• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukčių akiratyje - ir pensininkai, ir studentai

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Pastaruoju metu vėl ėmė daugėti nuo visokio plauko sukčių nukentėjusių tautiečių. Pareigūnai turi dėl ko nerimauti: nors reguliariai informuojama apie aferistų rezgamas pinkles, žmonės nepasimoko iš svetimų klaidų, leidžiasi lengvai apmulkinami. Ir tik gerokai vėliau - savanoriškai atidavę nemenkas pinigų sumas - susizgrimba buvę apgauti. Tačiau, kaip tvirtino ne vieno šalies policijos komisariato atstovas, tokią veiklą pamėgusius aferistus išaiškinti nėra paprasta.

REKLAMA
REKLAMA

Uostamiestyje "apsireiškė" raudonšvarkė storulė

Į Klaipėdos policiją viena paskui kitą kreipėsi senyvo amžiaus moteriškės. Pirmoji pasiskundė praradusi kone visą savo pensiją. Į klaipėdietės namus atėjusi ir prisistačiusi socialinės rūpybos skyriaus darbuotoja, maždaug keturiasdešimties metų moteris, pranešė, jog, patobulinus įstatymus, atsirado galimybė padidinti pensijas. Tiesa, už dokumentų sutvarkymą reikia sumokėti 200 litų. Geros naujienos pradžiuginta aštuoniasdešimtmetė tuojau pat iš slaptavietės ištraukė reikiamą pinigų sumą. Viešnia su šiais pinigais nedelsdama nėrė pro duris, ir tik tada senolės galvon šovė mintis, jog ji tapusi aferistės auka. SODROS Klaipėdos skyriuje sužinojusi, kad jokios rinkliavos už dokumentų tvarkymą nerenkamos, klaipėdietė nuvyko į policiją.

REKLAMA

- Ji apkūni, nedidelio ūgio, buvo apsirengusi raudonu švarku, - tiek tepaaiškino nukentėjusioji, paprašyta apibūdinti apgavikės išvaizdą.

Kita klaipėdietė, irgi garbaus amžiaus sulaukusios moters giminaitė, pareigūnams pranešė, kad į namus užsukusi ir socialine darbuotoja prisistačiusi moteris informavo, jog jos senutei motinai priklausanti 4 tūkstančių litų pašalpa už mirusį vyrą. Kad ši pašalpa būtų išmokėta, reikia "į biudžetą įnešti" 500 litų. Senolė namie teturėjo 200 litų - tiko ir tokia suma.

REKLAMA
REKLAMA

Taip ir nesulaukusi didžiulės išmokos, klaipėdietė suprato buvusi įžūliai apgauta. Ji nurodė panašius aferistės požymius, kaip ir nukentėjusioji anksčiau, todėl manoma, jog tai tos pačios sukčiuvienės darbas.

Uostamiesčio pareigūnai tiria ir daugiau pareiškimų apie įvykdytus sukčiavimo atvejus, labai primenančius jau aprašytuosius. Kaip "Akistatos" žurnalistei minėjo Klaipėdos miesto pirmojo PK laikinai einantis viršininko pareigas Gintaras Mačiulaitis, kriminalistai sukčiuvienei jau lipa "ant puskulnių", taigi manoma, jog netrukus ji atsidurs ten, kur tokiai ir vieta - PK areštinėje. Pareigūnas prasitarė negalįs atsistebėti žmonių patiklumu - esą kalbėk nekalbėjęs, o vis dar atsiranda tokių, kurie leidžiasi lengvai apgaunami. O kol yra tokių žmonių, netrūksta ir sukčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Apgavikai daugiausia renkasi senyvo amžiaus žmones, nes tokius, kaip žinia, kur kas lengviau apvynioti apie pirštą, - svarstė komisaras. - Jie ne tik greičiau patiki įvairiausiomis melagingomis istorijomis, bet ir mažiau domisi, kokių nusikaltimų padaroma.

REKLAMA

Anksčiau tokių dalykų nepasitaikydavo, todėl žmonės pamiršta, jog reikia saugotis, kaip sakoma, ir dieną, ir naktį.

Apsimetė esą užsieniečiai

Kol kas niekaip nepavyksta nustatyti ir užsieniečiais apsimetusių sukčių, prigavusių net du Panevėžio miesto gyventojus. Stabtelėję prie Ramygalos gatve ramiai žingsniavusio septyniasdešimtmečio, sutuoktiniais prisistatę vyras ir moteris pasiguodė pakliuvę į didelę bėdą - padarę avariją, kurios metu buvęs stipriai sužalotas žmogus. Nukentėjėlis esą užsiprašęs didelę sumą litų, o jie, užsieniečiai, turį tik dolerių. Tarsi norėdamas išsklaidyti visas abejones, užsienietis prieš senolio nosį pamojavo pluoštu žalių kupiūrų...

REKLAMA

Nieko bloga neįtardamas, senolis sutiko dolerius iškeisti į litus ir sukčių porelę pasikvietė į namus. Žmogelis aferistams atidavė visas santaupas - per 1 100 litų, o mainais į šiuos pinigus gavo rankinę, kurioje turėjo būti daug daug dolerių. Tačiau čia terado sukarpytų laikraščių skiaučių gniužulą!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek anksčiau panašiai buvo apgautas ir kitas panevėžietis. Iš jo aferistai apgaule išviliojo pusantro tūkstančio litų.

Abu nukentėjėliai nurodė, jog "užsieniečių" porelė važinėjo mėlynos spalvos automobiliu. Ir su panevėžiečiais, ir tarpusavyje aferistai esą kalbėjo rusiškai.

Kaip sakė Panevėžio miesto VPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus vadovė Audronė Vaitonienė, iš turimų duomenų galima manyti, jog tie patys asmenys prigavo ir vieną Žemaitijoje gyvenančią ūkininkų šeimą. Galbūt sukčių porelė gyvena Lietuvoje (anot pareigūnės, pasienio tarnybų darbuotojai nepatvirtino, kad tomis dienomis nurodytos markės ir spalvos mašina kirto Lietuvos valstybinę sieną), o aukų ieško aplinkiniuose rajonuose. Taigi, žmonės turėtų būti itin budrūs, geriausia, kad išvis neprasidėtų su įtartinais asmenimis.

REKLAMA

Beje, nukentėjusieji nurodė, jog užsieniečiais prisistatę vyras ir moteris yra tamsaus gymio, todėl taip atrodančių nepažįstamųjų reikėtų ypač saugotis, o, juos pastebėjus, pranešti į artimiausią policijos komisariatą.

A.Vaitonienė minėjo, jog mieste prie Nevėžio netrūksta ir vadinamųjų telefoninių sukčių. Dažniausiai nuo tokių aferistų nukenčiantys pensininkai vėliau ir patys stebisi, kaip taip lengvai užkibę ant sukčių meškerės, jaučiasi tarsi buvę užhipnotizuoti.

REKLAMA

Atsitiktinių aukų ieškantys apgavikai, anot pareigūnės, yra labai gudrūs, moka žmones išklausinėti, iškvosti, o gautą informaciją panaudoja savanaudiškiems tikslams.

Neseniai į policiją kreipėsi pensinio amžiaus panevėžietis. Vyriškis skundėsi, kad policijos pareigūnu prisistačiusiam nepažįstamam asmeniui atidavęs didelę pinigų sumą už avariją, kurią neva padarė jo sūnaus. Nustebinta pareigūnė panoro sužinoti, kokius metodus aferistai naudoja, atlikdami nusikalstamas veikas, ir nurodytuoju telefonu paskambino pati.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Policininkas Jankauskas klauso, - tai išgirdusi, A. Vaitonienė vos susilaikė nenusikvatojusi.

