Prezidentas Rolandas Paksas prašo Valstybės saugumo departamentą (VSD) įrodyti jo pokalbių telefonu pasiklausymo pagrįstumą ir pateikti pokalbių išklotines.
Pasak pranešimo spaudai, R. Paksas išsiuntė laišką VSD generaliniam direktoriui Mečiui Laurinkui, prašydamas dokumentų, kuriais remiantis priimtas sprendimas kontroliuoti "visų asmenų", taip pat ir jo paties, pokalbius telefonu, pateikti išsamius pokalbių garso įrašus ir šių įrašų rašytinius protokolus.
Be to, prezidentas paprašė pateikti dokumentus ir duomenis, patvirtinančius operatyvinių veiksmų, taikytų šiems asmenims, pagrįstumą bei teisėtumą.
Laiške M. Laurinkui primenama apie tris prezidento kreipimusi į Specialiąją tyrimo komisiją prezidentui pateiktų kaltinimų pagrįstumui ir rimtumui ištirti bei išvadai dėl siūlymo pradėti apkaltos procesą parengti dėl reiškiamų kaltinimų pagrįstumo ir rimtumo.
R. Paksas teigia prašęs pateikti visą medžiagą, kuria grindžiami Seimo narių grupės suformuluoti kaltinimai, nes, anot prezidento, kad galėtų "tinkamai ir išsamiai" atsakyti į Specialiosios tyrimo komisijos klausimus, jis privalantis susipažinti su visa kaltinimus man grindžiančia medžiaga.
"Daugelis man reiškiamų kaltinimų grindžiami telefoninių pokalbių įrašais, kurių fragmentai pateikti minėtoje Seimo Laikinosios tyrimo komisijos įslaptintoje medžiagoje. Tai, kad iki šiol nepateikta jokių telefoninių pokalbių kontrolės teisėtumą pagrindžiančių dokumentų, verčia pagrįstai abejoti tokių pokalbių kontrolės pagrįstumu, teisėtumu ir tikrumu", - rašoma prezidento laiške.
Prezidento teigimu, nesant įstatyminio pagrindo, bet koks telefoninių pokalbių pasiklausymas, įrašymas, atskleidimas ir panaudojimas vertinami kaip įstatymų nesilaikymas, nusikalstamai pažeidžiantis žmogaus teises.
"Tokie duomenys negali būti vertinami kaip išvadų, kaltinančių mane, pagrindas", - rašo R. Paksas.
Prezidentūros skandalas kilo įtarus prezidento aplinką ryšiais su abejotinos reputacijos asmenimis, slaptos informacijos nutekinimą abejotinos reputacijos asmenims.
VSD išslaptino keletą įrašytų pokalbių telefonu pokalbių, kuriuose girdimi dosniausio prezidento rinkimų kampanijos rėmėjo Jurijaus Borisovo, verslininkės Renatos Smailytės, su Rusijos mafija siejamo verslininko Anzorio Aksentjevo-Kikališvilio ir kitų asmenų balsai.
Viename įrašų J. Borisovas pavadino prezidentą "politiniu lavonu", o R. Smailytė su A. Aksentjevu-Kikališviliu aptarinėjo slaptas pažymas, kurios pasiekdavo Prezidentūrą, ir grasino susidoroti su M. Laurinkumi.
Pareigūnai teigia nesiklausę prezidento pokalbių ir jie buvę įrašyti tik tuo atveju, jei jam skambinusių asmenų telefonų buvo pasiklausoma.
Žiniasklaidoje buvo duomenų apie slapta įrašytus R. Pakso pokalbius su J. Borisovu ir buvusiu verslo partneriu, bendrovės "Restako" vadovu Algirdu Drakšu.
Prezidentas jau ne pirmą kartą piktinasi dėl neva nesiunčiamos jam medžiagos, kuria grindžiami kaltinimai pažeidus Konstituciją ir priesaiką. Nors antradienį spaudos konferencijoje R. Paksas žurnalistams teigė M. Laurinkaus prašysiantis medžiagos, kurios nepavyksta gauti iš komisijos, antradienį Prezidentūroje apsilankęs VSD vadovas teigia iš prezidento tokio prašymo nesulaukęs.
Tačiau M. Laurinkus pažymėjo, kad "visa informacija yra komisijoje".
Spaudos konferencijoje kalbėdamas apie kaltinimus prezidentui nagrinėjančios Seimo specialiosios tyrimo komisijos darbą, R. Paksas žurnalistams kartojo nesuprantantis motyvų, kodėl jam nepateikiama medžiaga, o jam atstovaujantiems advokatams nesuteikti leidimai dirbti su slapta informacija. R. Paksas taip pat teigė prašysiąs VSD vadovo medžiagos, kurios jam nesuteikia Seimo komisija.
Prezidentas atsisako liudyti apkaltos komisijoje, kol nėra gavęs visos su apkalta susijusios medžiagos.
Išvados bus pradėtos formuluoti kitą savaitę. Jos turėtų būti pateiktos iki vasario 13 dienos.
Kol prezidentas nedavė parodymų prokurorams, pastarieji nesutinka leisti komisijai paskelbti ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą.
Apkaltos komisija patvirtinus, kad kaltinimai prezidentui yra pagrįsti ir rimti, Seimas turės balsuoti dėl jo nušalinimo. Prognozuojama, kad toks balsavimas gali įvykti balandį.
BNS