REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sigitas Stasaitis

Įsivaizduokite tokį pasiūlymą - nuskrendi į kitą šalį, pargabeni mažutį krovinėlį ir už tai uždirbi net 5 ir daugiau tūkstančius dolerių! Paketėliuose - kokainas, bet jie bus aklinai užrišti prezervatyvuose. Prieš skrydį tereikės saują paketėlių praryti, o atskridus - patupėti ant naktipuodžio ir pasiimti uždirbtus tūkstančius! Tokio "darbo sutikusiems imtis" narkotikų "mulais" vadinamiems kurjeriams užsakovai nutyli, jog paketėliai skrandyje ne taip retai prakiūra ir "mulas" kone akimirksniu apsinuodijęs miršta. Nekalbama ir apie tai, kaip kelis reisus padaręs kurjeris paaukojamas. Narkotikų mulai, kurių daug ir iš Lietuvos, ne kvailiai - puikiai žino, jog jų laukia mirtis arba kalėjimas, bet vis vien rizikuoja. Godumas nustelbia baimę...

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai vežė maišus kokaino

Prieš kelias dienas neturtingos Pietų Amerikos šalies Peru policijos kovos su narkotikais skyriaus pareigūnai pranešė, kad sostinės Limos oro uoste per dieną sulaikė du Lietuvos piliečius su didžiuliu kiekiu narkotikų.

REKLAMA

Ch. Čavezo oro uoste prieš reisą pareigūnai tikrino keleivių bagažą. Išsirinkę vieną lagaminą, jie paprašė jo savininkės 43 metų ispanės Marijos Dolores Himenez-Picos jį atidaryti. Lagamine muitininkai aptiko dvigubą dugną, už kurio - paketą su daugiau nei 3 kilogramais kokaino... Vos ispanė buvo suimta, pareigūnai susidomėjo dviem jaunais Lietuvos piliečiais: 22 metų Aurimu Gaudučiu bei metais vyresne Aurelija Berenyte. Abu laukė reiso į Amsterdamą (Olandija), iš kurio ketino skristi toliau į Rygą. Ši porelė savo lagaminuose slėpė beveik 5 kg kokaino! Suprantama, įkliuvėliai, užuot tądien pasiekę Europą, buvo surakinti ir nuvežti baisųjį į Limos Lurigančo kalėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl baisųjį, rasite publikacijos pabaigoje, o paskutinėmis žiniomis iš Limos, pakraupę nuo Lurigančo kalėjimo sąlygų, įkliuvėliai jau šaukiasi Lietuvos ambasadoriaus. Viena bėda, kad Lietuvos ambasadorius Peru valstybei sėdi... Suomijoje! Limoje, tiesa, yra garbės konsulas Eduardo Alberto Paškevičius-Velarde, tačiau jis - neetatinis darbuotojas. Telefonu atsiliepusi jo dukra "Akistatai" darkyta anglų kalba paaiškino, jog tėvas kiek įmanydamas padeda į bėdą pakliuvusiems Lietuvos piliečiams, tačiau jis negali nei suimtųjų išlaisvinti, nei pasamdyti brangų advokatą ar kuo nors kitu aprūpinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai lietuvio laukė

Šiaip jau narkotikai lagaminais vežami gan retai, nes išmokyti šunys orouostuose juos kaipmat suranda. Tad dažnai kvaišalai praryjami, o tai tik vienas žingsnis iki nelaimės. Joniškietis 49 metų Bronius tos sausio nakties neužmirš iki mirties. Naktį vyrą pažadino atvykęs policijos pareigūnas. Pranešęs, kad 20 metų jo neteistas studentas sūnus Laimonas ką tik mirė Danijoje, paprašė atpažinti jį iš nuotraukos.

Kitą dieną šią joniškiečių šeimą ištiko antras šokas - pareigūnai patikslino, jog Laimonas buvo narkotikų kurjeris, skrandyje gabenęs kokainą, o mirė pilve pratrūkus narkotikų paketui. Tėvai iki šiol nežino, kas ir kaip sūnų prikalbino imtis rizikingo verslo. Pasak tėvo, sūnus neišsiskyrė iš bendraamžių. Mokėsi Joniškio žemės ūkio mokykloje, stažavosi Norvegijoje. Užsienyje vaikinui patiko, dar kelis kartus vyko padirbėti į Norvegiją bei Olandiją, kur, tėvams melavo, užsiimąs pavažinėtų automobilių prekyba. Sūnus tėvui teprasitarė, kad Amsterdame narkotikai siūlomi ant kiekvieno kampo.

REKLAMA

Antrą ir paskutinį kartą Laimonas į Olandiją išvyko sausio 28-ąją, o sausio 31-ąją jau buvo nebegyvas. Pareigūnai nustatė, jog iš Amsterdamo joniškietis tą pačią dieną atskrido į Danijos Kastrupo miesto oro uostą. Danų muitininkai jau žinojo, kad lietuvis gabena narkotikus, todėl jo laukė. Sulaikę Laimoną nusivedę į specialią patalpą ir iškratė. Drabužiuose ir tarp daiktų nieko įtartino neradę, rentgenu peršvietė skrandį ir aptiko kokaino paketus.