Pasak pareigūnės, patys aferistai sunkiai prisimena, kam ir kokiu klausimu skambinę. Mat "policininkas Jankauskas" ėmė klausinėti, kokiu reikalu ponia kreipiasi. Išgirdęs, jog skambinama dėl avarijos, aferistas pasitikslino, ar skambinančiosios sūnus šią avariją padaręs, taigi, išsiaiškino, jog ji turinti suaugusį sūnų. Po to buvo gudriai pasiteirauta, ar šeimoje yra daugiau asmenų, kokią pinigų sumą būtų galima surinkti per trumpiausią laiką ir t. t. Taigi pareigūnė įsitikino, jog dažniausiai tokie sukčiai apie atsitiktinai pasirinktą žmogų neturi jokios išankstinės informacijos - daug ką išsiaiškina pokalbio metu. Aišku, labiau linkstama į vyresnio amžiaus žmones, nes jie, kaip rodo praktika, lengviau patiki visokiomis istorijomis, jautriau reaguoja į artimųjų (o ypač vaikų) nelaimes, stengiasi kuo greičiau jiems padėti. O pakaktų, anot pareigūnės, vieno vienintelio dalyko: tuojau pat paskambinti nelaimės ištiktam žmogui ir pasiteirauti, ar jam iš tikrųjų yra kas nors bloga atsitikę.

REKLAMA

Anot A. Vaitonienės, aferistai paprastai naudojasi "korteliniais" telefonais, todėl labai sunku tokius sukčius demaskuoti. Tiesa, pastaruoju metu sukčiai keičia taktiką - kur kas rečiau pageidauja, kad būtų padiktuoti mobiliųjų telefonų kortelių papildymo kodai. Dažniau prašoma skubėti į bankomatą, o išimtus pinigus atiduoti prisistatysiantiems asmenims (tarpininkams).

REKLAMA

Sukčių auka - studentė

Kaip bebūtų keista, ant aferistų jauko užkimba ne tik seni, labiau patiklūs žmonės, bet ir studentai! Ne per seniausiai į policiją kreipėsi kaunietė Viktorija. Vienos aukštosios mokyklos pirmakursė pasiguodė praradusi per 500 litų. Jai esą paskambinęs "Akropolio" prekybos centro vadybininkas ir perdavęs malonią žinią, kad studentė tapusi prekybos centro organizuoto žaidimo laimėtoja - išlošusi net 2 tūkstančius litų. Kad ši pinigų suma būtų išmokėta, mergina turinti už 40 litų nupirkti telefono papildymo kortelių, jų kodus padiktuoti nurodytu telefonu. Viktorija taip ir padarė. Po kelių minučių gavo kitą pranešimą: laimėjusi dar vieną prizą - 10 000 litų vertės televizorių! Tačiau šįkart į nurodytą banko sąskaitą jau turinti pervesti 540 litų. Studentė viską padarė, kaip buvo liepta. Ir tik tada ėmė svarstyti, ar tik netapusi sukčių auka. Kai mergina paskambino sukčių telefonu, norėdama viską išsiaiškinti, niekas neatsiliepė...

REKLAMA
REKLAMA

O viena vilniečių šeima didelių nuostolių išvengė tik laimingo atsitiktinumo dėka. Mobiliojo ryšio operatoriaus atstovu prisistatęs asmuo studentui Laimonui pranešė, jog bus atliekami profilaktiniai darbai, todėl mažiausiai valandą mobilusis ryšys neveiks. Kad techniniai trikdžiai nepakenktų telefono aparatui, buvo patarta tuo metu telefoną išjungti. Studentas taip ir padarė. Tačiau telefoną įsijungė jau po pusvalandžio (sutartu laiku reikėjo pasiųsti žinutę draugei). Kaip tik tuo metu Laimonui paskambino išsigandę tėvai. Jie ėmė teirautis, kokia Laimono sveikata, ar nemušė kriminalistai, prasitarė, kad esantys banke ir tuoj tuoj nuimsiantys 5 000 litų... Laimonas nesuprato, kas čia vyksta. Pasirodo, tuo laiku, kai jo telefonas buvo išjungtas, vaikino tėvams buvo pranešta, jog sūnus padarė sunkų kriminalinį nusikaltimą, ir vienintelė galimybė viską užglaistyti - dideli pinigai. Supratęs, kad svyla padai, pinigų laukęs aferistų bendrininkas akimirksniu paspruko...

Kaip "Akistatai" minėjo sostinės antrojo PK kriminalinės policijos viršininkas Jurijus Stanulevičius, nors sostinėje aktyviai veikiantys sukčiai sulaikomi vos ne kasdien, tokių nusikaltėlių nemažėja. Netrūksta ir aukų. Kai kurie aferistai įkliūva ne pirmą kartą.

