• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mėnulio pilnatis veikia ir nusikaltėlius, ir kopūstus

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Atsiverskime bet kurio spaudos leidinio puslapį, kuriame pateikiami dienos ar savaitės horoskopai. Informacijos - per akis: kada tinkamiausias laikas operuoti venas ar širdį, kurią dieną taisyti - kad neskaudėtų - dantis, lavinti (ne bet kuriuos - tarpvietės!) raumenis, kirpti plaukus ar nagus, išbandyti naują kremą... Remdamiesi planetų išsidėstymu astrologai pataria, kurią dieną pasisaugoti nusikaltėlių, kada geriausia pirkti avalynę ir kada skalbti, kad skalbiniai būtų švaresni nei įprastai... Jei tikėsime astrologais, pagal žmogaus gimimo datą sudarius asmeninį horoskopą ir gavus specialisto patarimų, įmanoma pataisyti ne tik verslo reikalus, bet ir sužibėti sekso srityje, sužinoti, kokie pavojai tykos per atostogas išvykus į užsienį (pavyzdžiui, gal pateksite į avariją ar nukris lėktuvas), išsiaiškinti, kokia valiuta laikyti kojinėje santaupas, kada susituokti ir net apsiskaičiuoti, kada pradėti kūdikėlį, kad jis gimtų norimos lyties ir sveikut sveikutėlis...

REKLAMA
REKLAMA

Per pilnatį būkime abstinentai

Tokiomis prognozėmis vieni tikime, kiti ne, tačiau ir mokslininkai yra pastebėję mėnulio įtaką žmonėms. Po ilgamečių stebėjimų buvo padarytos išvados, jog per pilnatį padaugėja eismo nelaimių, sunkių nusikaltimų, nemotyvuotų ginčų, chuliganizmo atvejų, todėl esant tokiai mėnulio fazei mokslininkai nepataria vartoti alkoholio, nes tuo metu žmogus ir taip būna apimtas aktyvumo bangos, o alkoholiu aptemdytos smegenys padėtį tik pablogintų... Anot mokslininkų, nesėkminga ir mėnulio jaunatis. Ir ypač veikia vyrus. Tuo metu stipriosios lyties atstovai esą netenka gyvenimiškojo aktyvumo, nusilpsta jų imunitetas, iškyla grėsmė padaryti klaidų, netinkamai pasielgti. Skelbiama, kad prieš pilnatį vyrai yra psichiškai įsitempę, agresyvesni, nervingi, nekomunikabilūs.

REKLAMA

Didžiosios Britanijos psichiatrai išanalizavo 1 400 savižudybių ir priėjo prie išvados, kad daugiausia suicido atvejų jų šalyje užregistruojama per jaunatį. Pastebėta ir tai, kad daugiausia žmonių savanoriškai baigia gyvenimą ankstyvą pavasarį ar ankstyvą rudenį. Pavojingiausi periodai, anot britų mokslininkų, yra rudens ir žiemos jaunatys bei pavasario ir rudens pilnatys. Mat nustatyta, kad tokiais periodais žmogų greičiau apima depresija.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurių medikų teigimu, mėnulio fazes galima susieti ir su operacijomis: manoma, jog operuojant per delčią operacijos pavyksta geriau, žaizdos gyja greičiau, lieka mažiau pastebimi randai. Floridos (JAV) chirurgai pastebėjo, kad vidaus organų ir gerklės operacijos praeis sklandžiau ir mažiau kraujuos, jei operacija bus atlikta per jaunatį. Per pilnatį atliktos operacijos, anot medikų, labiau kraujuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kosmoso įtaka

Pasak vilnietės astrologės Nijolės Valaitytės-Volmer, planetų išsidėstymas tą ar kitą dieną ir net valandą žmogaus organizmui turi didžiulės įtakos ir atitinkamai jį veikia. Tas pat ir su mėnuliu.

Astrologės įsitikinimu, mėnulio fazės tiesiogiai susijusios su žmogaus veikla: esant tam tikrai mėnulio padėčiai, žmonės suaktyvėja, pasidaro agresyvesni, emocingesni arba, priešingai, tampa ramūs, nuolaidūs, nepikti. Ponia Nijolė sakė apskaičiavusi, kad didžiausia konfliktų, įvairiausių nesusipratimų, savižudybių ir t. t. tikimybė esti maždaug viena diena prieš pilnatį.

REKLAMA

Astrologė minėjo jau seniai pastebėjusi, kad vyrus kosminės jėgos veikia labiau nei moteris, nors moterys iš prigimties laikomos jautresnėmis, emocingesnėmis.

- Be to, tai labai individualus dalykas, - teigė Nijolė Valaitytė-Volmer, - daugiausia priklausantis nuo to, kokia mėnulio pozicija buvo konkretaus žmogaus gimimo momentu minučių tikslumu. Jei mėnulis tuo laiku buvo aukštai danguje, žmogų valdys emocijos, o ne protas...

REKLAMA

Nejau jokios reikšmės neturi auklėjimas? Pasak astrologės, auklėjimas "kažkiek įtakos" turi, tačiau pagrindinį vaidmenį vis dėlto vaidina mėnulis. Tam tikrą poveikį, žinoma, turi ir kitos planetos, jų tarpusavio išsidėstymas.

Kitas garsus astrologijos žinovas Vaidotas Pečkys, prisistatęs "vos ne Amerikos astrologų asociacijos nariu", be to, technikos mokslų daktaras, į daugelį kolegų sakė žiūrįs su nepasitikėjimu. Ypač atsargiai V. Pečkys vertina tų astrologų žinias, kurie plačiosioms masėms rašo kasdienius horoskopus. Pasak patyrusio dangaus kūnų žinovo, beveik visi tokie astrologai yra ne mokslininkai, o astrologai mėgėjai, taigi tokie jų, girdi, ir horoskopai...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto V. Pečkys taip pat neabejoja, kad planetos žmones veikia labai stipriai. Visų dangaus kūnų sąsajų ir kombinacijų reikšmių neišsakysi ir knygoje, tad apsistojome tik ties Žemės palydovu mėnuliu. Taigi kaip, o svarbiausia, kodėl mėnulio fazių keitimasis turi įtakos žmonių psichinei būsenai?

REKLAMA

V. Pečkys į šį klausimą atsakė trumpai drūtai: beveik 80 procentų žmogaus kūno sudaro vanduo, o mėnulis, kaip visiems seniai aišku, vandenį stipriai veikia. Antai per pilnatį planetoje užfiksuojami potvyniai, okeanai tuo metu, anot V. Pečkio, pakyla kone visu metru. Pasikeitus mėnulio fazei, vanduo nuslūgsta. Tokie pasikeitimai, V. Pečkio žodžiais, esti įvairūs - trunka dieną, mėnesį, pusmetį. Visa tai susiję su mėnulio padėtimi Žemės ir Saulės atžvilgiu, taip pat mėnulio judėjimo greičiu. Kiekvieną dieną, anot technikos mokslų daktaro, mėnulio tranzitas per Zodiaką sudaro įvairius aspektus su kitomis planetomis, todėl keičiasi bendra kosminė situacija, taigi palankios ir nepalankios žmogaus savijautai bei veiklai dienos. Štai esą ir atsakymas, kodėl tam tikromis dienomis padaugėja avarijų, nusikaltimų, nemotyvuotų konfliktų, savižudybių ir t. t.

REKLAMA

Juodos dienos per pilnatį

Kretingos rajono PK kriminalinės policijos komisaras inspektorius Andrius Grabys "Akistatai" patvirtino, jog kriminalistų darbe pasitaiko dienų, kai budėtojai neužregistruoja jokio nusikaltimo, tačiau būna atvejų, kai beveik vienu metu pasipila vagystės, plėšimai, žmogžudystės, savižudybės. Neretai tos "juodos dienos" pasitaiko būtent per pilnatį. Vadinasi, galima drąsiai tvirtinti, kad mėnulio fazės kai kuriuos žmones iš tiesų atitinkamai veikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Prieš daug metų, kai dar dirbau Joniškio komisariate, Naujųjų metų naktį beveik vienu ir tuo pačiu metu nusižudė net septyni žmonės, - prisiminė komisaras inspektorius. - Pasižiūrėjome į kalendorių - ogi tuo metu kaip tik buvo pilnatis!

Kita vertus, pasak kriminalisto A. Grabio, ne menkiau už mėnulio fazes žmones "vairuoja" ir alkoholis, mat beveik visais minėtais atvejais jie iš gyvenimo pasitraukė būdami neblaivūs.

REKLAMA

Prienų rajono apylinkės prokuratūros vyr. prokuroras Vincas Bisikirskas sakė neatkreipęs dėmesio į tai, kad per pilnatį rajone padaugėtų kriminalinių nusikaltimų, tačiau tikrai padažnėja kuo nors nepatenkintų asmenų vizitų. Tomis dienomis, anot prokuroro, prokuratūrą tiesiog užplūsta skundai, pareiškimai.

REKLAMA

Su panašiomis problemomis, keičiantis mėnulio fazėms, sakė susiduriąs ir Panevėžio prokuratūros vyr. prokuroras A. Čiurlys. Anot šio pareigūno, jei būtų vedama statistika, kaip mėnulis veikia nusikaltėlius, gal ir būtų galima daryti vienokias ar kitokias išvadas, tačiau kol kas tokių nurodymų iš Generalinės prokuratūros nėra. Dar prokuroras paminėjo, jog kai kuriuos panevėžiečius atitinkamai veikia ir atlyginimų mokėjimo dienos: gavę pinigų, tokie padaugina alkoholio, o tada mėnulio pilnatis, girdi, gali "užslinkti" ir per jaunatį...

REKLAMA
REKLAMA

Mėnulio fazės ir širdis

Merijelendo (JAV) universiteto Medicinos centro mokslininkai, išanalizavę daugiau nei du milijonus greitosios pagalbos iškvietimų, pastebėjo, kad per jauną mėnulį infarktų būna maždaug 6 procentais mažiau, o štai per pilnatį padaugėja. Ar patvirtintų tai Lietuvos medikai?

Pasak nenorėjusio prisistatyti Kauno miesto greitosios pagalbos stoties gydytojo, pilnatis gali paveikti nebent psichikos ligonius - tik jau ne normalius žmones. "Nes stojus pilnačiai žmonėse padaugėja ir durnumo", - reziumavo gydytojas.

Kitaip mano Kauno medicinos universiteto Kardiologijos klinikos profesorė Rūta Babarskienė. Anot profesorės, per pilnatį padaugėja ligonių, besiskundžiančių širdies ritmo sutrikimais, užregistruojama daugiau infarktų bei insultų. Tačiau kad mėnulio fazės labiau veiktų vyrus, o ne moteris, profesorė sakė negalinti patvirtinti.

Operuodami į mėnulį nežiūri

- Kai atveža sunkų ligonį, į mėnulį nežiūrim, horoskopų neskaitom - pataria astrologai tą dieną operuoti ar ne, - nusijuokė telefono ragelį pakėlęs Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninės Chirurgijos skyriaus chirurgas. - Sakot, netinkamu laiku išoperavus prastai gis pjūvis? Pas mus to nepasitaiko - gerai dirbam, tai ir gyja gerai!

REKLAMA

Chirurgas sakė, kad operacijos atsisakytų nebent tuo atveju, jei, perskaitęs horoskopą, ant operacinio stalo gultis kategoriškai atsisakytų prietaringas ligonis.

- Yra toks dalykas - ritualizmas, - toliau dėstė vilnietis chirurgas. - Vienas žmogus atsikėlęs turi būtinai tris kartus nusilenkti saulei, kitas - trissyk ištarti "mū mū", trečias negali gyventi neperskaitęs tos dienos horoskopo...

Kita vertus, surimtėjęs toliau dėstė pašnekovas, jei vienoks ar kitoks ritualas žmogui padeda, jei jis tuo šventai tiki - kodėl to reikėtų atsisakyti?

Šiaulių respublikinės ligoninės Chirurginio skyriaus gydytojas Vytautas Kukaitis sakė atkreipęs dėmesį, jog kartais staiga padaugėja traumuotų ligonių, vienu metu atvežami net keli apendicito priepuolio užklupti žmonės, pagausėja pooperacinių kraujavimų, tačiau kiek tai susiję su mėnulio fazėmis, esą sunku pasakyti.

- Kad tam tikromis dienomis seni žmonės neskerdžia kiaulių - teko girdėti, bet kad mėnulio fazės turėtų įtakos operacijos sėkmei - tikrai negirdėjau, - suabejojo Klaipėdos ligoninės Chirurginio skyriaus vedėjas Kazys Garalis.

Pasak šio gydytojo, kartais pasitaiko, kad senyvo amžiaus žmonės pabūgsta operacijos, tačiau turbūt ne dėl "ne tos" mėnulio fazės, o iš baimės. Nieko, girdi, nepadarysi - lietuviai visada buvo prietaringi.

REKLAMA

Nors K. Garalis patikino niekada savo darbe nesivadovaująs astrologų pranašystėmis, prieš sudėtingą operaciją sakė vienas sau patyliukais paprašąs Dievo palaimos...

Psichiatrai Mėnulio įtakoje

Kaunietis psichiatras - psichoterapeutas Ramutis Kazlauskas patvirtino, kad mėnulio fazės daugiau ar mažiau veikia tiek jo pacientus, tiek apskritai visus žmones. Psichikos sutrikimų turintys ligoniai, anot psichiatro- psichoterapeuto, yra silpnesnės nervų sistemos, todėl jautriau reaguoja ir į mėnulio fazių kaitą.

Gydytojas sakė atkreipęs dėmesį, jog per pilnatį vieni žmonės tampa aktyvesni, darbingesni, kiti - dirglesni, agresyvesni, treti skundžiasi nemiga, padidėjusiu nerimu.

Gydytojas R. Kazlauskas prisiminė, jog sovietmečiu Kauno taksi parke kiekvienam vairuotojui buvo sudarinėjamos bioritmų lentelės. Remiantis šiomis lentelėmis vairuotojams būdavo sudaromi darbo grafikai - padidėjusio aktyvumo dienomis, kad būtų išvengta avarijų ar kitokių nesusipratimų, dirbdavo ramesnio būdo, stipresnės nervų sistemos vairuotojai, o impulsyvesni, nervingesni ilsėdavosi.

Iš Mėnulis malonės nesitikėk

Garbaus amžiaus sulaukusi ūkininkė iš Kėdainių rajono Marijona pasidalijo sava patirtimi: svogūnų negalima sėti per pilnatį - išaugę bus vieni žyduoliai; morkų ir burokėlių sėklas į dirvą geriausia berti per jauną mėnulį - bus geras derlius; daugiausia bulvių prikasama, jei jos sodinamos artėjant delčiai - tik jau ne per jaunatį: bulvės žydės labai gausiai, tačiau šakniagumbių rasite tik kur ne kur. Paklausta, ar šia senolių iš kartos į kartą perduodama patirtimi ūkininkė pati tiki, Marijona atsakė: "Ir taip, ir ne." Dabar, girdi, laikai pasikeitę - tai nenormaliai daug atšąla, tai ima svilinti karščiai - gal esą ir danguje viskas susimaišę, ir mėnulis jokių grafikų nesilaikąs...

Kasmet puikius daržovių derlius išauginanti kaunietė Nomeda prisipažino niekada, eidama į daržą, nesivadovaujanti Mėnulio kalendoriumi. Gal esą astrologų tvirtinimuose (kada ir ką sodinti, kad džiugintų derliu) ir yra tiesos, tačiau poniai Nomedai labiau įstrigo atmintin kadaise per televiziją agronomės išsilavinimą turinčios laidos dalyvės išsakyti samprotavimai šia tema. Kaip esą pasakojo žemės ūkio specialistė, derlius bus geras tuomet, kai tinkamai paruošite ir patręšite dirvą. Jei to nepadarysite - naivu tikėtis ir mėnulio malonės...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų