Sigitas STASAITIS
Surengę pasalą Alytaus bei Kauno rajonų kriminalistai sugavo vieną labiausiai ieškotų sukčių Darių Gutauską (33 m.). Šis iš Linkaičių kaimo (Joniškio raj.) kilęs aferistas buvo ieškomas daugiau nei dvejus metus, per kuriuos spėjo apmulkinti ne vieną prekybos įmonę, kuriose išviliodavo juvelyrinius dirbinius, televizorius, garso aparatūrą, drabužius, tonas cukraus.
Sukčiaus karjerą D. Gutauskas pradėjo prieš porą metų. Jis dviem juo patikėjusioms firmoms pridarė nuostolių. Už tai mulkintojui buvo iškelta baudžiamoji byla. Iki teismo D. Gutauskas liko nesuimtas. Tačiau vyruko visiškai neviliojo perspektyva sėsti už grotų - vieną dieną jis dingo be pėdsakų.
Buvo įtarta, jog policijos persekiojamas D. Gutauskas toliau trankysis po šalį versdamasis senu amatu. Taip ir įvyko, tik sulaikyti nedorėlį buvo labai nepaprasta. Įvairiuose šalies miestuose policininkai gaudavo pranešimų, jog vyras, panašus į D. Gutauską, apmulkino tai vieną, tai kitą firmą, tačiau kai operatyviniai darbuotojai nuvykdavo pas nukentėjėlius, apgavikas jau būdavo dingęs.
Pagaliau Kauno bei Alytaus rajonų kriminalinės policijos pareigūnai gavo pranešimą iš vienos prie Kauno kompiuteriais prekiaujančios firmos, jog įtartinas tipas bando apgaule išvilioti kompiuterį. Komersantai inspektoriams papasakojo, jog apyjaunis vyras, prisistatęs solidžios bendrovės "Statybinių konstrukcijų sistemos" vadybininku Sauliumi Vidūnu išsirinko beveik 4 000 litų kainuojantį kompiuterį su spausdintuvu. Atvykėlis pažadėjo pinigus už prekes pervesti į prekybininkų sąskaitą banke, o po to atvykti pasiimti kompiuterį. Prekybininkams kilo įtarimai tuomet, kai išsiaiškino, kad arba bendrovės "Statybinių konstrukcijų sistemos" visai nėra, arba joje "S. Vidūnas" nedirba.
Tai sužinoję kriminalistai paskutinėmis praėjusiųjų metų dienomis minėtoje kompiuterių firmoje surengė pasalą. Nieko neįtardamas vėl atvažiavo tas pats apyjaunis vyras. Jis prekybininkams pateikė pinigų pervedimo banke kopiją bei įgaliojimą bendrovės "Statybinių konstrukcijų sistemos" atstovui S. Vidūnui paimti nupirktą techniką. Atvykėlis buvo sulaikytas nusikaltimo vietoje, jo piniginėje rastas vairuotojo pažymėjimas S. Vidūno vardu. Netrukus išaiškėjo, jog iš tikro tai joks ne S. Vidūnas, o policijos nuo 1998-ųjų ieškomas D. Gutauskas. Rastasis vairuotojo pažymėjimas, kaip ir pažyma apie pinigų pervedimą banke bei įgaliojimas, - viso labo geros kokybės klastotės.
Sučiupę aferistą policininkai išsiaiškino, kur jis slapstėsi, ir tame bute padarė kratą. Pareigūnai nenustebo radę visą pluoštą suklastotų dokumentų bei spaudų (pasą, Kauno savivaldybės kanceliarijos, Šiaulių mero, Vilniaus bei kitų šalies bankų spaudus).
Analizuodami sukčiavimo įrankius kriminalistai apie sugautą apgaviką bei rastas klastotes informavo kolegas kituose respublikos miestuose. Netrukus komisariatuose pradėjo lankytis komersantai ir pasakoti apie dar neregistruotas D. Gutausko aferas.
Apgavikas visur veikė gana panašiai: užsukdavo į įvairias prekiaujančias įmones, prisistatydavo kokios nors bendrovės vadybininku, dažniausiai Sauliumi Vidūnu. Sukčius išsirinkdavo prekių, už kurias pažadėdavo pinigus pervesti į banką. Nuvykęs namo D. Gutauskas suklastodavo banko dokumentus ir juos pateikęs prekybininkams įsigijo vertingų daiktų. Šiauliuose, juvelyrinių dirbinių salone "999", jis tokiu būdu išviliojo auksinius auskarus su briliantais, kainuojančius 2 000 litų. Salone D. Gutauskas apsimetė neegzistuojančios bendrovės "Projektuotojų studija" darbuotoju. Kitą dieną aferistas Šiauliuose pravėrė parduotuvės "Klasika" duris, kur "sužvejojo" ne ką menkesnį grobį - laikrodį "Seiko Kinetic" už 1 015 litų. Lygiai tokiu pat nedoru būdu D. Gutauskas parduotuvėje "Šiaulių tauro prekyba" apgaule įsigijo televizorių. Beje, sukčius nesirinko šiaulietiškos produkcijos, o "pirko" japonišką "Sony" televizorių, kainuojantį 1 400 litų.
Šiuo metu registruojami nauji D. Gutausko nusikaltimai. Išsiaiškinta, jog nedorėlis įvairiuose šalies miestuose yra išviliojęs nemažai garso aparatūros, drabužių, 5 tonas cukraus.