"Transparency International" (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) 2008 metų tyrime Lietuvai skyrė 4,6 balus ir 58 vietą 180 šalių lentelėje.
Praėjusiais metais Lietuvos KSI siekė 4,8 balus, t.y. buvo arčiau skaidrumo ribos - 10 balų. Anot "Transparency International" Lietuvos skyriaus (TILS) atstovų, 2008 metų tyrimo duomenys rodo, kad Lietuva vėl grįžo į 2004 metų padėtį ir 58-ąja vieta dalijasi su kaimynine Lenkija bei Turkija.
Kaip vieną ryškiausių su korupcija besisiejančių pavyzdžių Lietuvoje TILS vadovas Rytis Juozapavičius įvardijo nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę "Leo LT" projektą.
Tuo metu kaimyninė Latvija, skirtingai nei Lietuva, šiemet pasiekė 5 balus, nors pernai abiejų šalių KSI buvo vienodi - 4,8 balo. Lietuva apskritai yra korumpuočiausia tarp Baltijos valstybių. Estija 2008-aisiais pasiekė 6,6 balo ir ne pirmus metus yra skaidriausia iš Baltijos kaimynių.
Tarp ES ir kitų Vakarų Europos šalių Lietuva ir Lenkija dalijasi 3 vietą nuo galo ir lenkia tik Bulgariją bei Rumuniją.
Anot TILS, valstybė laikoma sugebančia kontroliuoti ir pažaboti korupciją, jei jos KSI peržengia 5 balų ribą, o jei ši riba nepasiekiama, reiškia, jog šalis su korupcija kovoti kol kas nepajėgi. Lietuva patenka į antrąją grupę šalių ir nė karto nuo to laiko, kai ji dalyvauja tyrime, nebuvo peržengusi 5 balų ribos.
Kalbėdami apie kovą su korupcija Lietuvoje, TILS atstovai antradienį spaudos konferencijoje tvirtino, kad realios tokios veiklos yra labai mažai. Anot jų, "daugiausia vilčių teikia suaktyvėję Specialiųjų tyrimų tarnybos veiksmai, bet teismai dar tars savo žodį, tirdami korupcijos bylas".
Kaip galimą aferą ir korupcijos pavyzdį jie įvardijo nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę "LEO LT" projektą. "Tai ryškus ydingo administravimo ir blogo valdymo pavyzdys - nėra kaštų ir naudos analizės, partneris "Maxima" pasirinktas nesvarsčius jokių alternatyvų. Profesionalus sprendimas būtų pasiūlyti visus būdus su kainomis ir tada rinktis.
Yra daug organizacijų, kurios gali varžytis su "Maxima". Šių sąlygų pažeidimas leidžia manyti, kad projektas susijęs su korupcija, panašus į didelę aferą. Jį turėtų ištirti teisėsaugos pareigūnai," - per spaudos konferenciją sakė TILS direktorius R.Juozapavičius.
Taip pat TILS atstovams užkliuvo korupciją, anot jų, skatinantis politinės reklamos ribojimo įstatymas.
"Reiktų atpiginti dalyvavimą politikoje - įpareigoti nacionalinius transliuotojus nemokamai transliuoti politinę reklamą.
Tačiau Lietuvoje sprendimas nevakarietiškas - kaip tik uždrausta transliuoti politinius klipus. Taip gali kilti didžiausia korupcija - partijoms reikia daugiau pinigų iš verslo rinkimams, ir taip jos įsipareigoja jam dirbti", - kalbėjo R.Juozapavičius.
Anot jo, korupcijos mažinimo sritis Lietuvoje skendi depresijoje. Tik Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) sugebėjo pažaboti korupciją savo viduje, tačiau daugiau tokių atvejų nėra.
TILS ekspertė Jolanta Aleknevičienė žurnalistams sakė, kad labiausia korumpuotas Lietuvoje yra sveikatos sektorius. Anot jos, čia labiausiai paplitusi paprastoji korupcijos forma - kyšiai, kadangi sunku atskirti, kas yra kyšis, o kas - dovana.
Skaidriausiomis valstybėmis šiemet pripažintos Danija, Naujoji Zelandija ir Švedija, tuo metu korumpuočiausių "lyderėmis" tapo Somalis, Irakas, Haitis ir Mianmaras.
TILS teigimu, krito daugelio senosios Vakarų Europos šalių korupcijos lygis smuko: Prancūzijos ir Portugalijos - per 0,4 balo, Jungtinės Karalystės - per 0,7, Norvegijos - per 0,8 balo.
TI KSI yra vienas garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, pateikiantis panoraminį vaizdą, kaip įvairioms pasaulio valstybėms sekasi kontroliuoti korupcijos paplitimą tarp politikų ir valstybės tarnautojų, įvertinant padėtį vienu skaičiumi, kai 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 10 - labai skaidrią valstybę.
Šis indeksas pasaulyje skaičiuojamas jau 14 metų, o Lietuva jame dalyvauja 10 metų.