• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukčiai grobė milijonus

Sigitas STASAITIS

Šiauliuose sulaikyti Vaidas Šveicas (30 m.) bei Arūnas Domeikis (33 m.), kurie bus apkaltinti vienu skandalingiausių pastarojo meto finansinių nusikaltimų - iš valstybės apgaule išvilioję milijonus litų. Pinigai klastojant dokumentus buvo grobiami kaip susigrąžintas pridėtinės vertės mokestis (PVM). Dabar Mokesčių policijos pareigūnai tikrina, kas iš Mokesčių inspekcijos darbuotojų galėjo talkinti sukčiams.

REKLAMA
REKLAMA

Kad verslininkai būtų skatinami eksportuoti į užsienį prekes, įstatymais yra numatyta lengvata - už išvežtas prekes galima susigrąžinti PVM. Šiuo metu 18 procentų prekių kainos sudarantis PVM eksportuotojams grąžinamas per vietines Mokesčių inspekcijas.

REKLAMA

Sukčiai netruko sugalvoti mechanizmą, kaip "susigrąžinti" PVM nieko neeksportavus. Iš pradžių apgavikai įkūrė fiktyvių individualių įmonių bei uždarųjų akcinių bendrovių tinklą. Dabar nustatyta, jog praktiškai visos sukčiauti skirtos bendrovės buvo įkurtos asocialių asmenų vardu ar pasinaudojus pavogtais žmonių pasais. Tokias įmones pareigūnai vadina priedangos firmomis. Kai kurie piliečiai už nedidelį mokestį skolindavo savo pasus ir dabar neturi supratimo, į kokias aferas įveltos jų pavardės. Minėtos priedangos įmonės jokios veiklos praktiškai nevykdė, tačiau pasinaudojant įmonių antspaudais buvo kuriami suklastoti dokumentai apie prekių apyvartą. Po to apgavikai sukurdavo dokumentus, patvirtinančius, kad viena ar kita fiktyvi bendrovė prekes neva išvežė į užsienį. Dažnai prekės iš tikrųjų būdavo eksportuojamos, tačiau šį eksportą lydėdavo suklastoti dokumentai. Pavyzdžiui, urmu įsigiję dėvėtų drabužių, komersantai kurioje nors priedangos įmonėje juos surūšiuodavo ir geresnes parduodavo parduotuvėms. Likę skarmalai būdavo maišais siunčiami į užsienį - Rusiją arba Baltarusiją. Suktybės esmė - išvežus skudurus buvo sukuriami dokumentai, kuriuose tų drabužių kaina padidinta dešimtis ir net šimtus kartų.

REKLAMA
REKLAMA

Lygiai tokiu pat būdu per vieną iš priedangos įmonių aferistai pernai eksportavo menkaverčių radijo detalių bei galanterijos dirbinių. Abiem atvejais Mokesčių inspekcijas pasiekusiuose dokumentuose, pagal kuriuos buvo skaičiuojamos grąžinamo PVM sumos, prekių kainos buvo stebėtinai išpūstos.

Mokesčių policija jau žino per dešimtį daugiausia Šiauliuose ir Kaune registruotų priedangos firmų, kurios nuo 1997-ųjų iki 2000-ųjų rudens iš valstybės pagrobė beveik tris milijonus litų. Plaunant pinigus dalyvavo visas būrys nusikaltėlių, kurių dabar ieškoma. Manoma, jog nešvariam bizniui buvo vadovaujama iš Kauno. Pareigūnai turi labai rimtų įtarimų, kad apgavikai neapsiėjo be Mokesčių inspekcijos darbuotojų pagalbos. Nusikaltėliai matyt, sugebėjo šiose įstaigose kažką papirkti, nes ištisus trejus metus jiems plaukė milijonai, o niekas iš pareigūnų neišsiaiškino, koks iš tikrųjų eksportas slepiasi po suklastotais dokumentais. Dar daugiau - viena priedangos firmų, "Datmeda", nevykdė jokios veiklos, Mokesčių inspekcijai nepristatė jokių ataskaitų, tačiau aferistai kažkokiu būdu Šiaulių mokesčių inspekcijoje gavo pažymą, jog įmonė mokesčius moka laiku. Kauno mokesčių inspekcija tokiai pat įstaigai Šiauliuose siųsdavo vienus dokumentus, tuo tarpu Šiaulių mokesčių inspekcijos segtuvuose atsidurdavo visai kitokio, nusikaltėliams naudingo turinio popieriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi išplaunant milijonus priedangos firmų dokumentuose figūruoja šiauliečių V. Šveico ir A. Domeikio pavardės, šie vyrai buvo senokai ieškomi. Prieš porą dienų Šiaulių mokesčių inspekcijos pareigūnai nusikaltėlius pastebėjo ramiai važiuojančius pro Mokesčių policijos kontorą Šiaulių centre. Įtariamieji buvo sustabdyti ir suguldyti ant žemės. Taip jie tysojo beveik pusvalandį, kol atvyko pastiprinimas. Abu sulaikytieji policijai žinomi, yra teisti.

REKLAMA

Prieš septynerius metus V. Šveicas buvo pastebėtas bendraujantis su skandalingai pagarsėjusiu A. Kibildžiu, net kalbėta, jog vyrai kartu darė nusikaltimus. Vis dėlto V. Šveicas niekuo apkaltintas nebuvo. Vėliau vyrų keliai išsiskyrė, tačiau abiejų gyvenimai kirtosi su Šiaulių mokesčių inspekcija. A. Kibildis pernai nuteistas kalėti 16 metų už Mokesčių inspekcijos susprogdinimo organizavimą, o štai V. Šveicas elgėsi kur kas subtiliau. A. Domeika teistas už naminės degtinės laikymą.

Abu įkliuvėliai bus apklausiami ir kitoje baudžiamojoje byloje - dėl iš valstybės pasisavintų pusketvirto milijono PVM litų. Šioje byloje nustatyta, kad į Baltarusiją buvo fiktyviai eksportuojami elektros skaitikliai bei vilna. Įtariama, jog abu šiauliečiai atliko tarpinį vaidmenį ir šioje aferoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų