Korumpuotieji kandžiojasi kiek gali
Įvykių daug, bet vis dėlto svarbiausias - STT sukeltas skandalas. Ir politikai, ir žurnalistai, ir visuomenė nuolat kritikuoja Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnus, kad jie gaudo 100 litų kyšį paėmusius kelių policininkus ar gydytojus, bet nemato tikrosios korupcijos, kuria užsiima politikai ar valdžios vyrai bei moterys. Bet štai jau kuris laikas, kai tik STT pajudina ką nors iš aukštesniųjų sluoksnių, šie sujuda lyg bičių avilys. Jokios korupcijos pas mus nėra, STT, prokurorai viską išsigalvoja, klauso konkurentų, padeda priešiškoms jėgoms ir, kai išsibaigia visi argumentai, kuriais nelabai kas tiki, metama paskutinė korta - STT vykdo vos ne valstybinį perversmą, o užsakovai, aišku, - Maskvoje. Naivuoliai tuo gal ir patiki, o skandalą visomis priemonėmis bandoma užgniaužti. Politikos madas diktuojantis "Lietuvos rytas" bando visiems įteigti, kokie kvaili, negeri ir nieko nesuprantantys yra STT vadovas V. Junokas ir generalinis prokuroras A. Klimavičius. Prisimenamas Seimo narių žemgrobių skandalas, kurį atseit kurstė R. Paksas, iki šiol nebaigtas tirti korupcinis skandalas sveikatos apsaugos sistemoje ir pan. Pagal "Lietuvos rytą", visi šie skandalai kyla tada, kai pradeda braškėti STT vadovo kėdė.
Tačiau kiek beatsirastų abejojančiųjų, visi turi sutikti su tuo, kad korupcija egzistuoja, o dabar labai aiškiai matyti, kaip sunku su ja kovoti. Net laikinasis prezidentas A. Paulauskas po to, kai STT paėmė dokumentus iš politinių partijų būstinių ir generalinis prokuroras viešai Seimo tribūnoje pareiškė, kad 5 Seimo nariai įtariami korupcija, pateisino STT skubą sakydamas, kad pareigūnai galėjo skubėti paimti dokumentus, prognozuodami tokius rinkimų rezultatus, kurie galėtų užkirsti kelią tolesniam tyrimui. Tokius šalies vadovo svarstymus reikėtų suprasti taip: jei prezidentu bus išrinktas V. Adamkus, STT neturės galimybių tirti Seimo narių korupcinių ryšių. Visi įtariamieji - iš V. Adamkų remiančios pusės, o STT vadovą Seimo pritarimu 5 metams skiria prezidentas. Žinant, kad prezidentas krikštija Vilniaus mero, kuris irgi minimas ne viename skandale, vaikus, apie kokį skaidrų tyrimą galima kalbėti?
Dabartiniame skandale kaip kyšių davėjas minimas "Rubicon group" valdybos pirmininkas A. Janukonis irgi nuolat - tarp įtariamųjų, kai kurie jo verslo sandoriai vertinami labai prieštaringai. Pasirodo, kad A. Janukonis ne tik A. Zuoko draugas (kalbama, kad dar nuo vaikystės), bet ir puikiausiai sutaria su daugeliu seimūnų iš visai skirtingų partijų. O visai nesenai V. Kvietkauskui, kuris yra minimas tarp įtariamųjų ėmus kyšius, A. Janukonis oficialiai už Vilniaus televiziją sumokėjo 2,3 milijono litų. Gal ji tiek ir kainavo, bet kas gali paneigti, kad dalis tų pinigų - visai ne už televiziją?
O kyšius Seimo nariams "Rubicon" galėjo mokėti už tai, kad protegavo šioms įmonėms naudingus Šilumos ūkio, Naftos ir dujų mokesčio įstatymus. Manoma, jog įstatymų leidėjams "Rubicon" skirdavo šimtatūkstantines sumas. Priėmus įstatymus iš karto buvo abejojama, ar nesudarytos galimybės korupcijai. Šilumos ūkio įstatymą tuometinis prezidentas R. Paksas buvo vetavęs, bet Seimo nariai manė kitaip.
Viešai visi sutinka, kad korupcija - vėžys, graužiantis valstybę. Tačiau įkliuvusieji ginasi iš paskutiniųjų, neigia bet kokią kaltę, o atsiradus bent mažiausiai galimybei, kontratakuoja. Atleisti iš darbo diplomatai, pasieniečiai, teisėjai beveik visuomet bylinėjasi teismuose. Seimo nariams paprasčiau. Kartu su jiems pritariančiu prezidentu jie STT vadovu paskirs tokį, kuris nesikandžios, o gaudys kelių policininkus. Visiems bus ramiau.