REKLAMA

Kaip žinia, už sukčiavimą numatytos palyginti nedidelės bausmės (viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų), tad už tokią veiką teisiami piliečiai laisvės nepraranda ir netrukus vėl įvykdo panašius nusikaltimus.

Sumokėjo išpirką už... nieką

Kad sukčiai darbuojasi, kaip sakoma, visais frontais, rodo ir nesenas nutikimas Varėnos rajone. Vieną šeštadienio rytą dzūkas Jeronimas nuosavu "Audi 80" išsiruošė į Alytaus turgų. Automobilį paliko nesaugomoje aikštelėje, o, sugrįžęs po pusvalandžio, jo jau nerado. Nukentėjėlis kreipėsi į policiją ir netrukus sulaukė keisto skambučio. Nepažįstamas vyras pranešė žinąs, kur pavogta mašina pastatyta, tačiau už šią informaciją reikia atsilyginti. Už paslaugą buvo paprašyta 500 eurų. 100 eurų varėniškiui pavyko nusiderėti. Paėmęs 400 eurų, nepažįstamas jaunuolis pasakė, jog tuoj suteiks visą informaciją apie dzūkelio ieškomo automobilio buvimo vietą. Veltui žmogelis laukė - niekas nei priėjo, nei paskambino.

Maždaug po mėnesio automobilis buvo rastas vieno Marijampolės rajono gyventojo sodyboje. Šis pilietis jau laukia teismo, o ikiteisminis tyrimas dėl pinigų prievartavimo tęsiamas toliau. Kaip minėjo Varėnos rajono PK tyrėja Danguolė Arbutavičienė, turto prievartautojo asmenybė kol kas nenustatyta, ir nežinia, kada tai pavyks padaryti.

REKLAMA

Kaip išvengti sukčių apgaulės?

Pareigūnai dar kartą primena, kaip apsisaugoti nuo sukčių apgaulės.

Seniai pastebėta, kad telefoniniai sukčiai pasirinktų aukų ramybę dažniausiai sutrikdo naktį. Naudojamasi tuo, kad iš miego staiga prikeltas žmogus ne iškart susigaudo, kas vyksta, ir, išgirdęs baisią naujieną apie į bėdą patekusį giminaitį ar artimą šeimos narį, smarkiai susijaudina, todėl yra pasiruošęs pildyti visus skambinančiojo reikalavimus. Pasitaiko, skambinantieji prisistato esantys iš policijos ir reikalauja piniginio atlygio už galimybę įkliuvusįjį išlaisvinti.

Jokiu būdu nepatariama skubėti vykdyti šiuos ar panašius nepažįstamųjų norus, nurodymus ar reikalavimus. Geriausia iškart skambinti į nelaimę pakliuvusiam giminaičiui ir viską išsiaiškinti. Jei kalbama apie kyšį, kurį esą reikėtų perduoti policijos pareigūnui, reikėtų skambinti tiesiai į policiją. Beje, neretai sukčiai nurodo, kokiu telefonu skambinti. To jokiu būdu nedarykite! Skambinkite tik bendraisiais policijos pagalbos telefonais 02 arba 112, nes, kaip minėta, paskambinus sukčių nurodytuoju telefonu, gali atsiliepti policininku prisistatęs aferistas.

Jei mobiliuoju telefonu gavote pranešimą apie tai, jog laimėjote loterijoje, akcijoje ar žaidime, neskubėkite džiaugtis: tokių žaidimų organizatoriai siunčia ne pranešimus, o informuoja asmeniškai. Be to, galima paskambinti mobiliojo ryšio operatoriui ir viską išsiaiškinti (Omnitel numeris - 1533; Bite - 1501; Tele 2 - 8 800 40212). Jei išgirdote prašymą padiktuoti telefono kortelių kodus ar pervesti pinigus į nurodytą sąskaitą banke, kuo skubiau kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą, kartu su pareigūnais aptarkite bendrus veiksmus ir padėkite aferistus demaskuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų