Skandalas Klaipėdos policijoje - įtariama, kad net trys pareigūnai galėjo tarnauti nusikaltėliams. Pirmasis įkliuvo Klaipėdos transporto policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus vyresnysis tyrėjas Rimantas Šarauskis. Po jo apklausos teismo sprendimu nuo tarnybos buvo nušalinti Autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriaus vadovas Rytis Nemcevičius ir tyrėjas Valdas Zavjalovas.
Užkibo ant mercedeso
Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarybos (ONTT) pareigūnai Rimantą Šarauskį sulaikė pietų pertraukos metu. Vyras buvo surakintas antrankiais, jo kabinete atlikta krata, paimtas kompiuteris, o pats tyrėjas uždarytas į areštinę. Krata buvo atlikta ir namuose, ten rasti ir įkalčiai - doleriai. Pareigūnui pareikštas įtarimas didelės vertės turto prievartavimu.
Istorija prasidėjo tada, kai buvo pavogtas prabangus, apie 200 000 litų kainuojantis "Mercedes-Benz CL 600", kuriuo važinėjo praeityje garsus futbolininkas, o dabar verslininkas Remigijus Daugėla. Šiuo automobiliu verslininkas važinėjo pagal panaudos sutartį. Beje, kiek anksčiau iš R. Daugėlos buvo pavogtas ne ką pigesnis automobilis BMW, kuris dar nesurastas. Šį kartą buvęs futbolininkas pagalbos kreipėsi į buvusį regbininką R. Šarauskį. Nors tyrėjas savo tiesioginio darbo metu ir neužsiėmė automobilių vagysčių aiškinimu, bet sutiko padėti, juolab kad verslininkas už pagalbą pažadėjo 5 000 litų. Deja, jų neužteko. Po kelių dienų R. Daugėlai buvo pranešta, kad jis savo automobilį galėtų atgauti už 18 000 JAV dolerių. Verslininkas tiek pinigų perdavė pareigūnui ir atgavo automobilį. O pareigūnui ant rankų tarkštelėjo antrankiai.
Skirtingos versijos
Po kelių dienų, praleistų areštinėje, R. Šarauskis parodymus davė teisme. Jis papasakojo, kad po to, kai nusprendė padėti buvusiam futbolininkui, kreipėsi į tuos, kurie tiria automobilių vagystes - į Autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriaus (APGTS) pareigūnus. Šie atsakė, kad žino, kur yra mersedesas, ir už 20 000 JAV dolerių išpirką jį sugrąžintų. Tokia yra R. Šarauskio versija. APGTS viršininkas R. Nemcevičius ir tyrėjas V. Zavjalovas neigia, kad jie veikė nusikalstamoje grupėje su R. Šarauskiu ir buvo vagių tarpininkai. Jie prisiminė, kad tyrėjas tikrai buvo užėjęs pas juos ir prašė surasti pagrobtą automobilį, bet kadangi jis buvo pavogtas Kretingoje, padėti atsisakė. Po kelių dienų pats R. Šarauskis atvairavo mercedesą ir paprašė išbraukti jį iš policijos ieškomų automobilių sąrašo. Kuri versija tikra, dabar ir turi išsiaiškinti ikiteisminio tyrimo pareigūnai. Klaipėdos policijos vadovybė siūlė prokurorams automobilių vagis gaudančius pareigūnus tik pažeminti pareigose, bet leisti jiems dirbti, tačiau teismas nusprendė nušalinti tyrėjus nuo pareigų pusei metų. Automobilių vagys Klaipėdoje dėl to tikrai tik džiaugiasi, nes APGTS ėmus vadovauti R. Nemcevičiui, smarkiai išaugo surastų automobilių ir išaiškintų vagysčių skaičius.
Dėmėta biografija
R. Šarauskis ir anksčiau buvo įtariamas dėl pasikėsinimo paimti kyšį, buvo net sulaikytas. 1996 metais jis buvo kaltinamas iš vienos įmonės direktoriaus reikalavęs 2 000 litų už tai, kad įmonė naudojasi neregistruotu kasos aparatu. Vėliau, nesurinkus pakankamai įrodymų, byla buvo nutraukta, o R. Šarauskis liko darbe. Tuo metu jis dirbo Transporto policijos kriminalinės paieškos inspektoriumi. Prieš tai R. Šarauskis dirbo tardytoju ir ten buvo pakliuvęs tarp įtariamųjų. Kaip rašo "Klaipėdos" laikraštis, vienas klaipėdietis buvo nutvertas su koviniu pistoletu. Bylą tyręs R. Šarauskis nusiuntė pistoletą ekspertizei, o iš ten buvo gautas atsakymas, kad ginklas nešaudantis, nes jame nėra paraką uždegančio daužiklio. Kilo įtarimų, kad daužiklį išėmė R. Šarauskis, nes kriminalistai tvirtino, jog iki tol svarbi ginklo detalė buvo savo vietoje. Ginklo savininkas nuo atsakomybės išsisuko, o R. Šarauskio kaltė vėl buvo neįrodyta.
