Europos Parlamento delegacija, kuriai buvo užtrenktos durys stebėti prezidento rinkimus Baltarusijoje, oficialiame pareiškime įvardijo rinkimus kaip neteisėtus.
Tačiau to nepadarė Europos Sąjungai (ES) pirmininkaujanti Austrija, o pirmininkaujančios šalies nuomonė paprastai sutapatinama su visos Europos Sąjungos pozicija. Austrijos pareiškime dėl prezidento rinkimų Baltarusijoje nėra tiesioginio teiginio, kad rinkimai buvo neteisėti ir pažeidžiantys demokratijos taisykles, o tik aptakiai pasakyta, kad rinkimų eiga "turėjo esminių trūkumų". Deja, tokią poziciją norisi įvardyti kaip netiesioginį Aleksandro Lukašenkos ir jo režimo pripažinimą. Kodėl šiuo klausimu visos ES narės negali būti vieningos ir pareikalauti naujų rinkimų kaip EP stebėtojų delegacijos pareiškime?
Norėčiau atkreipti dėmesį ir į tai, kad ES pirmininkaujanti Austrija, vertindama rinkimus Baltarusijoje, nepamini Rusijos įtakos tiek rinkimų procesui, tiek rinkimų rezultatams. Tai irgi pasipiktinimo vertas faktas. Kodėl bijomasi garsiai pasakyti, kas yra didžiausias žaidėjas Baltarusijos politinėje arenoje?
Į Baltarusiją neįleista septynių įvairioms frakcijoms ir šalims atstovaujanti EP narių delegacija, kurios sudėtyje buvau ir aš, išplatino pranešimą apie rinkimų įvertinimą ir apsvarstė padėtį po jų bei Baltarusijos ateities perspektyvas. Delegacija pasiūlė ES komisarei Ferrero Waldner bei ES bendrosios ir užsienio politikos koordinatoriui Javierui Solanai taikyti vizų į ES sankcijas aukščiausio rango Baltarusijos pareigūnams, tačiau palengvinti vizų išdavimo tvarką paprastiems Baltarusijos piliečiams ir visuomeninėms organizacijoms.
EP plenarinėje sesijoje Briuselyje Europos Tarybos ir Europos Komisijos pareiškimai dėl padėties Baltarusijoje po rinkimų buvo apsvarstyti ketvirtadienį (kovo 23 d.).
Reikia tik pasveikinti Lietuvos Seimo ryžtingą poziciją ir šią dieną priimtą rezoliuciją, kuria pritarta reikalavimams surengti Baltarusijoje naujus laisvus rinkimus, taip pat Seimo kvietimą pasaulio šalių vyriausybėms paremti demokratines jėgas Baltarusijoje ir taikyti griežtas sankcijas A. Lukašenkos režimo atstovams.
Šarūnas Birutis yra Europos Parlamento Liberalų ir demokratų frakcijos už Europą narys, Darbo partijos narys.
„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.