Albertas ONIŪNAS
Generalinės prokuratūros pareigūnai iki šiol laikosi ypatingo slaptumo režimo, kalbėdami apie keturių panevėžiečių sulaikymo operaciją Pasvalio rajone, Pušaloto gyvenvietėje. Tai įvyko prieš trejetą savaičių, o per šią operaciją "Aro" pareigūnas nušovė policijai gerai pažįstamą Romualdą Čeponį (35 m.). Iki šiol slepiamos ne tik sulaikymo detalės, bet ir dviejų sulaikytųjų pavardės bei kokie kaltinimai jiems pateikti. Tuo tarpu artimieji įsitikinę, kad A. Čeponis buvo nušautas šaltakraujiškai iš anksto suplanavus, pridėjus jam ginklą prie galvos.
Nukautas vietoje
Tiriant be žinios dingusių buvusio "Mažeikių naftos" generalinio direktoriaus Gedimino Kiesaus, jo sūnaus Valdo ir asmeninio vairuotojo Alfonso Galmino bylą, praėjusių metų rugpjūčio mėnesį buvo paskelbta keturių panevėžiečių - Romualdo Čeponio, Audriaus Andriušaičio, Giedriaus Liubarto ir Egidijaus Bučio - kriminalinė paieška. Šis ketvertas laikomas "Tulpinių" gaujos nariais. Visų jų nuotraukos buvo parodytos per televiziją ir išspausdintos spaudoje. Iki šių metų gegužės paieška buvo bevaisė. Gegužės 19-osios vakarą, apie 22 valandą, į Pasvalio rajono Pušaloto miestelį įvažiavo raudona "Mazda 626". Kai kurie šaltiniai teigia, kad tas automobilis buvo suvarpytas kulkų ir jį vijosi du pareigūnų ekipažai. Policijos pareigūnų neoficialiai pateikiama versija, kad mazdai kelią užblokavo du pareigūnų automobiliai ir ji buvo priversta sustoti. Tada iš vienos automobilio pusės buvo susprogdintas sprogstamasis paketas mazdos ekipažo dėmesiui nukreipti, o iš kitos puolė "Aro" pareigūnai. Teigiama, kad atidarius dešinės pusės mazdos priekines ir galines dureles pastebėta, jog ir vienas, ir kitas vyras rankose laiko pistoletus. Vienas jų - R. Čeponis - ginklą buvo nutaikęs į "Aro" pareigūną. Todėl neliko nieko kito, tik paleisti šūvių seriją. R. Čeponis žuvo vietoje, o Sigitas Novikovas (37 m.) buvo sužeistas į koją. Kiti du, tarp jų ir mazdos vairuotojas, sulaikomi nesipriešino. Jų pavardės slepiamos.
Ekspertizės truks ilgai
Pagal pareigūnų versiją, automobilyje iš viso rasti 6 pistoletai. Vienas jų, buvęs R. Čeponio rankose, yra TT markės. Visus tris per slaptą operaciją sulaikytus asmenis teismas leido suimti. Į teismą jie buvo vedami su maišais ant galvų, o juos vedę pareigūnai buvo kaukėti. Gegužės pabaigoje visiems trims suimtiesiems pateikti kaltinimai. Kokie - neskelbiama. Bylą tiria Generalinė prokuratūra. Laukiama, kol bus atlikta mazdoje rastų ginklų balistinė ekspertizė. Tačiau pareigūnai neslepia, kad toji ekspertizė gali trukti ir metus. Tikimasi, kad bent vienas iš rastų ginklų buvo panaudotas rezonansiniuose nužudymuose Panevėžyje, kai buvo nušauti prokurorė Vida Kazlauskaitė ir policijos inspektorius Sergejus Piskunovas bei prokuroras Gintautas Sereika. Taigi iš visos turimos informacijos galima spręsti, kad bylos tyrimas truks ilgai, o pareigūnų veiksmų teisėtumas per slaptą operaciją niekam nekelia abejonių. Tuo tarpu nušautojo artimieji įsitikinę, kad R. Čeponį policija tiesiog nužudė, nes kažkodėl jis pareigūnams trukdė ar per daug žinojo. Beje, apie tai pastaruoju metu šneka kone pusė Panevėžio.
