SVEIKATA (trumpi tekstukai - puslapio įvairovei) .............................................................
NEMIGĄ GALIMA NUGALĖTI
Kas trečias žmogus kuriuo nors gyvenimo momentu patiria nemigą. Yra trys pagrindiniai jos tipai.
LAIKINA. Ji tęsiasi kelias dienas. Ji dažniausiai kamuoja tolimųjų reisų vairuotojus, lakūnus ar žmones, dirbančius naktinį darbą.
TRUMPALAIKĖ. Ji trunka keletą savaičių ir gali kilti dėl laikinų rūpesčių ar ligos.
CHRONIŠKA. Ji tęsiasi keletą mėnesių ar net metų, priklausomai nuo ją sukėlusių priežasčių: ligos, depresijos, rūpesčių, narkomanijos ar alkoholizmo.
Šie patarimai padės naktį geriau išsimiegoti.
- Energingi pratimai.
- Kavos poveikis juntamas dešimt valandų, todėl reikia vengti šio stimuliatoriaus.
- Vartoti juozažoles. Jos ypač padeda gydyti nemigą, kurią išprovokavo depresija.
- Nemigą, kurią sukėlė įvairūs rūpesčiai, galima gydyti valerijonu, kryžiažolėmis, ramunėlėmis ar apyniais.
- Patartina valgyti moliūgų sėklų arba gerti pieno. Šiuose produktuose yra triptofano, kuris turi įtakos žmogaus miegui, poilsiui.
- Reikia būti kantriems, laikytis tam tikro režimo. Rekomenduojama eiti miegoti visada tuo pačiu metu.
- Visus svarbiausius dienos pokalbius geriau užbaigti dvi valandas prieš miegą.
Šie patarimai turėtų padėti nugalėti nuovargį ir atskleisti gilaus bei atpalaiduojančio miego paslaptį.
*********************************************************************
SAPNAI ĮSPĖJA APIE LIGĄ
Yra žmonių, kurie liguistai vadovaujasi sapnininkais, vos tik susapnuoja įsimintinesnį ir įspūdingesnį sapną. Skeptikai sapnininkais - ir senoviniais, ir naujais - netiki. Užtat JAV mokslininkai paskelbė nustatę, kad daugeliu atvejų sapnai signalizuoja apie ligą, kurios pirmieji požymiai pasireikš netolimoje ateityje. Prieš ligą žmogų kamuoja sunkūs, įkyrūs sapnai. Tačiau jeigu sapnai tylūs, ramūs, džiaugsmingi, vadinasi, ligonis greitai išgis.
ŠIRDIES LIGOS. Žmogus, kuriam gresia ar prasideda kokia nors širdies liga, sapnuoja itin sunkius sapnus: kad jį užpylė žemėmis ar peršovė krūtinę. Po jų lieka mirties baimė, krūtinėje jaučiamas spaudimas.
PLAUČIŲ LIGOS. Dažniausiai žmogus sapnuoja besikamuojantis, kad dūsta arba skęsta. Krūtinėje jaučiamas sunkumas, kankina dusulys.
GRIPAS ir PERŠALIMO LIGOS. Peršalęs žmogus neretai sapnuoja, kad maudosi lediniame vandenyje ar skęsta. Gali prisisapnuoti ir žvarbus, kiaurai pučiantis vėjas, sniegas ar lietus.
Vis dėlto mokslininkai įspėja, kad nemalonūs sapnai nebūtinai turi reikšti ligą. Jei sapnas nesikartoja kelis kartus iš eilės, nerimauti nėra pagrindo.
*********************************************************************
DEPRESIJA
Sunkią minutę, kai galvą tarsi akmuo užgulusios juodos mintys, ranka pati tiesiasi mėgstamiausių sausainių ar puodelio aromatingos kavos link. Gurkšnelis vienas, kitas - ir maloni šiluma, apėmusi kūną, tarsi nustumia rūpestį ir kartėlį.
Pastaraisiais metais mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad maistas tiesiogiai veikia žmogaus smegenų veiklą, reguliuojančią nuotaiką. Išties gardus kąsnelis, kuriuo stengiamasi užgniaužti nusivylimą, nerimą ar nemalonumus, pakelia nuotaiką. Tiesa, neilgam.
ANGLIAVANDENIAI. Mokslininkai teigia, kad visi angliavandeniai ramina. Tačiau būtų naivu manyti, kad lėkštė saldžios košės padės įveikti stresines situacijas. Vis dėlto praėjus šiek tiek laiko po valgio, depresijos slegiamas žmogus pasijaučia ramiau.
KALCIS. Jo ypač daug piene, jogurte, sūryje. Ryte reikėtų išgerti stiklinę apelsinų sulčių, per pietus - pieno, o vakare - neriebaus jogurto. Ir tai bus kalcio dienos norma.
*********************************************************************
NAUDINGI PATARIMAI
Gvazdikėliai malšina skausmą.
Įsiskaudėjus dančiui beveik iš karto skausmą numalšins kramtomas gvazdikėlis. Taip yra dėl šiame prieskonyje esančių aliejų. Galima gvazdikėlio dalelę net įsidėti į dantį, jeigu jame yra skylė. Žinoma, skausmui praėjus, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į stomatologą.
Nuo žagsulio - ledas
Žagsulys - tai diafragmos spazmai. Dėl jų sutrinka kvėpavimas (įkvėpiant) ir krūtinės ląsta tarsi tamposi, o drauge pasigirsta žagsuliu vadinamas garsas. Tuomet reikia išsiimti iš šaldiklio ledo kubelį, suvynioti į nosinaitę ir patrinti juo kaklą. Šaltis sustabdys žagsulį.
Jeigu skeldėja lūpos
Reikia užplikyti arbatos, fasuotos į maišelius, ir pusei minutės priglausti prie lūpų drėgną, šiltą arbatos maišelį. Taip daryti keletą kartų per dieną.
Bananai gerina nuotaiką
Bananuose yra dešimt įvairių vitaminų - ypač daug vitamino B6, mineralinių medžiagų ir mikroelementų. Nemažai ir kalio, magnio, cinko, kalcio. Bananus turėtų valgyti tie žmonės, kurie nori pakelti nuotaiką, neutralizuoti stresą, saugoti širdį, skrandžio gleivinę sergant gastritu, opa. Bananai normalizuoja cholesterolio kiekį, neleidžia sukalkėti kraujagyslių sienelėms.
Svarainiai stiprina imunitetą
Svarainiuose yra pakankamai vitamino C, kalio, kalcio, fosforo, geležies, folinių rūgščių. Svarainiai stiprina imunitetą, gelbėja nuo vidurių užkietėjimo, suteikia žvalumo ir optimizmo, mažina stresus, stabdo plaukų žilimą.
********************************************************************* STEBUKLINGIEJI AUGALAI
Niekas nenuneigs gamtos stebuklo - natūralaus jos poveikio žmogaus organizmui. Bene populiariausia "pagalba" iš gamtos - įvairios žolelės. Kadangi kiekvieno augalo poveikis yra skirtingas, rekomenduojama kasdien gerti arbatos, paruoštos vis iš kitos žolės, o ne iš žolių mišinio. Dėl to reikia įsiminti kai kurių žolių poveikio ypatybes.
Ežiuolė - stiprina imuninę sistemą. Stabdo mikroorganizmų dauginimąsi.
Gyslotis - skatina skrandžio veiklą, gydo virškinamojo trakto opas, uždegimus, lengvina atsikosėjimą.
Gudobelė - skatina širdies darbą, gydo sklerozę, mažina per didelį kraujo spaudimą.
Jonažolė - stimuliuoja organizmą, skatina virškinimą, tulžies išsiskyrimą, ramina nervus.
Mairūnas - skatina skrandžio veiklą, lengvina atsikosėjimą, gydo vidinius uždegimus, veikia kaip antiseptikas.
Medetka - skatina žaizdų gijimą, tulžies išsiskyrimą.
Melisa - ramina, mažina spazmus, gerina virškinimą.
Peletrūnas - tonizuoja organizmą, skatina virškinimą.
Raudonėlis - stiprina žarnyno peristaltiką ir tonusą, ramina, mažina skausmą, uždegimą.
********************************************************************* Parinko Irena Zubrickienė
2005 12 12