Norvegijos valstybinės naftos bendrovės "Statoil" direktoriai parėmė bendrovės vadovą Olavą Fjellį (Olavą Fjelį) ir jo planus plėsti verslo apimtis Artimuosiuose Rytuose, nepaisydami, kad policija vis dar tęsia galimos korupcijos vykdant verslą su Iranu tyrimą.
Vadovo tinkamumu suabejota praėjusią savaitę - po to, kai sužinota apie 15,5 mln. JAV dolerių vertės konsultavimo paslaugų sutartį, tariamai susijusią su buvusio Irano prezidento Ali Akbaro Hashemi Rafsanjani (Ali Akbaro Hašemio Rafsandžanio) sūnumi, teigiama dienraštyje "The New York Times". Apie tai, jog tiria sutartį, kuri gali būti susijusi su "neteisėta užsienio valstybių pareigūnų įtaka", pranešė ir Norvegijos teisėsaugininkai.
"Nusprendėme, kad "Statoil" geriausia bus, jeigu O. Fjellis liks", - per spaudos konferenciją pareiškė kompanijos valdybos pirmininko pavaduotojas Leifas Terje Loeddesoelis (Leifas Terjė Liodesiolis).
Norvegijos naftos ministras Einaras Steensnaesas (Einaras Stensnasas) pareiškė pasitikįs "Statoil" vadovybe. "Pasitikiu vadovybe ir jos noru bendradarbiauti su ekonominių nusikaltimų tyrimo grupe bei atskleisti visas kortas", - per spaudos konferenciją teigė jis. Tačiau "Statoil" elgesį korupcijos bylos atžvilgiu ministras pavadino "netinkamu ir nerangiu".
"Statoil" tvirtina besąlygiškai bendradarbiaujanti su policija, tačiau, kai kurių verslo analitikų nuomone, išlieka grėsmė O. Fjelliui ir L. T. Loeddesoeliui netekti postų.
Nors Jungtinių Valstijų vyriausybė oficialiai paskelbė Iraną terorizmą remiančia šalimi ir draudžia savo įmonėms su šia valstybe turėti verslo reikalų, "Statoil" Iraną pasirinko viena svarbiausių partnerių savo investicijoms. O. Fjellis "Statoil" investicijas į tokias šalis kaip Angola, Venesuela ir Iranas pateisino, nes, bendrovės vadovo teigimu, "politiškai korektiškose" vietose ne visada galima rasti naftos ir dujų. Šiais metais norvegai pradėjo statyti 300 mln. JAV dolerių vertės povandeninės gavybos sistemą jūriniame Pietų Parso dujų telkinyje.
Pasak "Statoil" atstovo, nenorėdama pažeisti JAV įstatymų praėjusiais metais iš bendrovės valdybos atsistatydino amerikietė Maury Devine (Mori Divain). Dėl tos pačios priežasties Irano projektuose nedalyvauja ir kiti "Statoil" dirbantys amerikiečiai.
Dėl kaltinimų korupcija praėjusią savaitę atsistatydino "Statoil” vykdomasis viceprezidentas britas Richardas J. Hubbardas (Ričardas Habardas), kuris buvo vienintelis tokias aukštas pareigas užėmęs ne norvegų tautybės vadovas. Senkant Norvegijos naftos ištekliams, R. J. Habardas buvo pasamdytas padėti "Statoil" tapti pasauline naftos bendrove.
“Reuters”-ELTA