Žilvinas Vizgirda
Generalinė prokuratūra nepraranda vilties baudžiamojon atsakomybėn patraukti verslininką kaunietį Gintarą Skobą (48 m.) už galimai prieš 13-15 metų padarytus sunkius nusikaltimus. Prokurorai teigia, kad anksčiau bylą nagrinėję teismai netinkamai pritaikė jam senaties terminą.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo posėdyje kaltinimą palaikęs prokuroras Zdislavas Kuliševskis prašė teismo netaikyti senaties termino, o bylą grąžinti nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui. Pasak prokuroro, G.Skobas yra padaręs labai sunkų nusikaltimą kaip nusikalstamos grupuotės narys.
Prokuroro tvirtinimu, teismai netinkamai pritaikė senaties terminą pagal senąjį kodeksą ir taip dvigubai palengvinoi G.Skobo padėtį. Naujasis Baudžiamasis kodeksas tokiems nusikaltimams numato 20 metų senatį, senasis numatė 10 metų. Tačiau skirdami bausmes teismai vadovavosi jau naujuoju kodeksu.
Be to, anot kaltintojo, verslininkas nesigaili dėl padarytų nusikaltimų, savo kaltės nepripažįsta, žalos nėra niekam atlyginęs, todėl teigiamai neturėtų būti vertinamas.
Verslininko advokatas Rimas Andrikis nesutiko su prokuroro teiginiais.
Į Aukščiausiąjį Teismą kreipėsi ne tik prokuratūra, bet ir šioje byloje nuteisti asmenys. Pusšeštų metų laisvės atėmimo bausme nuteistas 41 metų Dinaras Užkuraitis nesutinka mokėti 200 000 litų neturtinės žalos nukentėjusiesiems - esą tuo metu, kai jis buvo nuteistas, toks žalos atlyginimas dar nebuvo numatytas. Su tokiu pat skundu į teismą kreipėsi ir 43 metų Rolandas Grigonis. Na o Arikas Pastuškovas (55 m.) prašo jo atžvilgiu bylą nutraukti. Pasak nuteistojo, jam inkriminuotos nusikalstamos veikos nebuvo įrodytos.
Priminsime, kad prieš keliolika metų Kaune veikusios ginkluotos nusikaltėlių gaujos byla teismuose nagrinėjama jau ne pirmą kartą. Šių metų pradžioje Apeliacinis teismas dviem nuteistiesiems, kurie padėjo teisėsaugininkams atskleisti gaujos nusikaltimus, sušvelnino bausmes. D. Užkuraičiui teismas paskyrė pusšeštų metų nelaisvės vietoje apygardos teismo skirtų 8 metų, o P. Grigoniui - 5 metus ir 4 mėnesius. Apeliacinis teismas tada konstatavo, kad be šių nuteistųjų pagalbos ginkluotos kauniečių gaujos nusikaltimai ir juos padarę gaujos nariai nebūtų buvę išsiaiškinti. Kitiems nuteistiesiems liko galioti 2006-ųjų gruodį paskelbtas Vilniaus apygardos teismo verdiktas: A. Pastuškovui 11 - su puse metų, Artūrui Balnanosiui (38 m.) - 12 metų nelaisvės.
Ir Apeliacinio, ir Apygardos teismų nuosprendžiais buvo nepatenkinti ir nuteistieji, ir prokurorai, kurie kaip reta šioje byloje buvo dalies nuteistųjų pusėje. Dalį teisininkų nustebino tai, kad G. Skobui buvo pritaikytas senaties terminas. Operatyvininkai buvo priblokšti ir tuo, kad daugelį nusikaltimų padėjusiam atskleisti R. Grigoniui buvo paskirtas įkalinimas. Prokurorai prašė 6 metų, o apygardos teismas buvo skyręs net 8.
Tada buvo juokaujama, kad teismo sprendimui matyt turėjo įtakos tai, kad G. Skobas į visus posėdžius ateidavo apsirengęs labai stilingai. Prokurorai jam prašė skirti 11 su puse metų laisvės atėmimo bausmę. Jų nuomone, kaip tik G. Skobas maždaug 1990 metais įkūrė nusikalstamą grupuotę, į kurią subūrė apie 20 sportininkų. Grupuotės vadu buvo paskirtas Ramūnas Kuzminas-Ramaškė. Grupuotė turėjo ginti verslininkus nuo Kauno banditų, tačiau galima sakyti, kad pati užsiemė reketu.
Po kiek laiko grupuotė ėmė krikti. Keli jos nariai sugrįžo į savo senąsias gaujas, o G. Skobui tai nepatik. Prasidėjus gaujų karui šūviai aidėjo beveik kiekvieną savaitę. Buvo nušautas Darius Steponavičius, Kęstas Nastys-Ryžas, o Vidmantas Urnikas mieties išvengė tik per atsitiktinumą. Prokurorai su šiomis žmogžudystėmis siejo ir G. Skobą. Manoma, kad banditų gauja galėjo nužudyti 10 žmonių.
Praėjus keliolikai metų, kiekvieno šių audringų įvykių dalyvių likimai susiklostė skirtingai. G. Skobas tapo žinomu verslininku. Ji priklausė Milijonierių klubui, kuriame buvo 10 turtingiausių šalies verslininkų.
R. Kuzminas sėdėjo kalėjime, o sugrįžęs vėl išsikovojo autoritetą Kauno nusikaltėlių pasaulyje, tačiau 2000 metais buvo nužudytas. Kaip tik šiomis dienomis baigtas ikiteisminis tyrimas jo nužudymo byloje. Jau turėjo įvykti ir pirmasis teismo posėdis, tačiau jis atidėtas iki vasario mėnesio.
V. Urnikas užsiėmė skalbimo verslu. R. Grigonis bei D. Užkuraitis atsiribojo nuo buvusio audringo gyvenimo. Abu jie tapo svarbiais liudytojais ir padėjo atskleisti daug nusikaltimų, tačiau didelės padėkos už tai nesulaukė.
Aukščiausiasis Teismas savo verdiktą šioje byloje turėtų paskelbti dar šį mėnesį.