Seimas skubos tvarka ketvirtadienio Seimo plenariniame posėdyje ketina svarstyti Lietuvos Prezidento Rolando Pakso pasiūlytą Valstybės tarnybos įstatymo pataisų projektą, kuris sudarytų teisines prielaidas atleisti iš darbo pažeidusius etikos principus valstybės tarnautojus.
Prezidentas siūlo uždrausti priimti į valstybės tarnybą tokius asmenis penkerius metus nuo jų atleidimo iš pareigų dienos.
Neatmetama galimybė, kad šis projektas, kuriam antradienį Seimas pritarė po pateikimo, gali būti priimtas dar šią savaitę besibaigiančioje Seimo pavasario sesijoje.
Pasak Respublikos Prezidento patarėjos Onos Buišienės, šiuo projektu siūloma papildyti Valstybės tarnybos įstatymą nauja sąvoka - piktnaudžiavimo tarnyba sąvoka.
Įstatymo pataisų priėmimas įgalintų atleisti iš valstybės tarnybos ne tik tuos valstybės tarnautojus, kurių įvykdyta veika tiesiogiai numatyta Baudžiamajame kodekse ar Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme, bet ir tuos, kurie grubiai pažeidę pagrindinius valstybės tarnybos ir valstybės tarnautojų veiklos etikos principus, susikompromituoja ir taip pažemina valstybės tarnautojo vardą.
Lietuvos Prezidento teikiamas įstatymo projektas taip pat numato, kad atleidimui iš pareigų dėl piktnaudžiavimo tarnyba neturėtų būti taikomas bendrasis 6 mėnesių nuo nusižengimo padarymo dienos tarnybinės nuobaudos paskyrimo terminas.
Šalies vadovo nuomone, šis terminas neturėtų būti taikomas todėl, kad valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnyba faktai dažniausiai paaiškėja tik praėjus nemažam laikotarpiui nuo nusižengimo įvykdymo.
O. Buišienė išsklaidė parlamentarų abejones dėl tokių įstatymo pataisų taikymo galimybių.
"Įstatymo nuostatos gali turėti grįžtamąją galią, nes nėra senaties termino", sakė Prezidento patarėja. Atsakydama į parlamentarų klausimus, O. Buišienė sakė mananti, kad negali būti taikomi dvigubi standartai ir šalies Prezidentas bus griežtas, anot jos, ir Prezidentūros darbuotojams.
Beje, šiuo metu Seime svarstomi net trys projektai, kuriais siekiama sudrausminti nesąžiningus valstybės tarnautojus.
Antradienį Seimas po svarstymo pritarė Seimo narių Alvydo Sadecko ir Petro Papovo pasiūlytam Valstybės tarnybos įstatymo pataisų projektui, kuriuo irgi siekiama išspręsti valdininkų, įsigijusių žemės sklypus pasinaudojant tarnybine padėtimi, atsakomybės klausimą. Jame taip pat numatyta galimybė atleisti valstybės tarnautojus už piktnaudžiavimą valstybės tarnyba.
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Aloyzo Sakalo pateiktam nutarimo projektui "Dėl problemų, susijusių su nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius, atkūrimu".
BNS