Staigi mirtis apsinuodijus

Įkliuvėlis - o kur dėsis - prisipažino Olandijoje apsiėmęs pervežti apie pusę kilogramo kokaino. Narkotikai buvo supilstyti ir užrišti prezervatyvuose, kuriuos prieš skrydį jis atsargiai prarijo.

REKLAMA

Buvo ruošiamasi vaikiną vežti į ligoninę, kur laukė standartinė procedūra - gera dozė vidurius laisvinančiųjų bei ilgas poilsis ant naktipuodžio. Tačiau nespėta - Laimonas staiga suglebo ir per kelias minutes mirė.

Skrodimas parodė, jog skrandyje vienas prezervatyvas pratrūko ir keliasdešimt gramų kokaino plūstelėjo į skrandį. O juk net vienas gramas - mirtinas nuodas...

Laimono likimas toli gražu ne unikalus - apie lėktuvų keleivių, skrendančių iš Pietų Amerikos į Europą, staigias mirtis pasaulio spaudoje pranešama kas mėnesį ir net dažniau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nužudytas teismo dieną

2004-ųjų vasario 11-ąją iš mažo Islandijos miestelio Neskaupstadhuro įlankos ištrauktas nužudyto jauno vyro lavonas be dokumentų. Skrodimo metu ekspertai iš lavono skrandžio ištraukė beveik pusę kilogramo narkotikų, užrištų prezervatyvuose.

Žuvusysis vilkėjo tik juodais berankoviais marškinėliais su "Audimo" įmonės etikete, todėl policininkai iškėlė logišką versiją, kad nužudytasis - Lietuvos pilietis. Islandijos policijos prašymu, naujiena apie žiemą vien marškinėliais vilkintį neatpažintą skenduolį buvo paskelbta per Lietuvos radiją. Atsiliepė telšiškė Irena J. pasigedusi į užsienį išskridusio sūnaus - 29 metų Vaido.

REKLAMA

Kaip Vaidas tapo narkotikų "mulu", irgi liko paslaptis. Pasak motinos, sūnų iš kelio išvedė draugai iš vietinės Vilko gaujos. 2003-iųjų pradžioje Vaidas dėl mašinų vagysčių buvo suimtas, 2004-ųjų vasario 11-ąją kartu su bičiuliais turėjo stoti prieš Šiaulių apygardos teismą, tik tą pačią dieną buvo nudurtas.

Nustatyta, jog vasario 2-ąją Vaidas savo draugei kirpėjai Linai pranešė trumpam skrendąs kažkokiais reikalais į užsienį, pažadėdamas iki teismo būtinai parsirasti. Kas nutiko toliau - artimieji nežino.

Islandijos policija nustatė, jog per Daniją atskridęs į Islandiją, Vaidas J. apsistojo pigiame Neskaupstadhuro miestelio motelyje - atskirame namelyje. Nustatyta, jog netrukus į namelį užsuko vienas telšiškis bei du islandai. Kažkuo nepasidalinę, narkotikus jau pasiruošusį vežti vyruką jie nudūrė, susuko į kilimą ir įmetė į jūrą.

REKLAMA

Pirmieji rekordai - moterų!

Iš pranešimų internete matyti, jog įvairių šalių narkotikų "mulai" kvaišalus gabena net iš Azijos šalių, kur įkliuvus su kvaišalais baudžiama pakariant. Lietuviai labiausiai pamėgę į Europą vežti Pietų Amerikos, ypač Venesuelos kokainą.

Bene pirmąjį Lietuvos kokaino pervežimo rekordą pasiekė dvidešimtmetė vilnietė Solveiga G. 2000-aisiais atvykusi į Pietų Amerikos šalį Peru, moteris nusipirko bilietą skrydžiui į Olandiją per Čilę. Tikrindami Solveigos lagaminą, muitininkai jame rado dvigubą dugną, o jame - net 5,8 kilogramo kokaino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos rekordas buvo sumuštas jau po 2 metų Venesueloje. 2002-aisiais kovo 24-ąją šios šalies sostinės Karakaso oro uoste muitininkai nutvėrė 34 metų Gražiną K. Mažeikių rajone gyvenanti moteris kokaino buvo prisikaišiojusi po drabužiais, į batus ir net į lyties organus! Pasvėrę visus atimtus paketus, švilptelėjo net visko matę venesueliečiai - 9 kilogramai!

Vėliau narkotikų mulų Lietuvos rekordą iš moterų paveržė vyrai. 2003-iųjų vasarį telšiškis 21 metų Valdas K. Kolumbijoje sulaikytas su 12,5 kilogramo kokaino. Bogotos oro uoste jis buvo užsiregistravęs skrydžiui į Madridą (Ispanija) ir jau buvo sėkmingai praėjęs muitinės patikrinimą. Pareigūnai kažkodėl dar kartą patikrino mūsų tautietį ir jo lagamine bei drabužių pamušaluose rado kokainą.

REKLAMA

Ant naktipuodžio nespėjo

Narkotikų kurjeriai sulaikomi ne tik užsienyje. Jau bausmę atlikusio klaipėdiečio Giedriaus S. istorija rodo, kad ir mūsų šalies kriminalistai nesnaudžia.

2002-ųjų vasario 9-ąją iš Venesuelos per Amsterdamą į Vilnių atskridusio anksčiau teisto Giedriaus S. muitininkai jau laukė, bet iškrėtę nieko nerado. Išgirdęs, jog bus vežamas į ligoninę peršviesti rentgenu, Giedrius ėmė naiviai siūlyti 100 JAV dolerių kyšį, kad būtų paleistas. Kai rentgeno nuotrauka parodė, jog keliautojo skrandis pilnas mažų apvalių pakeltėlių, įkliuvėliui buvo pasiūlyta išgerti vidurius laisvinančiųjų vaistų ir sėsti ant naktipuodžio... Netrukus pareigūnai jau protokolavo, jog šis klaipėdietis skrandyje vežė 114 prezervatyvų, kuriuose buvo paslėpti 439 gramai kokaino.

REKLAMA

Giedriui S. belieka guostis, kad jam laisvę atėmę pareigūnai išgelbėjo gyvybę - rašant protokolą sulaikytasis apalpo ir po to ilgokai gulėjo saugomas ligoninėje. Mat keli paketėliai nuo skrandžio sulčių pratirpo ir kokaino pateko į kraują.

2002-ųjų lapkritį Giedrius S. buvo nuteistas kalėti 9 metus. Teisme jis kalbėjo sutikęs iš Venesuelos skrandyje parvežti narkotikų už 5000 JAV dolerių atlygį, bet sėbrų neišdavė.

Vietoj tualeto - maišeliai

"Vien Venesueloje už narkotikų gabenimą kali apie 10 Lietuvos piliečių, - šios publikacijos autoriui laiške parašė Lietuvos garbės konsulas Venesueloje Borisas Petrasevičius. - Dažniausiai ispaniškai nemokančiam lietuviui teismas paprastai nesivargina surasi vertėją. Procesas būna trumpas. Jei teisiamasis prisipažįsta gabenęs narkotikus, gali tikėtis 7-10 metų nelaisvės bausmės. Kaltę neigsi - gausi 15-20 metų". Štai minėta "rekordininkė" Gražina K. neprisipažino, teisme melavo, kad narkotikus jai kažkas nemačiomis įkišo, ir buvo nuteista kalėti 15 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Garbės konsulas prašė pabrėžti, jog sąlygos kalėti Pietų Amerikoje - siaubingos. Kamerose sugrūsta 5-10 kartų daugiau kalinių, nei turėtų būti pagal sanitarijos normas. Jie neretai susigrūdę kaip silkės miega ant cementinių grindų. Kalėjimuose kone kasdien kas nors nužudomas, nuolat kyla masinės muštynės bei riaušės, siaučia AIDS, džiova, šiltinė, silpnesnius kalinius prievartauja iškrypėliai. Maistas kalėjimuose - skurdus, todėl ypač sunku užsieniečiams, nes nėra kas atneša išgyventi padedančius siuntinius.

Kartą viename moterų kalėjime dėl trūkusio vamzdžio tris mėnesius nebuvo vandens. Gamtinius reikalus moterys darydavo į maišelius ir išmesdavo per grotas, o tuo metu tvyrojo 40 laipsnių tropikų tvankuma.

Galinčių padėti tautiečių mažėja

"Rašydama graudinuosi. Labai prašau, perspėkit lietuvius nebūti narkotikų "mulais", nes tai tik tragedijoms pasmerktas užsiėmimas, - taip savo liūdną laišką "Akistatai" pradėjo Venesuelos lietuvių bendruomenės pirmininkė Elena Baronas-Šulcas. - Vežantieji kokainą lagamine ar drabužiuose drąsuoliai dažniausiai įkliūva jau patį pirmą reisą, nes visuose didžiuosiuose pasaulio oro uostuose dirba apmokyti šunys. Narkotikų "mulams", gabenantiems kvaišalus skrandyje, mafijozai leidžia atlikti vieną kitą reisą, o po to "mulą" patys įskundžia pareigūnams, taip atsilygindami už bendradarbiavimą. Sučiupę įskųstą narkotikų "mulą", korumpuoti pareigūnai valdžiai parodo, kad gerai dirba, ir nekimba prie ko nereikia. Neretai narkotikų paketai pratrūksta pilve ir "mulas" miršta. Jei tai įvyksta dar prieš skrydį, nusikaltėliai pirma išpjauna skrandį ir tik po to kūną numeta policijai".

REKLAMA

Šiemet Elena Baronas-Šulcas, kuriai tebuvo 47 metai, staiga mirė nuo vėžio. Sumažėjo dar vienu žmogum, galinčiu padėti įkliuvusiems narkotikų kurjeriams iš Lietuvos.

S. Stasaičio nuotr.

(kokainas) Prarijus ir skrandyje parskraidinus į prezervatyvuose užrištus narkotikus, per porą dienų galima uždirbti net per 10 000 litų. Tačiau ar verta - didelė rizika mirti arba pakliūti 10 metų į kalėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų