Vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius ir teisingumo ministras Gintautas Bužinskas susirūpino, kad smurtinių nusikaltimų aukų nepasiekia joms priklausanti valstybės parama.
"Manau, kad dauguma žmonių dar tiesiog nežino, jog gali tikėtis valstybės finansinės paramos, jeigu patyrė smurtą jie ar jų artimieji. Gali būti, kad, tirdami nusikaltimus, policijos pareigūnai nesuteikia pakankamai informacijos apie kompensacijas", - tvirtino G. Furmanavičius.
Teisingumo ministerijos atstovai pranešė, kad ketvirtadienį vykusiame susitikime ministrai svarstė galimybes aktyviau teikti žmonėms informaciją apie paramą, garantuojamą nuo šių metų liepos mėnesio galiojančio Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymo. G. Bužinskas pažymėjo, kad realių tokios pagalbos prašymų jo vadovaujama įstaiga dar nėra gavusi. Atsiradę keletas žmonių, kurie domėjosi valstybės kompensacijomis smurtinių nusikaltimų aukoms, tačiau visi jie kreipęsi arba dėl pernelyg seniai įvykusių, arba dėl nesmurtinių nusikaltimų padarytos žalos atlyginimo.
Išnagrinėję susidariusią padėtį, ministrai sutarė, kad Teisingumo ministerijos išleistus specialius lankstinukus ir atmintines nukentėjusiesiems gali platinti policijos pareigūnai. Jie pirmieji atvyksta į nusikaltimų vietas ir bendrauja su nusikaltimų aukomis arba jų artimaisiais. "Suprantu, kad daugeliu atvejų žmonės būna šoke, tačiau, gavę atmintinę ir atsitokėję po nelaimės, nukentėjusieji galės ramiai kreiptis pagalbos", - vylėsi teisingumo ministras.
Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas nustato atvejus, kuriais valstybė kompensuoja smurtiniais nusikaltimais padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
Pagal šį įstatymą, smurtinis nusikaltimas - tai Baudžiamajame kodekse numatyto apysunkio, sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo požymių turinti pavojinga veika, kuria buvo tyčia atimta žmogaus gyvybė, sutrikdyta jo sveikata ar pasikėsinta į jo seksualinio apsisprendimo laisvę bei neliečiamumą (pvz., tyčinis nužudymas, sunkus sveikatos sutrikdymas, išžaginimas, seksualinis prievartavimas ir pan.). Teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės ir neturtinės žalos kompensavimą turi nuo tokių nusikaltimų nukentėję asmenys arba žuvusių asmenų sutuoktiniai ir išlaikytiniai.