Albertas ONIŪNAS
Praėjusių metų pabaigoje jau rašėme apie Klaipėdoje paslaptingai pradingusią baudžiamąją bylą, kurioje aplaidumu ir kyšininkavimu buvo kaltinami šeši muitininkai. Dingo ne tik byla, bet ir visi su ja susiję dokumentai, buvę prokuratūroje ir teisme. Todėl ne be pagrindo manoma, kad su bylos vagyste susiję ir teismo, ir prokuratūros darbuotojai. Tačiau kol kas dėl dokumentų, tiesiogiai susijusių su muitininkų byla, klastojimo iš darbo atleistas tik vienas pareigūnas - Klaipėdos apylinkės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Marius Venckus. Jam šalies generalinis prokuroras leido iškelti baudžiamąją bylą. Bet, kiek yra žinoma, kol kas nėra jokių tiesioginių M. Venckaus kaltės įrodymų. Nors prokuratūros vadovybė ir įsitikinusi, kad muitininkų byla dingo teisme, tačiau viskas buvo taip "švariai" atlikta, kad bylą nagrinėjusiam teisėjui E. Mickevičiui iki šiol niekas negali pareikšti jokių pretenzijų. Tuo tarpu paaiškėjo, kad su muitininkų byla susijusioje kontrabandos byloje, kuri jau šešerius metus tiriama Kretingos prokuratūroje, dingo daiktiniai įrodymai. Ne šiaip įrodymai - 18 000 butelių konjako. Svarstomos versijos, kad konjakas "išplaukė" su vietinės policijos vadovų žinia.
"Kaukas" nesismulkina
Dingusios bylos pradžia - 1994-ieji. Tada buvo sulaikytas Kretingos UAB "Kaukas" priklausantis stambus kontrabandinis krovinys: apie 120 tonų cukraus, 30 tonų arbatžolių, 28 000 butelių konjako. Dėl kontrabandos buvo iškelta baudžiamoji byla, aplaidumu darbe apkaltinti muitininkai K. Jomantas, P. Dirgėla, A. Stasiulis, E. Ulteravičius. Pritaikius nusikalstamos veiklos imitavimo modelį, dar dviem muitininkams - J. Senovaičiui ir V. Jankauskui - pareikšti kaltinimai paėmus kyšį. Visų šešių muitininkų byla buvo išskirta į atskirą ir perduota tirti iš Kretingos į Klaipėdą. Kontrabandos tyrimas liko Kretingoje, bylą vedė tuometinis prokuratūros tardytojas, o dabar rajono apylinkės teismo teisėjas Petras Kontrimas. Sulaikius kontrabandą prevencine tvarka buvo sulaikyti UAB "Kaukas" vadovai su buvusiu rajono komjaunimo lyderiu Juozu Dusevičiumi priešakyje. Kilo didelis sujudimas ne tik Kretingoje, bet ir Vilniuje bei Kaune. Bylos eiga aktyviai domėjosi ir garsūs verslininkai, ir nusikalstamo pasaulio autoritetai, ir Generalinės prokuratūros vadovai. Šia situacija sumaniai pasinaudojo ir tuometiniai Kretingos policijos vadovai.
Bylos fone - policijos intrigos
Mažai kam buvo paslaptis, kad tarp Kretingos policijos vadovo K. Jablonskio bei kriminalinės policijos komisaro A. Grikinio vyksta tyli kova - kas ką įveiks. Beje, tuo laiku A. Grikinio pavaldinys buvo vyr. inspektorius Romanas Lupeika, pastaraisiais mėnesiais tapęs vienu garsiausių šalies kriminalistų. Taigi kilusio triukšmo dėl kontrabandos fone netikėtai padaromas policijos šefą K. Jablonskį kompromituojantis telefono pokalbio su tardymo izoliatoriuje laikomu "Kauko" vadovu J. Dusevičiumi įrašas. Iki šiol paslaptis, koks buvo to pokalbio turinys, tačiau beveik neabejojama, kad įrašą padarė A. Grikinio vadovaujami kriminalistai. Taip komisaras K. Jablonskis ir pralošė - turėjo skubiai išeiti pensijon.
Liudininkų mirtys
Kontrabandos bylos tyrimas buvo ganėtinai komplikuotas. Nors aišku, kad krovinys, skirtas Kaliningrado sričiai, liko Lietuvoje, tačiau kontrabandos faktui įrodyti reikėjo apklausti ir to krovinio siuntėjus - vieno Gruzijos kooperatyvo vadovus. Jie, žinoma, nesiruošė vykti į Kretingos prokuratūrą apklausoms. Po kurio laiko iš Gruzijos atėjo oficialus raštas, kuriame sakoma, kad lietuvius dominančio kooperatyvo vadovas mirė. Tuo tarpu, neoficialiais duomenimis, prokuratūros tardytojui P. Kontrimui su kontrabandos byla ne kartą teko vykti į Generalinę prokuratūrą, kur buvo daromas tam tikras spaudimas, kad toji byla būtų nutraukta. Kalbama, kad teisėju tapti besiruošusiam P. Kontrimui netgi buvo pateiktas ultimatumas - kol nenutrauks bylos, iš prokuratūros į teismą neišeis. Objektyvumo dėlei reikia konstatuoti, kad šiandien teisėjas P. Kontrimas teigia visiškai pamiršęs tą seną bylą, neprisimenąs jokių tos bylos aplinkybių ir apskritai nieko komentuoti, patvirtinti ar paneigti negalįs. Šiaip ar taip, "Kauko" vadovai po prevencinio sulaikymo buvo paleisti, byla nutraukta. Vėliau ne kartą atnaujinta ir vėl nutraukta. Tyrimas (panašu, kad beviltiškas) iki šiol vyksta. "Kauko" jau seniai nebėra, o jo vadovas J. Dusevičius neseniai teismo pripažintas mirusiu.
