Premjero Algirdo Brazausko teigimu, Vyriausybės numatytas "solidarumo" mokestis yra reikalingas norint didinti gydytojų ir kitų biudžetinių darbuotojų algas. A. Brazauskas taip pat priminė V. Muntianui, kad Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas pritarė mokesčio padidinimui.
Tiesioginėje Žinių radijo laidoje "Pozicija" ketvirtadienio rytą A. Brazauskas sakė, kad sprendimą solidarumo mokesčiu apmokestinti įmonių pelną kritikuojantis Darbo partijos vicepirmininkas Viktoras Muntianas turbūt nežino, kad tokiai mokesčio formai yra pritaręs jo partijos lyderis.
Premjeras praėjusią savaitę viešai atšaukė ankstesnius Vyriausybės atstovų teiginius, kad solidarumo mokestis yra būtinas norint 2007 metais įvesti eurą.
"Čia nėra kaprizas ar išsigalvojimas, čia noras, kad 2007-2008 metų biudžete galėtumėme spręsti socialinius ir kitus klausimus. Turime spręsti labai daug klausimų - visuomenė mato, kas darosi su medikais, kitais iš biudžeto finansuojamais darbuotojais. Norisi padidinti jų algas, galbūt geriau finansuoti sritis, kurios yra susijusios su naryste Europos Sąjungoje, jos fondų įsisavinimo klausimais, indėlių grąžinimu", - kalbėjo A. Brazauskas.
Jis sakė, jog planų 2006-2007 metais įvesti solidarumo mokestį vietoje nuo šių metų vidurio naikinamo kelių mokesčio buvo atsisakyta dėl galimo jo prieštaravimo ES teisei.
"Bandymo apmokestinti pajamas teisėtumą patikrinę nustatėme, kad yra tam tikra rizika", - pripažino A. Brazauskas.
Anot jo, iš principo dėl papildomo pelno apmokestinimo buvo sutarta su visais valdančiosios koalicijos vadovais jos politinėje taryboje, tarp jų ir su trečiadienį mokestį kritikavusios Darbo partijos vadovu Viktoru Uspaskichu.
"Viktoras Muntianas (kuris trečiadienį pelno apmokestinimą kritikavo viešai - ELTA) gal nežinojo visų detalių. Nereikia iš anksto su pareiškimais skubėti. Keturių partijų koalicija yra sudėtingas dalykas. Reikia kiekvieną klausimą tarpusavyje pašnekėti prieš išeinant į eterį", - piktinosi A. Brazauskas.
Mokesčių reformos įstatymams kitą savaitę pasiekus Seimą, premjeras laukia "didelės diskusijos", tačiau tikisi parlamentarų palaikymo - priešingu atveju, užsiminė jis, Vyriausybė žlugs. "Tai tam tikra esmė Vyriausybės veiklos. Negalima likti "pakabinus" šį klausimą, reikia daryti biudžetą", - tvirtino Vyriausybės vadovas.
Finansų ministerijos parengtuose įstatymuose numatyta 2006 metų viduryje gyventojų pajamų mokestį sumažinti nuo 33 proc. iki 27 proc., o 2008 metų pradžioje - iki 24 procentų. Taip pat numatyta 2006-2007 metams įmonėms įvesti "solidarumo" mokestį, kuris sudarys 4 proc. nuo pelno, taip pat 1 proc. metiniu vertės mokesčiu apmokestinti gyventojų valdomą nekilnojamąjį turtą, naudojamą komercijai.
Šiuo metu įstatymai derinami, Vyriausybė yra numačiusi juos svarstyti kitą savaitę.
Finansų ministerijos duomenimis, padidinus pelno mokestį gali būti surinkta apie 400 mln. litų - panašiai, kiek bus prarasta panaikinus kelių mokestį nuo apyvartos.
ELTA