Praėjusį ketvirtadienį Kauno apygardos teisme pradėta nagrinėti vieno jauniausių Kauno miesto savivaldybės tarybos narių, Lietuvos laisvės sąjungos pirmininko pavaduotojo Enriko Daktaro (22 m.) baudžiamoji byla. Kartu su Kauno mafijos vadeivos sūnumi į teisiamųjų suolą sėdo ir netikras Enriko dėdė Rimantas Daktaras (23 m.) bei draugai Mindaugas Česonis (24 m.), Nerijus Šarovas (23 m.) ir Tautvydas Butkus (20 m.). Visi jie įtariami narkotikų ir padirbtų dolerių kontrabanda (byloje užfiksuoti du falsifikuotų dolerių ir trys psichotropinių tablečių "Ecstasy" siuntimo į JAV epizodai). Kad tai neeilinė baudžiamoji byla, liudija jos apimtis - per 20 tomų!
Per tardymą buvo išaiškinta, kad jaunieji "daktariukai" suplanavo, kaip "lengvai ir saugiai" pasipelnyti iš narkotinių medžiagų bei falsifikuotų pinigų kontrabandos. Išsiaiškinę, jog Amerikoje viena "Ecstasy" tabletė kainuoja iki 30 ir daugiau JAV dolerių (Lietuvoje jos kaina tesiekia 5 litus), o už tris padirbtus JAV dolerius užatlantėje galima gauti vieną tikrą, "chebrytė" iš Kauno visas greito pralobimo viltis susiejo būtent su šia valstybe. Juolab kad šioje šalyje jau kuris laikas gyveno nemažai pažįstamų, tarp jų - ir Enriko Daktaro buvęs klasės draugas Kazimieras Neniškis-Krevnevičius bei tuometinio Lietuvos teisės akademijos pirmakursio Mindaugo Česonio geras pažįstamas Darius Ramanauskas. Pastarasis JAV, Minesotos valstijoje, praleidęs ne vienerius metus, buvo spėjęs susipažinti su vietinių nusikalstamų grupuočių atstovais ir dėjosi turįs jų užnugarį, tad nedvejodamas sutiko bendradarbiauti plėtojant nusikalstamą, tačiau beprotiškai pelningą verslą. Negana to, į jį įtraukė ir daugiau pažįstamų asmenų.
Lietuvos VSD pareigūnai kauniečių "verslo" gijas užčiuopė praėjusių metų pradžioje. Manoma, jog iki tol įtariamieji spėjo į JAV nusiųsti ne vieną nelegalią narkotinių medžiagų ar padirbtų pinigų siuntą. Visais atvejais buvo naudojamasi greitojo pašto bendrovių paslaugomis, siuntas iš Lietuvos adresuojant vis kitiems asmenims - nusikalstamo verslo organizatorių tarpininkams.
Vasario 18 dieną į Minesotos valstiją iškeliavo pirmoji Lietuvos VSD pareigūnų užfiksuota nelegali siunta su narkotikais (1 000 "Ecstasy" tablečių buvo "įfarširuotos" į šokoladinius saldainius). Apie kvaišalų krovinį Lietuvos pareigūnai informavo kolegas iš JAV ir narkotikai adresato nepasiekė. Kauniečiai pamanė, jog tai paprasčiausias atsitiktinumas (vylėsi, jog siuntinyje supakuotus narkotikus galėjo užuosti specialiai apmokyti JAV specialiųjų tarnybų šunys), tad netrukus suruošė naują siuntinį. Beveik 500 tokios pat rūšies tablečių buvo sukišta į... žieminių vyriškų batų padus, prieš tai juos atplėšus, o vėliau kruopščiai suklijavus. Beje, šalia prastos kokybės batų gulėjo ir pigi striukė bei stiklainiukas medaus. Visą šį krovinį greitojo pašto paslaugas teikiančios firmos "EMS" Vilniaus biuro patalpose pirmieji apžiūrėjo Lietuvos VSD pareigūnai. Apie atkeliaujantį narkotikų krovinį buvo informuoti tik kolegos užatlantėje. Taigi adresato nepasiekė ir antroji siunta. Kauniečius tai, be abejo, sunervino, tačiau jie visą bėdą ir vėl suvertė amerikiečiams. Ir paskubomis suruošė trečiąją narkotikų siuntą - 531 "Ecstasy" tabletę paslėpė ""Danutės" vafliniame pyrage. Ši kvaišalų partija Amerikos nepasiekė - ji, kaip vienas iš neginčijamų nusikalstamo verslo įrodymų, liko Vilniaus apygardos prokuratūroje, kuri drauge su kolegomis iš VSD pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neleistino psichotropinių medžiagų laikymo, gabenimo ir siuntimo. Tačiau kol kas apie tai kauniečiai "verslininkai" net nenutuokė.
Netrukus nusprendę, kad su nuolat konfiskuojamais narkotikais prasidėti neverta, apsukrūs kauniečiai su naujuoju Kauno miesto savivaldybės tarybos nariu Enriku Daktaru priešakyje tokiu pat būdu į JAV ėmė siųsti padirbtus dolerius.
Pirmoji albumo viršelyje slepiamų pustrečio tūkstančio falsifikuotų "žaliųjų" siunta "UPS" greituoju paštu iškeliavo kovo viduryje. Žinodami, koks tai "brangus" siuntinukas, Lietuvos VSD pareigūnai apie jį informavo JAV specialiąsias tarnybas. Čia padirbti doleriai buvo sužymėti ir leisti perduoti adresatui. Paaiškėjo, kad tarpininkas siuntinuką perdavė Dariui Ramanauskui. Specialiųjų tarnybų agentai užfiksavo, kaip pastarasis nedelsdamas falsifikatus ėmė platinti (parduotuvėse mokėjo netikrais doleriais, o grąžą gaudavo tikrais), tačiau suimti neskubėjo - sekė toliau.
Dar po dešimties dienų į Minesotą iškeliavo antroji - 6 000 padirbtų dolerių siunta. Falsifikatai vėl buvo sukaišioti į albumo viršelius. Šįkart buvo nuspręsta tikrąjį siuntinio gavėją, pas tarpininką siuntos atvykusį pasiimti Darių Ramanauską, sučiupti su įkalčiais rankose - vos vyrukas peržengė savo buto slenkstį. Čia sėdėjo ir Dariaus draugė, ir Kazimieras Neniškis-Krevnevičius, buvo ir daugiau lietuvių. Visi, išskyrus merginą, buvo sulaikyti, tačiau netrukus paleisti (suimtas liko tik Darius Ramanauskas). Šio draugė iškart po specialiųjų tarnybų operacijos paskambino į Lietuvą Mindaugui Česoniui bei Nerijui Šarovui ir perdavė, kad jos draugužiui, šių vyrukų bendrininkui, riesta...
Netrukus Enrikas Daktaras telefonu užuominomis pasikalbėjo su buvusiu sulaikytu, tačiau greitai paleistu Kazimieru Neniškiu-Krevnevičiumi ir drauge apgailestavo, kad bendrininkas (tai yra Darius Ramanauskas) įkliuvo su "lentutėmis" (turėta omenyje padirbti JAV doleriai) ir "apvaliomis" (kalbama apie "Ecstasy" tabletes). Tačiau net ir tuomet kauniečiai neįtarė, jog kiekvieną jų žingsnį įdėmiai seka Lietuvos saugumas! Antraip kaip paaiškinti faktą, jog per Nerijaus Šarovo, Mindaugo Česonio ir Rimanto Daktaro (Enriko netikro dėdės) sulaikymo operaciją Kaune, Rasytės gatvėje, pastarųjų automobilyje ant galinės sėdynės buvo rasta per 3 kilogramus metamfetamino, kurio vertė - apie 150 000 litų ir kuris, saugumo operatyvine informacija, turėjo būti pradėtas tiekti į Rusiją! Tuo pat metu kitoje Kauno vietoje buvo sučiuptas ir šio nusikalstamo verslo, kaip įtariama, pagrindinis organizatorius Enrikas Daktaras.
Kaip žinia, suimtas jaunasis politikas iš pat pradžių ėmė atkakliai neigti padaręs minimus nusikaltimus, viešai tvirtino, jog tokiu būdu su juo, sąžiningu ir doru piliečiu bei perspektyviu politiku, bandoma susidoroti. Niekam ne paslaptis ir tai, kaip Henrikas Daktaras visokiais būdais bandė pakreipti Enriko bylos tyrimo eigą, o belangėje teismo laukiantį sūnų iškrapštyti į laisvę. Taip vasaros pabaigoje Enrikas Daktaras buvo paleistas (per šį laiką spėjo susituokti), tačiau netrukus vėl atsidūrė už grotų. Tėvo pastangos nuėjo perniek, be to, už pagalbą ar teisines konsultacijas nusikalstamo pasaulio autoritetui Henrikui Daktarui daug nemalonumų turėjo tiek LLS pirmininkas Seimo narys Vytautas Šustauskas, tiek vilnietis advokatas Grigorijus Leonovas (pastarasis prarado prezidento bei Teismų tarybos pirmininko pasitikėjimą ir nebuvo patvirtintas teisėjo pareigoms).
Be jokios abejonės, Enriko Daktaro ir jo šutvės teismas užtruks, mat jau pirmąjį posėdį įtariamieji bei jų gynėjai pažėrė daugybę pageidavimų, paprašė prie bylos medžiagos pridėti šūsnis papildomų dokumentų. Daugumą prašymų teismas, motyvuodamas tuo, kad taip bandoma vilkinti procesą, atmetė.