Dabar R. Šarauskio suėmimą sankcionavęs Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Ignas Laucius "Klaipėdai" sakė, kad, be įtarimų turto prievartavimu, rasta ir tarnybinių pažeidimų. Tyrimas turi būti labai kruopštus, nes įtarimai labai rimti, įtariamas policijos pareigūnas. Prokuroras užsiminė, kad šioje byloje įtariamųjų gali būti ir daugiau. I. Laucius įžvelgė net mafijos bruožų, kai nusikaltėliai ima veikti kartu su policija. Vyriausiasis prokuroras pažymėjo, jog šį įvykį į viešumą iškėlė ne kita tarnyba, bet Klaipėdos policijos ONTT.
Policijos paslaptys - nusikaltėliams
Nusikaltėliams nėra jokių kliūčių įsigyti netgi slaptą tyrimo medžiagą. Tuo įsitikino vienoje šalies įkalinimo įstaigoje kratą atlikę pareigūnai. Į kamerą pateko medžiaga, kurioje demaskuojami čia uždaryti nusikaltėliai.
Aptiktoje garso įrašo kopijoje užfiksuota Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos vyresniojo tyrėjo Edmundo Tautavičiaus atliekama įtariamojo apklausa, nors vyras, duodamas parodymus prieš kitus nusikaltėlius, buvo gavęs pareigūno garantijas, kad apie tai niekas nesužinos.
Šiomis dienomis E. Tautavičiui parodymus davęs įtariamasis buvo nuteistas ir turėjo būti išsiųstas į tuos pačius pataisos namus, kur bausmę atlieka jo išduoti nusikaltėliai - manoma, kad jo likimas ten būtų nuspręstas. Garso įrašo originalas aptiktas tyrėjo namuose.
Paaiškėjus skandalingiems faktams E. Tautavičius buvo nušalintas nuo pareigų. Įtariama, kad jis galėjo perduoti medžiagą nusikaltėliams. Kol kas visi aukščiausi šalies teisėsaugos pareigūnai bandė slėpti šį skandalingą faktą. Vyksta ikiteisminis tyrimas.
Teikdavo informaciją
Kad parsidavusių policininkų liktų kuo mažiau, rūpinasi Policijos departamente įkurta Organizuoto nusikalstamumo 5-oji valdyba. Generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius jau džiaugiasi, kad naujoji valdyba pradeda dirbti. Jos pastangomis iš darbo atleistas nusikaltėlių grupuotės autoritetui talkinęs policijos pareigūnas. "Lietuvos žinios" išsiaiškino, kad iš tarnybos generalinio komisaro įsakymu atleistas Zarasų rajono policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus vyresnysis specialistas Gintas Petrulis. Jis tyrėjams iš Vilniaus prisipažino, kad Zarasų krašte garsėjančio Liongino Kuzmos telefonu teikdavo informaciją apie rajone planuojamus policijos reidus, patikrinimus ir priemones.
Kaip rašo "Lietuvos žinios", užfiksuotas ne vienas G. Petrulio ir L. Kuzmos telefoninis pokalbis. Neseniai L. Kuzma skambino G. Petruliui ir klausė, kodėl Policijos departamento pareigūnai ir mokesčių inspekcijos darbuotojai krečia jo draugo Vaido Barzdos lentpjūvę. Skambinusiajam buvo paaiškinta, kad yra ieškoma įmonių, perdirbančių vogtą medieną.
Išaiškintas ir atleistas G. Petrulis skundėsi, kad dabar neturės kaip grąžinti paskolos, už kurią pirko sodybą, be to, jis augina mažamečius vaikus.
Kovotojas su korupcija
Auką suvaidino ir praėjusių metų pabaigoje nuteistas buvęs Policijos departamento ir Generalinės prokuratūros pareigūnas Valerijus Šulcas. Vilniaus apygardos teismas už turto prievartavimą stambiu mastu V. Šulcui skyrė 5 metų laisvės atėmimo bausmę. Paskutiniu metu LNK televizijos laidos konsultantu dirbęs V. Šulcas už tai, kad nebūtų parodytas siužetas, kuriame užfiksuota, kaip keliuose budintys pareigūnai iš vairuotojų ima kyšius, paprašė buvusių kolegų 15 000 JAV dolerių ir 1 800 litų. Per kelias dienas policininkai surinko 10 000 dolerių ir perdavė pinigus buvusiam komisarui. Teisme V. Šulcas neigė prievartavęs turtą iš policininkų ir sakė, kad jis yra nusipelnęs kovotojas su korupcija. V. Šulcas prisiminė buvusį Seimo narį Audrių Butkevičių, kuris esą siūlė 20 000 dolerių kyšį už daiktinių įrodymų sunaikinimą. Buvęs komisaras teigė, jog bylą sufabrikavo prieš jį nusistatę buvę nusikaltėliai. Jiems atseit talkino prokurorai. Teisėjai nepatikėjo gražbylystėmis ir nusiuntė komisarą už grotų.