patarimus nesureagavo ir dabar praktiškai ignoruoja valstybės interesą. Vienas dalykas įmanomas šioje situacijoje - tik spartinti Prezidento apkaltą Seime. Situacija iš tiesų nenormali, nes paties Prezidento elgesys nenormalus. Toks užsispyrimas išeina iš normalios valstybės standartų", - sakė J. Karosas.
ELTA