Valstybės nusavintą atlyginimų dalį praradusių pareigūnų procesai administraciniuose teismuose klostosi skirtingai.
Panevėžio apygardos administracinis teismas, iki šiol gavęs didžiausią pluoštą - apie 700 - tokių skundų, jau yra paskelbęs ir pareiškėjus nudžiuginusių, ir nuvylusių sprendimų.
"Manau, kad procesinė padėtis geresnė tų pareiškėjų, kurie kreipėsi į teismą nelaukdami Konstitucinio Teismo nutarimo", - Eltai sakė Panevėžio apygardos administracinio teismo pirmininkas Ramūnas Gadliauskas.
Tačiau šalies mastu tokių pareiškėjų yra mažuma.
Kaip jau skelbta, didžioji dalis policijos pareigūnų ir kitų valstybės tarnautojų suskato kreiptis į administracinius teismus tik po to, kai Konstitucinis Teismas praėjusių metų gruodžio 13 dieną paskelbė, kad 2002 metų gegužės 20 dienos Vyriausybės nutarimu nustatyta pareigūnų atlyginimų mažinimo tvarka yra neteisėta.
Šių metų kovo 3 dieną penkių profesinių sąjungų atstovai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą ir įsipareigojo teismuose ginti interesus visų 10 000 savo narių, kuriems per porą metų buvo neišmokėta atlyginimo dalis.
Eltos duomenimis, iki šio pirmadienio penki administraciniai teismai buvo gavę daugiau kaip 1 600 skundų: Vilniaus apygardos administracinis teismas - per 500, Kauno - apie 180, Panevėžio - apie 700, Šiaulių - apie 150, Klaipėdos - iki 100. Tačiau šis skaičius dar didėja.
Panevėžio apygardos administracinis teismas jau paskelbė ir keletą pirmųjų sprendimų dėl ginčo esmės. Kovo 10 dieną šis teismas pripažino, kad Panevėžio rajono bei Rokiškio rajono policijos komisariatų pareigūnų skundai, kuriuose reikalaujama priteisti neišmokėtą atlyginimo dalį, yra nepagrįsti.
"Teismas vadovavosi administracinių teismų praktikoje taikomu principu, kad Konstitucinio Teismo sprendimai negali būti taikomi atgaline data", - sakė Panevėžio apygardos administracinio teismo pirmininkas R. Gadliauskas.
Likusius šimtus panašių prašymų šis teismas dar planuoja nagrinėti arba jau yra pradėjęs.
Tas pats Panevėžio apygardos administracinis teismas kiek seniau yra patenkinęs Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato darbuotojų profsąjungos skundą dėl įstaigos vadovybės įsakymų pripažinimo neteisėtais.
Anot R. Gadliausko, šie pareiškėjai "iš karto pastebėjo savo teisių pažeidimus ir kreipėsi į administracinį teismą dar 2002 metais, nelaukdami Konstitucinio Teismo nutarimo". Tai ir yra pagrindė priežastis, dėl kurios procesas krypsta kitaip.
Jeigu minėtas sprendimas nebus apskųstas ir įsiteisės, arba jeigu po apskundimo jį patvirtins Vyriausiasis administracinis teismas, Panevėžio apygardos administraciniame teisme bus pradėta nagrinėti ir daugiau kaip 400 Panevėžio miesto VPK darbuotojų skundų dėl konkrečių neišmokėtų sumų.
Vilniaus apygardos administraciniam teismui teko kreiptis konsultacijos į Vyriausiąjį administracinį teismą dėl vasario pabaigoje įteiktų beveik pusšimčio policijos pareigūnų pareiškimų, kuriuose procesiniais atsakovais nurodyta valstybė ir Prezidentas. Po konsultacijos pareiškėjams rekomenduota skundų trūkumus pašalinti ir nurodyti tinkamus atsakovus.
Tačiau šių skundų rengimą koordinavęs Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Tomas Vaitkunskas Eltai pabrėžė, kad pasirinkti atsakovą yra ieškovo teisė, ir kol kas nesiėmė prognozuoti, ar skundai bus taisomi.
Kituose, per Vidaus reikalų sistemos respublikinę profesinę sąjungą pateikiamuose pareigūnų skunduose atsakovais nurodomos konkrečios policijos įstaigos. Tokius skundus teismai priima nagrinėti be ypatingų svarstymų.
Anksčiau skelbta, kad vidaus reikalų sistemos pareigūnams valstybė dėl indeksavimo yra įsiskolinusi apie 50 milijonų litų, o skaičiuojant teismų, muitinių, savivaldybių darbuotojams ir kitiems pareigūnams neišmokėtus atlyginimus, susidarytų apie 150 milijonų litų skola.
Indeksuotų pareigūnų atlyginimų problemą nagrinėja ir premjero Algirdo Brazausko potvarkiu sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja Vyriausybės kancleris Antanas Zenonas Kaminskas. Šiai grupei pavesta išanalizuoti darbo užmokesčio panaudojimą policijoje, o išvados ir pasiūlymai Vyriausybei pateikti iki kovo 31 dienos.