Lietuvoje lankėsi Prancūzijos policijos atašė Baltijos šalims pavaduotojas Pilypas Masonas. Rygoje įsikūręs pareigūnas Šiaulių tardymo izoliatoriuje davė išskirtinį interviu "Akistatos" korespondentui S. Stasaičiui. Išskirtinį todėl, kad daugiau niekas iš tuzino provincijos korespondentų... nemokėjo prancūziškai arba angliškai.
- Kaip jums patinka Lietuvos kalėjimai? Ar galėtumėte juos palyginti su prancūziškaisiais?
- Atvirai pasakius, negalėčiau, nes Lietuvos įkalinimo vietose dar nesilankiau. Žinau, kad turite problemų, tačiau kas jų neturi.
- Dabar Lietuvoje toks gyvenimas, kad nemažai nedorų lietuvaičių trankosi po Švediją, kitas turtingas šalis, ten akiplėšiškai vagiliauja ar krečia dar baisesnius dalykus. Svarbiausia, jog švedų kalėjimai mūsų nusikaltėlių visai nebaugina, juose mūsų nedorėliai jaučiasi kaip sanatorijoje.
Nemanau, kad Lietuvos nusikaltėliai vogti į kitas šalis važiuoja dėl geresnių kalėjimų - net ir į patį geriausią pasaulio kalėjimą pakliūti niekas nenori. O Prancūzijos, kaip, beje, ir kitų Pietų Europos šalių, įkalinimo įstaigose taip gerai, kaip už grotų pas skandinavus, tikrai nėra. Švedijos ar Danijos gyvenimo lygis bei tose šalyse mažas nusikalstamumas leidžia nuteistiesiems sukurti tikrai išskirtines sąlygas. Na, nuteistas prancūzas gal turės gerėlesnį nei jo kolega Lietuvos kalinys tualetą, galbūt didėlesnį televizorių. Iš kitos pusės - jokiame kalėjime nesijausi kaip viešbutyje, tai puikiai supranta mūsų nusikaltėliai. Neretai ir jie būna kuo nors nepatenkinti, reiškia pretenzijas, ypač areštinėse.
Prancūzijoje turime trijų tipų įkalinimo įstaigas. Areštinės - tai lyg jūsiškiai Tardymo izoliatoriai, kur nusikaltėliai laukia teismo. Didelė problema, kad mūsų areštinės perpildytos. Suimtieji irgi skundžiasi, kad kartais priversti tūnoti net po aštuonis vienoje kameroje! Mūsų kalėjimuose, kaip ir visur pasaulyje, atliekamos teismo paskirtos bausmės. Yra ir specialios lengvesnio režimo įkalinimo įstaigos, kuriose uždaromi asmenys, nuteisti už nesunkius nusikaltimus. Tose įkalinimo vietose nuteistieji gali dirbti.
- Ar Prancūzijoje yra privačių kalėjimų?
- Ne.
- Dabar Lietuvoje tarp nusikaltimų dominuoja vagystės. O kaip yra Prancūzijoje?
- Na, vagysčių taip pat turime užtektinai. Didelių problemų turime ir dėl nelegalių imigrantų, narkotikų. Nemažai užregistruojame ir smurtinių nusikaltimų: užpuolimų, išžaginimų. Žodžiu, gyvename kaip ir kitos šalys.
- Kitados Prancūzija buvo garsi viešomis mirties bausmėmis - galvų kapojimu giljotina. O kaip yra dabar?
- Mirties bausmė Prancūzijoje panaikinta 1981 metais.
- Mūsų įkalinimo įstaigų vadovai nelabai mėgsta, kai juos nori aplankyti svečiai iš užsienio. Ar pasinaudosite proga ir pasižiūrėsite, kokiomis sąlygomis teismo laukia Lietuvos suimtieji?
Ponas P. Masonas norėjo kažką atsakyti, tačiau žavi vertėja svečią prancūziškai paragino paskubėti vykti pietauti. Palinkėję svečiui sėkmės atsisveikinome.