• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalbos, kad Kauno rajone, Muniškių senelių namuose, jų gyventojai "migdomi" raminamaisiais vaistais, redakciją pasiekė aplinkiniais keliais. Miegantis senelis - geras globotinis: nekelia rūpesčių, neturi pretenzijų, viskuo patenkintas...

REKLAMA
REKLAMA

Susipažinti su medicinos priežiūra ir problemomis trečiadienį į Muniškių senelių namus nuvyko Kauno rajono savivaldybės gydytoja Jolanta Urbštienė. Pirma, kas krito į akis jai ir kartu atvykusioms mero padėjėjai Janinai Marcinkevičienei bei Socialinės paramos skyriaus vedėjai Aušrai Vabalienei - slaugytojos kambaryje nerakinamoje spintoje sudėti didžiuliai kiekiai raminamųjų ir migdomųjų vaistų. Tik ant kai kurių dėžučių užrašytos juos vartojančių globotinių pavardės, kiti surikiuoti eilėmis: donazepamas, relaniumas, netgi narkotiniu preparatu laikomas tramadolis...

REKLAMA

Tokia psichotropinių medžiagų, parduodamų griežtai pagal gydytojo receptą, gausa galėtų pasigirti nebent nervų ligų skyrius.

Vaistus Muniškių senelių namai įsigyja centralizuotai. Direktorės Irenos Ščiukauskienės įsakymu sudaryta viešojo pirkimo komisija, kuriai vadovauja pati direktorė, 2004 m. kovo 1 d. medikamentams pirkti nutarė pateikti komercinius pasiūlymus trims vaistinėms.

REKLAMA
REKLAMA

Po trijų dienų, kovo 4-ąją, buvo apsvarstyti dviejų firmų pasiūlymai ir pasirinktas pardavėjas, kurio kaina pripažinta priimtiniausia - UAB "Asotra".

Tačiau jau kovo 23 d. viešojo pirkimo komisija konstatuoja, kad įsigijus medikamentų paaiškėjo, jog nuolaidos pagal kompensuojamųjų vaistų receptus "Asotroje" mažesnės, negu konkurse dalyvavusioje, bet jo nelaimėjusioje UAB "Eurofarmacijos vaistinės". Komisija nutaria naujo konkurso neskelbti, o sudaryti sutartį su šia bendrove.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar atliekant tiekėjų apklausą farmacininkams buvo pateiktas sąrašas ketinamų pirkti vaistų. Jame nurodoma, kad ketinama pirkti ne mažiau kaip 6 rūšių neuroleptikus, be kita ko, ir narkotinių medžiagų turintį tramadolį, kuris šiaip gydytojų skiriamas tik sunkias traumas ar sudėtingas operacijas patyrusiems ligoniams.

REKLAMA

Kodėl Muniškių senelių namuose globotinius taip kamuoja depresija, nerimas, nemiga? Ką liudija didžiuliai raminančiųjų vaistų kiekiai, sudėti nerakinamoje spintoje: 60 tablečių diazepamo, 94 - relaniumo, 123 - fenobarbitalio, 80 - trifeno, mažesni kiekiai kitų neuroleptikų?

Peržiūrėjusi penkiolikos senelių namų gyventojų ligos istorijas, Savivaldybės gydytoja J. Urbštienė rado, kad dešimčiai iš jų nuolat išrašomi raminantieji vaistai, nes pacientams diagnozuoti miego sutrikimai, nerimas, nemiga. Kai kurie paskirtų preparatų vyresniojo amžiaus žmonėms gali sukelti vangumą, apatiją, nejudrumą...

REKLAMA

Lankydamasi Muniškiuose gydytoja iškvietė greitąją medicinos pagalbą globotiniui I. R., kuris jai pasirodė tarsi apsvaigęs nuo vaistų. Stacionare atlikę jo apžiūrą medikai nustatė, kad pacientui buvo duota neuroleptikų.

Kompensuojamųjų vaistų receptų knygelės saugomos slaugytojos kabinete - visi gydytojų išrašyti vaistai perkami iš Savivaldybės skirtų lėšų, kurių vienam gyventojui skiriama po 60 centų per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikamentams skiriamos lėšos turi būti naudojamos būtinosios pagalbos priemonėms įsigyti - tiems vaistams, tvarsliavai ir kt., ko gali prireikti ligi išvežant senelius į ligoninę ar gydant nuo ūmaus sunegalavimo.

Vaistus, būtinus lėtinėms ligoms gydyti, senelių namų gyventojai turėtų pirktis už savo pinigus, t.y., iš savo lėšų primokėti kompensuojamąją kainos dalį.

REKLAMA

Pagal dabartinę Muniškių tvarką išeina taip, kad "migdomi" seneliai sunaudoja ne tik jiems, bet ir žvaliems kaimynams skirtus pinigus.

Spintoje, be kita ko, rasta ir brangių nekompensuojamųjų vaistų (taip pat neuroleptikų), pirktų už senelių namų lėšas.

REKLAMA

Pagal šių metų vasario 15 d. direktorės I. Ščiukauskienės patvirtintą vaistų naudojimo tvarką, gydytojo skiriami medikamentai seneliams, kurie patys sugeba juos teisingai vartoti, atiduodami į rankas, o silpnesniems paduoda slaugytojos. Jos ir atsakingos už medikamentų panaudojimą.

Slaugytojų pareigybės aprašyme, patvirtintame šiemet liepos 15-ąją, jos atsakingos ir už medikamentų apsaugą. Tačiau nurodytos tvarkos, kaip turi būti saugomi neuroleptikai, o juo labiau narkotinių medžiagų turintys preparatai, nėra.

Tokiai tvarkai esant gali užmigti ne tik ramiai, bet ir amžinai...

Nijolė GRINEVIČIŪTĖ

„Naujos tėviškės žinios“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų