• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sergantiesiems akmenlige pagelbės litotripsija

Anksčiau inkstuose ar šlapimtakiuose susiformavę akmenys buvo arba operuojami atviru būdu (atliekant pjūvį), arba tirpdomi vaistais. Įsigijus reikiamą medicininę įrangą, atsirado galimybė tokius akmenis pašalinti be pjūvio (distanciniu būdu) arba atliekant vadinamąją miniinvaziją, tai yra specialia aparatūra patenkama į inksto ertmę ir, veikiant įvairiais energijos šaltiniais, tie akmenys suskaldomi ir dalimis iš organizmo pašalinami. Kas tai per naujovė, kuo ji pranašesnė už ankstesnius inkstų akmenligės gydymo metodus? Kalbamės su Kauno medicinos universiteto Urologijos klinikos vadovu Jonu Mickevičiumi.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak klinikos vadovo, nuo 1999 metų Kauno medicinos universiteto klinikose imta daryti litotripsija (akmenų šalinimas juos susmulkinant) Vakarų šalyse atliekama jau seniai. Tai pats naujausias ir pažangiausias akmenų šalinimo būdas, nes, akmenis iš organų pašalinus be pjūvio, ligonis kur kas greičiau nei operuojant atviru pjūviu pakyla iš lovos ir, jei viskas gerai, po kelių dienų išrašomas į namus. Be to, jei inkstuose ar šlapimtakiuose akmenys linkę formuotis, tai ir pašalinus išlieka tikimybė, kad laikui bėgant jie vėl susiformuos. Taigi atlikus litotripsiją, o ne operuojant atviru pjūviu, kitąkart, jei prireiktų, tokią procedūrą būtų kur kas lengviau atlikti nei likus pooperaciniam randui po atviro pjūvio.

REKLAMA

Inkstuose ar šlapimtakiuose susidarę akmenys skaldomi dviem būdais: ekstrakorporiniu (nuotoliniu) ir intrakorporiniu. Pirmuoju atveju ligonis paguldomas ant stalo ir, neatliekant pjūvio, akmenų skaldymo mašina per atstumą tuos akmenis suskaldo ir dalimis iš vidaus organų išsiurbia. Tokį būdą galima naudoti tik tuo atveju, kai akmenys esti iki 2,5 centimetro dydžio. Jeigu jie didesni, naudojamas optinis prietaisas. Akmenis šalinant per optinį prietaisą (intrakorporiniu būdu), į šlapimtakį įvedamas elektrodas - akmenys susmulkinami ir taip pat dalelėmis pašalinami iš organizmo (kartais tos dalelės pasišalina natūraliu būdu, šlapimtakiais). Jei norima akmenį pašalinti iš inksto, litotriptorius (akmenų skaldymo prietaisas su optine sistema) į inksto ertmes įkišamas pro nedidelę žaizdą juosmenyje. Ligoniui, žinoma, prieš tai sukeliama bendrinė nejautra.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo J. Mickevičiaus, akmenis šiais būdais pavyksta suskaldyti ne visada. Tai atlikti gali sutrukdyti, pavyzdžiui, įgimtos šlapimtakių anomalijos, ligonio sveikatos būklė, sunkios aplinkinių organų ligos ir pan., be to, skaldymui pasiduoda ne visų rūšių akmenys.

Kaip gyventi, kuo maitintis, kad inkstuose akmenys nesiformuotų? Visiems žmonėms, o ypač inkstų akmenlige jau sergantiems, gydytojas pataria kiekvieną dieną išgerti ne mažiau kaip po 2,5-3 litrus skysčio (paprasto, mineralinio vandens, galima ir alaus), kuo daugiau valgyti arbūzų (šios daržovės skatina šlapimo išsiskyrimą), o apriboti patiekalus iš mėsos bei mėsos nuovirus (sultinius). Mat tokie nuovirai ir mėsos produktai skatina šlapimo rūgšties kristalų susidarymą, o tokios sudėties akmenys formuojasi daug greičiau ir kur kas sunkiau pasiduoda skaldymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų