• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ateinantys metai į šalies gyvenimą didelių pokyčių neįneš - įmonėms esminių mokesčių pakeitimų nežadama, o gyventojams numatomą prekių ir paslaugų brangimą turėtų kompensuoti didėsiantys atlyginimai, tikina finansų ministrė Dalia Grybauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl akcizo didinimo nuo ateinančių metų pradžios dyzelinas pabrangs maždaug 16, benzinas - 7 centais už litrą. Cigarečių pakelio kaina vidutiniškai išaugs 40 centų. Panaikinus PVM lengvatą šildymui, išlaidos vienam namų ūkio nariui per metus padidės maždaug 13 litų.

REKLAMA

"Mūsų manymu, tai šiek tiek amortizuosis, juolab kad numatomas minimalaus darbo užmokesčio didinimas nuo 430 iki 450 litų. O tai reiškia, kad vienas žmogus per metus papildomai gaus apie 160 litų. Taip pat paskaičiuota, jog kitąmet darbo užmokestis vidutiniškai augs maždaug 67 litais", - teigia Finansų ministerijos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrė primena ir lengvatas Pajamų mokesčio įstatyme - beveik 86 mln. litų 2004 metais numatyta skirti išskaitoms už gyvybės draudimą, palūkanas būstui, studijoms ir t.t. Tai nors iš dalies tiems žmonėms, kuriems bus taikomos šios lengvatos, kompensuos šildymo, degalų ir cigarečių pabrangimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvertinusi visus galimus pokyčius D. Grybauskaitė sako, kad rimto finansinio šoko gyventojai neturėtų pajusti.

Akcizą dyzelinui ir benzinui Lietuva turi didinti prisiderindama prie Europos Sąjungoje (ES) galiojančio lygio, o cigaretėms akcizų didinimas yra numatytas su pereinamuoju laikotarpiu iki 2011 metų.

REKLAMA

"Tačiau noriu priminti, kad degalų kainą lemia ne akcizas, o žaliavos kaina. Konkretus pavyzdys, kai įvykiai prieš karą Irake sukėlė mažmeninių kainų šuolį, o po karo mažmeninės kainos staigiai krito, nors akcizo tuo laikotarpiu nejudinome", - atkreipia dėmesį D. Grybauskaitė.

Be to, Lietuva turės harmonizuoti ir PVM sistemą, atsisakydama tų lengvatų, kurių neleidžia Europos teisės aktai - visose ES šalyse tokių lengvatų nėra. Vadinasi, nuo narystės ES dienos Lietuvoje, pavyzdžiui, PVM už šildymą turės būti ne 9 proc. kaip dabar, o 18 proc.

REKLAMA

"Labiausiai gyventojus palies mokesčių padidėjimas už šildymo paslaugas, tai yra jautriausia", - pripažįsta ministrė.

Tačiau progresyvinių ar naujų nekilnojamojo turto mokesčių, apie kuriuos klabama jau ne vienus metus - kitąmet dar nebus.

"Šiuo metu Finansų ministerija Nekilnojamojo turto mokesčių įstatymo neteikia, o tai reiškia, kad nuo naujųjų metų tokio mokesčio nebus. Nors, norėčiau pažymėti, kad bendrovės jau seniai moka nekilnojamojo turto mokestį ir jiems viskas liks taip, kaip yra. Taip pat yra mokamas žemės mokestis, kurį moka gyventojai ir įmonės. Taigi tie mokesčiai išlieka ir jokių pasikeitimų šioje sferoje nenumatoma, išskyrus tai, jog bus pereita prie realiosios rinkos vertės, nes anksčiau buvo mokama nuo atstatomosios, o kai kur - ir nuo balansinės vertės", - pažymi D. Grybauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministrės teigimu, nebus atsisakyta ketinimų ateinančiais metais surengti vienkartinį gyventojų pajamų ir turto deklaravimą.

"Tai būtina tam, kad vieną kartą sukurtume duomenų bazę, kad žmonėms vėliau nebūtų sunku pagrįsti savo pajamas. Jis nėra skausmingas gyventojams, tačiau gal tik sunkiau techniškai įgyvendinamas. Žmonėms, nedeklaravusiems pajamų ir turto, jokių sankcijų nebus. O vienkartinis veiksmas bus visiems naudingas - tiek gyventojams, tiek kitoms struktūroms, kurios turėtų sekti procesą daugeliui metų į priekį", - įsitikinusi Finansų ministerijos vadovė D. Grybauskaitė.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų