• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

Koma

"Jau metai, kai mano giminačiui koma, - guodžiasi Genovaitė D. iš Alytaus rajono - Gal paaiškintumėte, kas per būvis - koma. Kaip žmogus gali nieko nejausti ir nereaguoti, o vėliau net ir atsigauti..."

REKLAMA
REKLAMA

Ar iš tiesų komos būklė gali tęstis dešimtį ir daugiau metų? Ar žmonės prisimena savo giminaičių išsakytus padrąsinimo ir meilės žodžius? Kaip yra iš tikrųjų?

REKLAMA

Kas yra koma?

Paprastais žodžiais tariant, koma - tai būsena, panaši į miegą, kadangi tuo metu žmogus yra be sąmonės, jo raumenų tonusas yra sumažėjęs, kai kurios gyvybinės funkcijos veikia silpniau, kraujo spaudimas taip pat yra mažesnis. Tačiau esminis skirtumas tarp miego ir komos yra tai, kad iš miego žmogų gali bet kada pažadinti, o iš komos - ne. Be to, miegodamas žmogus sapnuoja, vyksta aktyvi protinė veikla, o esant komos būklei - smegenys neaktyvios.

REKLAMA
REKLAMA

Mitas apie komą

Gana gajus mitas, kad ištiktas komos žmogus girdi ir jaučia aplinką. Bet iš tiesų būdamas be sąmonės žmogus negali kalbėti, judėti, atsakinėti į klausimus, jis visiškai nereaguoja į aplinką ir išlieka tik (jei tai nėra gilesnė būklė, smegenų mirtis ar vegetacinė būklė) vidaus organų veikla. Vidaus organų sistemos - širdis, kvėpavimas, kepenys, inkstai - veikia, išskyrus tuos atvejus, jei jie ir yra komą sukėlusi priežastis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar žmogus kažką jaučia?

Jeigu koma nėra gili, vienintelė likusi reakcija gali būti reakcija į skausmą, tačiau, esant giliai komai, net reakcijos į skausmą nėra, o tais atvejais, kai atrodo, kad žmogus vis dėlto pajuto, pajudėjo, - tai tiesiog nesąmoningi, refleksiniai reagavimai.

REKLAMA

Kas sukelia komą?

Komą gali sukelti smegenų kamieno ar jų pusrutulių pažeidimas, kuris gali būti išorinis arba vidinis. O šiuos pažeidimus sukelti gali daugybė veiksnių: 1) dažniausios išorinės priežastys yra apsinuodijimai: alkoholiu, vaistais, kitomis toksinėmis medžiagomis, smalkėmis, taip pat tai gali būti įvairios traumos; 2) vidinės komos priežastys - tai insultai, augliai, sukeliantys didelius tam tikrų smegenų vietų pakitimus, taip pat apsinuodijimai vidinėmis organizmo medžiagomis, kai nefunkcionuoja inkstai, kepenys ir t.t. Įvykus komai, normaliai nefunkcionuoja tik smegenys, todėl iš komos žmogų galima prikelti. Kai kurios komos, pvz., gilus apsinuodijimas alkoholiu, yra išgydomos visiškai, jeigu žmogui laiku suteikiama tinkama pagalba.

REKLAMA

Kaip gydyti komą?

Apie gydymą negalima atsakyti vienareikšmiškai - komos gydymo principai yra bendriniai bei specifiniai, priklauso nuo komos priežasties. Bendriniai principai - tai sutrikusios kraujotakos gerinimas, normalaus maisto bei deguonies patekimo į organizmą užtikrinimas bei kontroliavimas. Visas kitas gydymas priklauso nuo būklę sukėlusių priežasčių: jei tai infekcija - skiriama reikalingų antibiotikų, jei pakitusi smegenų būklė - ji koreguojama. Jeigu komą sukėlė, pvz., epilepsinė būklė - skiriama specifinių vaistų, esant pažeistiems inkstams - dializė ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prabunda po 30 metų?..

Visi atvejai, kai žmogus nubunda po 20-30 metų, yra neaiškūs, jie nėra aprašyti medicininėje literatūroje, tik populiariojoje spaudoje, tad žinoti ir įvertinti, kaip viskas iš tiesų buvo, kokių priemonių imtasi žmogui padėti, neįmanoma, o visa tai tokias situacijas padaro neaiškias, abejotinas. Be to, yra įvairiausių sąmonės slopinimo, psichiatrinių būklių, pseudokomų, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo lyg tikros komos, tad, gydytojams nenustačius ir nepatvirtinus, kad tai tikrai koma, galima susipainioti, o vėliau labai pagražinti ir mistifikuoti tokius atvejus.

REKLAMA

Koma netrunka tokį ilgą laikotarpį, nes ilgai užsitęsti gali tik vegetacinė būklė. Ši būklė yra sunkesnė nei koma, į ją pereinama jau iš komos, tačiau tinkamai prižiūrimas žmogus gali išgyventi palyginti ilgai. Vis dėlto labai dažnai vegetacinė būklė baigiasi mirtimi ir pavyzdžių, kad iš jos nububda po kelerių metų, medicininėje literatūroje yra labai mažai. Kiekviena komos para sumažina pasveikimo galimybę, vis didėja tikimybė, kad ji baigsis blogai. Pati koma trunka nuo kelių valandų iki kelių parų, o, užtrukusi ilgai, dažniausiai pereina į jau minėtą vegetacinę būklę. Ji taip pat skirstoma į vegetacinę ir, jei trunka ilgiau kaip mėnesį - nuolatinę vegetacinę.

REKLAMA

Ar ką nors prisimena?

Pačios komos žmonės neprisimena, o nubudę atmena tiek, kiek nepažeistos smegenys, kadangi tai yra absoliučiai nesąmoninga būklė. Kalbant paprastai - laikas, kai žmogus buvo ištiktas komos, yra tarsi iškerpamas, ir jis sugrįžta ten, kur buvo iki jos - ar tai būtų kelios valandos, ar kelios paros.

Paruošė Sandra Bytautienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų