Muitininkės Monikos Vaitkevičienės mirtis darbo vietoje nebuvo susijusi su Muitinės departamento Tarnybinių tyrimų tarnybos (TTT) patikrinimu.
Tai nustatė Muitinės departamentas.
Pareigūnė mirė rugsėjo 2-ąją Vilniaus oro uosto poste, patikrinimo metu.
TTT pareigūnai, tikrindami informaciją, kad muitinės pareigūnai darbo vietoje gali būti neblaivūs, įsiveržė į tarnybines patalpas, kuriose ilsėjosi M.Vaitkevičienė. Inkstų nepakankamumu sirgusi moteris po patikrinimo staiga mirė.
Muitinės departamentas ketvirtadienį pranešė baigęs tyrimą dėl incidento Vilniaus oro uosto poste, kurio aplinkybės ir pareigūnės netektis susilaukė didelio atgarsio visuomenėje.
"Šiandien galiu viešai pasakyti, kad pareigūnės netektis ir tuo metu Vilniaus oro uoste atliekamas Tarnybinių tyrimų tarnybos patikrinimas - buvo tiesiog lemtingas sutapimas", - pranešime cituojamas Muitinės departamento generalinis direktorius Rimutis Klevečka.
Tačiau muitinės vadovas pripažįsta, kad šis lemtingas sutapimas atskleidė problemas, kylančias dėl nepakankamai reglamentuotos TTT veiklos.
Dėl nelaimės Vilniaus oro uosto poste ir žiniasklaidoje pasirodžiusių sugretinimų, kad įvykiui įtakos galėjo turėti tuo metu tikrinimą atlikusių TTT pareigūnų veiksmai, finansų ministras Z.Balčytis ir Muitinės departamento generalinis direktorius R.Klevečka sudarė komisijas įvykio aplinkybėms ištirti.
Įvykį oro uoste tyrę Muitinės departamento pareigūnai atkreipė dėmesį į tai, kad būtina tobulinti TTT veiklą reglamentuojančius teisės aktus.
Jau parengtos Lietuvos muitinės pareigūnų tarnybinės veiklos ir elgesio patikrinimo taisyklės, kurios nustato tokių patikrinimų organizavimą, atlikimą bei dokumentų įforminimo tvarką.
"Nors Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra nutraukė vykdytą ikiteisminį tyrimą nenustačiusi priežastinio ryšio tarp Monikos Vaitkevičienės mirties ir Tarnybinių tyrimų tarnybos (TTT) pareigūnų veiklos, Muitinės departamento vadovybė, jausdama profesinę ir moralinę atsakomybę dėl nelaimingu atsitikimu pasibaigusio aplinkybių sutapimo, ėmėsi visų galimų priemonių, kad ateityje visuomenei nekiltų abejonių dėl muitinės pareigūnų veiklos ir elgesio", - teigia R.Klevečka.
Taip pat rengiami arba parengti ir patobulinti kiti teisės aktai, kurie sutrumpins TTT tyrimo laiką dėl galimų muitinės pareigūnų tarnybinių nusižengimų, tiksliau apibrėš TTT darbą naktimis, poilsio ir švenčių dienomis.
Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu sudarytos komisijos, atlikusios su įvykiu sostinės oro uoste susijusių muitinės pareigūnų veiksmų tarnybinį tyrimą ir tarnybinį patikrinimą dėl galimų tarnybinių nusižengimų, priėjo prie išvados, kad TTT vyriausieji inspektoriai Vladislovas Bogdzevičius ir Dainius Sakalauskas, tikrindami Vilniaus oro uosto posto pareigūnų tarnybos drausmę rugsėjo 2-ąją nusižengimų nepadarė.
Tačiau šių pareigūnų elgesys tikrinimo metu vertintinas kaip etikos trūkumai, ir į tai atkreiptas TTT viršininko Romo Speičio dėmesys.
Už tai, kad aplaidžiai vykdė savo pareigas ir nenušalino įtariamų neblaivumu pareigūnų nuo pareigų bei tinkamai neįformino galimų drausmės pažeidimų, Vilniaus teritorinės muitinės viršininkui Petrui Dragūnui buvo skirta tarnybinė nuobauda - pastaba.
Komisija taip pat pasiūlė eilinės tarnybinės veiklos vertinimo metu atkreipti dėmesį į TTT viršininko R.Speičio gebėjimus organizuoti tarnybos darbą.
Tąnakt, kai įvyko incidentas Vilniaus oro uosto muitinės poste, Tarnybinių tyrimų tarnyba teigė įtarusi šešis neblaivius pareigūnus. Tik du pareigūnai po maždaug keturių valandų buvo nuvežti į sostinės Priklausomybės ligų centrą blaivumo tyrimams.
Vilniaus muitinės viršininkas P.Dragūnas žiniasklaidai yra sakęs, kad patikrinimas moteriai negalėjo sukelti tokio didelio streso - muitininkai žino, kad gali būti bet kada patikrinti, todėl tai jiems negali būti baisus netikėtumas.