Kretingoje plinta amnezija
Ganėtinai įdomus paties kontrabandos objekto likimas. Dėl cukraus klausimų nekyla. Arbatžolės lyg ir sugedo ir buvo sušertos karvėms. O dėl konjako - jau įdomiau. 10 000 butelių iškeliavo į Klaipėdos muitinės sandėlius ir jų likimas patvirtintas dokumentais. Kiti 18 000 butelių atiduoti saugoti į Kretingos rajono Vartotojų kooperatyvų sąjungos sandėlį ir dingo. Kainuoja tas dingęs konjakas nei daug, nei mažai - per 150 000 litų. Praėjusių metų pabaigoje dėl konjako dingimo, tiksliau, dėl turto iššvaistymo stambiu mastu, Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras I. Laucius iškėlė baudžiamąją bylą. Apklaustos buvusios RVKS sandėlininkės puikiai prisimena, kaip kriminalinė policija, vadovaujama komisaro A. Grikinio, atidavė konjako krovinį saugoti. Tačiau kur ir kaip tas konjakas vėliau "išgaravo" - neprisimena. O dokumentų, patvirtinančių, kad konjakas iš sandėlio buvo išvežtas, nėra. Logiška būtų manyti, kad paimti konjaką galėjo tik tas, kas jį ten ir padėjo, todėl svarstomos versijos apie komisaro A. Grikinio ar jo pavaldinių vaidmenį toje istorijoje. Bylos tyrimui vadovavo P. Kontrimas, tačiau konjako dingimo momentu jis galbūt jau teisėjavo. Šių reikalų šiandien nenori prisiminti ne tik teisėjas ar buvusios sandėlininkės - nuo komentarų atsisako ir policijos valdininkai. Panašu, kad visus su "Kauko" reikalais susijusius pareigūnus ištiko dalinė amnezija.
Beje, buvęs Kretingos kriminalinės policijos komisaras A. Grikinis jau keleri metai vadovauja Molėtų policijos komisariatui. Praėjusių metų pabaigoje šį komisariatą sukrėtė skandalas - kažkur pradingo dalis stambaus kontrabandinių cigarečių krovinio ir dėl to STT kaltina A. Grikinio pavaduotoją kriminalinei policijai.
Teisėjo ėjimas žirgu
Kai "motininė" - kontrabandos - byla apaugusi tokiais skandalingais faktais, visiškai dėsninga, kad "dukterinės" - muitininkų - bylos likimas dar skandalingesnis. Ji buvo paprasčiausiai pavogta iš teismo. Bylą nagrinėjęs Klaipėdos apylinkės teismo teisėjas E. Mickevičius teigia grąžinęs bylą tardymui papildyti, tačiau šiam teiginiui pagrįsti nėra jokių įrodymų, iki šiol nerasta nutartis. Beje, kilus skandalui dėl bylos dingimo E. Mickevičius sugebėjo meistriškai nukreipti ugnį nuo savęs. Jis paaukojo savo draugą, parengtinį tardymą toje byloje atlikusį prokurorą M. Venckų. Padarė tai labai paprastai - išplatino M. Venckaus pasirašytos pažymos kopiją teisme ir spaudoje. O pažymoje M. Venckus teigia, kad muitininko P. Dirgėlos atžvilgiu byla nutraukta nesant nusikaltimo sudėties. Ši pažyma buvo išduota P. Dirgėlai, ketinusiam sugrįžti dirbti į muitinę. Akivaizdus klastojimas - baudžiamoji byla dingusi, o prokuroras mano, kad ji nutraukta reabilituojančiu pagrindu. Po šio E. Mickevičiaus žingsnio M. Venckus išsyk neteko darbo ir tapo baudžiamosios bylos dėl dokumentų klastojimo objektu. Visuomenės ir žiniasklaidos dėmesys taip pat nukrypo nuo teisėjo į prokurorą. E. Mickevičius netgi pareiškė, kad jei reikės, bus pateiktas ir pažymos originalas. Kyla klausimas: iš kur teisėjas gavo pažymą, išduotą jo kadaise teistam muitininkui? Galbūt tas ir kiti penki muitininkai palaiko su teisėju draugiškus ryšius arba už kažką jam yra itin dėkingi? Žinoma, tie ryšiai nebūtinai tiesioginiai, reikia turėti galvoje, kad E. Mickevičiaus žmona dirba ne kur kitur, o muitinėje.
Eilinis burbulas
Eksprokuroras M. Venckus šiuo metu įtariamas ne tik išdavęs minėtą pažymą, bet ir policijos statistikos skyriuje pateikęs melagingą statistinę kortelę. Joje M. Venckus parašė, kad muitininkų byla sustabdyta. Tačiau pažvelgus iš kitos pusės - kortelės nebėra, nes jos saugomos tik pusmetį. Pažymos muitininkui P. Dirgėlai originalo taip pat kol kas nėra, o kopijos negali būti klastojimo įrodymas. Tad jei teisėjas E. Mickevičius nutars, kad draugo (dabar jau buvusio) galutinai skandinti neverta ir pažymos originalo prokuratūrai nepateiks, kaltinimai M. Venckui gali subliūkšti kaip muilo burbulas. Taip pat užtikrintai, kaip bliūkšta viskas, kas susiję su "Kauku", kontrabanda ir muitininkais.