Teismų tarybai jau antrą kartą per pastarąjį pusmetį teko priimti neeilinį sprendimą - nesiūlyti Prezidentui paskirti teisėjų atranką praėjusio kandidato. Dėl asmeninių savybių teisėjo darbo negavę teisininkai piktinasi, kad Lietuvos teismai tapo privačia bendrove, į kurią gali pakliūti tik klanui nuolankiai paklūstantys šios profesijos atstovai.
Nors Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokurorė Olga Alibajeva atitiko visus reikalavimus ir atrankos komisijoje buvo įvertinta itin aukštais balais, Teismų taryba prokurorei pareiškė, kad ji netinkama dirbti teisėja. Apie tai pasakoja "Lietuvos žinios".
"Pasirodo, mūsų teisinei sistemai neriekia kvalifikuotų teisininkų, - sakė Alibajeva. - Mano manymu, Lietuvos teismai tapo ne teisine institucija, o privačia bendrove, į kurią jos vadovai priima tik jiems palankius žmones".
Mažeikių prokurorė pasakojo, kad praėjusi Atrankos į teisėjus komisiją ji gavo kvietimą atvykti į Vilniuje, Aukščiausiajame Teisme, vykstantį Teismų tarybos posėdį. Per jį 24 aukštas pareigas einantys teisėjai ir valdžios atstovai svarstė Prezidento teikimą dėl Alibajevos skyrimo Mažeikių teisėja. Tik tuo atveju, jeigu Teismų tarybą pritaria kandidatūrai, šalies vadovas pasirašo dekretą dėl jo paskyrimo. Alibajeva tikino, kad vos tik įžengusi į Teismų tarybos posėdį iš karto pajuto, jog bus nepatvirtinta. "Galbūt jiems nepasirodžiau tinkama kandidatė, nors pagal įstatymus atitikau visus reikalavimus. Tačiau noriu pabrėžti - jie neturi jokios teisės tyčiotis iš žmogaus", - nuoskaudos neslėpė Mažeikių prokurorė.
Alibajeva įsitikinusi, kad jos likimas buvo nuspręstas dar prieš tarybos posėdį. "Greičiausiai iš Mažeikių buvo gautas raštas, kuriame teisėjai reiškė nepasitenkinimą, jog ateisiu čia dirbti", - šios nuomonės prokurorė laikosi, nes asmeniškai nepažinojo nė vieno Teismų tarybos nario. "Kadangi teisme esu nepageidaujama, nesu kamikadzė ir daugiau nebandysiu papulti ten, kur mane "suės", - svarstė prokurorė. - Skaudžiausia, kad per 10 minučių teisėjai galėjo nuspręsti, jog esu aikštinga, konfliktinė asmenybė. Taip, mano charakteris yra "kietas", ne kiekvienam teisėjui patinku, nes būna, kad nesutinku su nuosprendžiais ir rašau skundus aukštesnės instancijos teismui".
Pasak prokurorės, Mažeikių teisme reikėtų pakeisti 60 proc. darbuotojų, gal tada tvyrotų kita atmosfera. "Per 10 metų teisme pasikeitė net 4 teismo pirmininkai, išvažiavo daug teisėjų, nes čia nuolat buvo slogi atmosfera", - teisininkė priminė kelerių metų istoriją, kai teismo darbuotojai nepasitikėjo vieni kitais, į įvairias instancijas rašė skundus.
Mažeikių teismo pirmininkė Violeta Erlickienė kategoriškai atmetė prokurorės prielaidas, kad ji pati ar jos pavaldiniai Teismų tarybai siuntė kokį nors raštą dėl Alibajevos. "Mūsų teisme yra ramu, visi teisėjai dirba savo darbą, - kalbėjo Erlickienė. - Manau, kad Alibajeva turėtų susitaikyti, kad nebuvo paskirta teisėja. Ji - darbšti, kruopšti, tačiau, kaip ir visi žmonės, turi tam tikrų savybių. Manau, jau daug ką reiškia faktas, kad ji metus be jokios priežasties gali nesisveikinti su teisėju".
Teisėjos darbo Radviliškio rajono apylinkės teisme negavo ir Prienuose dirbanti advokatė Vanda Laukevičienė. Anksčiau Šiaulių rajono apylinkės teisme dirbusi teisininkė nuo 1987 metų dirbo advokate. "Norėjau ramesnio darbo, todėl padaviau pareiškimą dirbti teisėja," - sakė Laukevičienė. Ji taip pat buvo teigiamai įvertinta atrankos komisijoje, teliko gauti Teismų tarybos pritarimą. Tačiau advokatės taryba nusprendė nesiūlyti skirti Prezidentui dėl asmeninių savybių. "Oficiali priežastis man taip ir liko nepaaiškinta", - Laukevičienė neatmetė galimybės, kad į teisėjų klaną ji nepateko, jog nepažinojo nė vieno tarybos nario.
"Norint dirbti teisėju nepakanka vien gerai išmanyti įstatymus, reikia ir gerų asmeninių savybių", - pareiškė Prezidento patarėjas teisės klausimais Haroldas Šinkūnas.