Prezidento Rolando Pakso apkaltos procesas turėtų prasidėti ne vėliau kaip kovo 5 dieną surengtame neeiliniame Seimo posėdyje, teigia trečiadienį posėdžiavusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija. Etikos ir procedūrų komisija, kuri pagal Seimo Statutą turi teisę aiškinti apkaltos proceso eigą, nusprendė, kad nereikia laukti Konstitucinio Teismo (KT) išvadų.
"Mes manome, kad pirmasis Seimo posėdis turėtų būti sukviestas ne vėliau kaip kovo 5 dieną. Šią dieną turi prasidėti pats apkaltos procesas", - po posėdžio žurnalistams sakė komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas.
Kovo 5-9 dieną numatoma sušaukti neeilinę Seimo sesiją, o kovo 10-ąją prasideda eilinė pavasario sesija.
Etikos ir procedūrų komisija, kuri pagal Seimo Statutą turi teisę aiškinti apkaltos proceso eigą, nusprendė, kad nereikia laukti Konstitucinio Teismo (KT) išvadų.
"Laukti, kol KT priims sprendimą, būtų proceso vilkinimas", - pažymėjo A. Salamakinas.
Pasak jo, "liudytojų apklausa, kaltintojų ir prezidento atstovų pasisakymai turi vykti paraleliai su KT išvadų rengimu, nes KT išvados bus rekomendacinio pobūdžio".
"Seimo nariams tai bus kaip vienas iš apsisprendimo argumentų", - pridūrė jis.
Remiantis kaltinimus prezidentui nagrinėjusios Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadomis, Seimas praėjusį penktadienį nusprendė pradėti apkaltos procesą prezidentui, kuris kaltinamas šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu ir priesaikos sulaužymu.
Kadangi prezidentas kaltinamas šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu, Seimas paprašė KT pateikti dėl to savo išvadą ir pirmadienį perdavė jam apkaltos komisijos medžiagą.
Seimo Statute numatyta, kad apkaltos procesas susideda iš parengiamosios ir tardymo dalių, ginčų, asmens, kuriam taikoma apkalta, baigiamojo žodžio ir balsavimo dėl pateiktų kaltinimų.
Parengiamojoje posėdžio dalyje paskelbiama nagrinėjamos apkaltos bylos esmė, pristatomi asmens, kuriam taikoma apkalta, kaltintojai, jų atstovai, paaiškinamos jų teisės ir pareigos, išklausomi jų prašymai ir priimami dėl jų sprendimai.
Po parengiamosios dalies pradedamas tardymas balsu perskaitant kaltinimo medžiagą ir išklausant asmens, kuriam taikoma apkalta, paaiškinimas. Vėliau apklausiamas asmuo, kuriam taikoma apkalta, ir liudytojai.
Jei iki tol KT nebus pateikęs išvadų, bus daroma apkaltos proceso posėdžių pertrauka.
Seimo Statutas posėdžio pirmininką įgalioja spręsti visus procedūrinius klausimus ir siekti, kad apkaltos procesas vyktų koncentruotai ir būtų užkirstas kelias proceso vilkinimui.
BNS