Pistoletas prie galvos?
Romualdo Čeponio žmona Jolanta Čeponienė, šiuo metu auginanti keturių mėnesių sūnų (šeimoje dar auga trejų metukų Čeponių dukra), bei motina Emilija Čeponienė, ilgametė Panevėžio autobusų stoties bufeto darbuotoja, sako, kad apie vyro ir sūnaus mirtį pareigūnai net nepranešė. Apie tai moterys sužinojo iš televizijos žinių. J. Čeponienė pati važiavo į morgą ieškoti vyro palaikų, vėliau juos atpažino. Jos nuomone, tas atpažinimas buvo panašus į pasityčiojimą, nes visa žiniasklaida jau buvo paskelbusi, kas yra nušautasis. Kai R. Čeponis jau buvo pašarvotas, pastebėta, kad šautinė žaizda yra už dešiniosios ausies. Dar viena šautinė žaizda yra kairėje blauzdoje, apie kurią kažkodėl nutylėjo lavono tyrimą atlikę ekspertai. Todėl visiškai neaišku, kaip buvo šaudoma. Jei R. Čeponis automobilyje taikėsi į pareigūną, jis turėjo ta kryptimi ir žiūrėti. Tada ir šauta būtų į kaktą, veidą ar šiaip priekinę galvos dalį. Žaizdą už ausies įmanoma paaiškinti tik tuo, kad šūvio metu R. Čeponis buvo nusisukęs nuo šaudančiojo, tad ir taikytis pistoletu į "Aro" pareigūną negalėjo, jei ir turėjo jį rankose. Neaišku, kodėl R. Čeponis nebuvo tik sužeistas, kaip kitas bandęs priešintis mazdos ekipažo narys S. Novikovas. Moterys įsitikinusios, kad šauta buvo šaltakraujiškai, pridėjus pistoletą R. Čeponiui prie galvos.
Apie paiešką - iš televizoriaus
Pasak Jolantos Čeponienės, keista ir tai, kad didžiulė smėliu užpilta kraujo bala buvo ant asfalto, o ne automobilyje. Moteris įsitikinusi, kad su vyru policija tiesiog susidorojo, nes jis kažkam trukdė, o galbūt per daug žinojo. Jo paieška prieš devynis mėnesius buvo paskelbta kažkaip keistai - per televiziją. Romas tąsyk buvęs namuose ir pašiurpęs, kai išvydo savo, kaip ieškomojo Kiesų byloje, nuotrauką. Tada jis pasakęs, kad jam nepalikta jokio kito pasirinkimo - tik slapstytis tikintis, kad pasikeis valdžia arba bėgant laikui bus išsiaiškinta, kas iš tiesų yra kaltas dėl Kiesų dingimo. Romas žinojęs, kad jei pats pasiduos, bus kankinamas tol, kol pasirašys bet kokius kaltinimus. Taip jau buvo 1992 metais, kai po kankinimų ir šaudymų miške virš galvos jis prisipažinęs esąs kaltas dėl ginklų ir sprogmenų laikymo ir už tai nuteistas. Grįžęs iš įkalinimo vietos Romas jautęs nuolatinį policijos dėmesį, tačiau žmonai pastaruoju metu mažai ką sakęs, nes ji buvo nėščia. Pasak J. Čeponienės, dabar, kai jos vyras jau nužudytas, jam galima "sukabinti" ne tik Kiesų bylą.
Kavioro arsenalai
Operatyviniais duomenimis, R. Čeponis buvo laikomas vienu iš pagrindinių senųjų "Tulpinių" gaujos narių, artimu lyderiui Romui Kavaliauskui-Kaviorui, 1995 metais iš automato sušaudytam automobilyje vidury miesto. 1992 metais Panevėžio ONTT pareigūnai iš dviejų narkomanų gavo informacijos (dabar abiejų informatorių jau nebėra gyvų), kad tokio Dainiaus Skačkausko name yra ginklų bei šaudmenų slėptuvė. Nuvykę ir padarę kratą pareigūnai slaptavietės neaptiko. Informatoriai patikslino, kad reikia ieškoti rūsio, į kurį įėjimas yra užmaskuotas grindyse, po kilimėliu prie pat įėjimo. Antrą kartą slaptavietė iškart rasta, o joje - bene didžiausias šovinių ir sprogmenų kiekis iš visų, kuriuos buvo pavykę aptikti iki tol. Tai buvo Kavioro arsenalas. Buvo įrodyta, kad dėl šio arsenalo slėpimo yra kaltas R. Čeponis, galop ir jis pats prisipažino. Teismas jam skyrė 7 metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau jau 1995-aisiais, kovą, jis grįžo iš įkalinimo vietos. R. Čeponiui teko labai nemalonus pokalbis su R. Kavaliausku. Tačiau jis paaiškino, kad prisipažino neišlaikęs kankinimų, ir Kavioras dovanojo. O po poros mėnesių, tų pačių metų gegužę, R. Kavaliauskas buvo nušautas.
Leisdavosi suimamas
1996 metais Panevėžio kavinėje "Lamantas" įvyko žiaurios muštynės tarp "tulpinių" ir atvykėlių iš Biržų. Šeši biržiečiai buvo žiauriai sutalžyti metaliniais strypais ir pakliuvo į ligoninę. Netrukus po įvyko buvo sulaikytas R. Čeponis ir dar vienas "tulpinis", pas juos rastos kaukės, metaliniai strypai. Tačiau jų kaltės vis dėlto įrodyti nepavyko ir kaltinimai buvo panaikinti, tačiau nereabilituojančiais pagrindais. 1997 metais R. Čeponis buvo įtariamas dėl piktybinio chuliganizmo, tačiau byla jo atžvilgiu sustabdyta. Vėliau, iki pat 2000-ųjų vasaros, nebuvo niekuo kaltinamas ar įtariamas. Beje, kai kurie pareigūnai, kuriems yra tekę dirbti su R. Čeponiu, taip pat yra gerokai nustebinti jo mirties aplinkybių. Mat R. Čeponis niekada nesipriešindavo sulaikomas, o klusniai lipdavo iš automobilio ir dėdavo rankas ant automobilio kapoto, leisdavosi apieškomas ir surakinamas. Jis neabejotinai norėjo gyventi ir visada puikiai suvokė pasipriešinimo ginkluotiems pareigūnams beprasmiškumą.
Narkotikai pakišami
Abejonės dėl R. Čeponio mirties aplinkybių turi teisę egzistuoti ir dėl to, kad kiti policijos ir Generalinės prokuratūros veiksmai Kiesų byloje irgi keisti. Štai praėjusiais metais buvo sulaikytas ir areštuotas senųjų "Tulpinių" gaujos nariu laikomas Algimantas Vertelka, pravarde Pinčia. Buvo skelbiama, kad jis yra įtariamasis Kiesų byloje, tačiau dabar akivaizdu, kad jokių įrodymų prieš jį nebuvo, o kad būtų galima areštuoti ir kameroje dirbti, A. Vertelkos džinsų kišenėje "rasta" truputis narkotikų. Nors visi žino, kad A. Vertelka nėra ir niekada nebuvo narkomanas. Vėliau jokių kaltės įrodymų taip ir nebuvo rasta, o kad būtų pateisintas suėmimas, A. Vertelka buvo teisiamas už narkotikų laikymą. Sunku kategoriškai teigti, kad policininkai pakišo narkotikus, bet jei ir taip, tai padarė taip neprofesionaliai, kad dabar teismai niekaip negali jo nuteisti. Aukščiausiajame Teisme A. Vertelkos bylą nagrinės net septynių teisėjų kolegija...