Neseniai "Akistatoje" rašėme apie tai, kad Anglijoje už prekybą žmonėmis 14 metų laisvės atėmimo bausme nuteista lietuvė moteris. Jos broliui teismo nuosprendis turėtų būti paskelbtas rugsėjo mėnesį ir jau dabar manoma, kad jam bus skirta didesnė bausmė. Trečias lietuvis išteisintas už bendradarbiavimą su policija. Su policija bendradarbiavo ir trys nukentėjusios merginos iš Lietuvos.
Prekyba žmonėmis
Policijos departamento prie VRM atstovas spaudai pranešė, kad tai ne vienintelė byla, tiriama glaudžiai bendradarbiaujant Lietuvos ir Jungtinės Karalystės pareigūnams. Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Šiaulių apygardos prokuratūros pareigūnai sėkmingai tiria kitą prekybos žmonėmis atvejį, kuriame aukų skaičius gali siekti ne vieną dešimtį. Keletas asmenų šioje byloje jau pripažinti esą kalti ir nuteisti.
Šiuo metu atvejų, kai lietuvės merginos parduodamos albanams, nemažėja. Dauguma jų išvežamos apgaule, pažadėjus surasti gerai apmokamą darbą, turiningai praleisti atostogas ar kartu vykti į sporto varžybas. Šiomis tarptautinį rezonansą sukėlusiomis bylomis susidomėjo britų žiniasklaida. Pokalbis su Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos Interpolo Lietuvos nacionalinio skyriaus pareigūne R. Sirgediene komentuojamas Anglijos dienraščiuose.
Prekiautojai padirbtais eurais
Informacinės agentūros pranešė ir apie Suomijoje nuteistus lietuvius. Dvidešimtmečiam Lietuvos piliečiui už suklastotų eurų platinimą teismas skyrė vienerių metų ir aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Netriktų pinigų platintojas Suomijos prašymu buvo sulaikytas Lietuvoje ir perduotas šiuos šalies pareigūnams. Šių metų pradžioje Suomijoje už akių buvo nuteisti dar du lietuviai iš tos pačios sukčių grupės. Manoma, kad jie Suomijoje apyvarton paleido 25 suklastotus 100 eurų nominalo banknotus. Pernai Suomijoje už padirbtų eurų platinimą buvo nuteisti dar keturi lietuviai.
Vadovavo iš Vilniaus
Vokiečių prašymu Vilniuje buvo sulaikytas prekiautojas narkotikais. Suimti 38 metų Mažeikių gyventoją leidimą pagal Europos arešto orderį davė Vokietijos teismas. Nedideliuose Vokietijos miesteliuose narkotikus platinusi lietuvių gauja įkliuvo metų pradžioje. Lietuvaičiai Olandijoje pirkdavo heroiną, kokainą, kitus sintetinius narkotikus ir parduodavo juos vokiečių narkomanams. Manoma, kad gaujai telefonu ar internetu vadovavo pastaruoju metu Vilniuje gyvenantis mažeikiškis S. P.
Pareigūnų duomenimis, lietuvių gauja nesikišo į albanų ar turkų užimtas didžiųjų miestų narkotikų prekybos zonas, o laimės ieškojo mažuose miesteliuose.
Vokiečiai bijo lietuvių
Lietuviai Vokietijoje garsėja savo juodais darbeliais. Ypač Berlyne. Rusų laikraštis "Argumenty i fakty" išspausdino interviu su Berlyno kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo viršininku Hartmutu Košnu. Kelias ištraukas iš šio interviu, kur kalbama apie Lietuvą, siūlome jūsų dėmesiui.
- Ar dažnai Berlyne nusikalsta piliečiai, atvykę iš buvusios Sovietų Sąjungos?
- Statistiškai sunku nustatyti, kokios šalies pilietis yra nusikaltėlis, nes ne vienas buvęs Sovietų Sąjungos pilietis jau turi Vokietijos pilietybę. Mes patys vedame statistiką pagal etnines grupes, bet ji nėra labai tiksli. Pagal ją daugiausia nusikaltimų Berlyne padaro lietuviai. Po Lietuvos eina Rusija, o trečioje vietoje - Ukraina. Kadangi mūsų skyrius tiria organizuotus nusikaltimus, šioje statistikoje neskaičiuojamos smulkios vagystės.
- Kokie nusikaltimai tipiški Vokietijos sostinėje?
- Berlyne charakteringos brangių automobilių vagystės. Ir čia lyderiauja rusai, lietuviai bei lenkai, kurie vogtus automobilius "išplukdo" į Rytų Europą. Tai labai aukštos kvalifikacijos specialistai, lengvai susidorojantys su bet kokia apsaugos sistema.
Pernai į Berlyną buvo įvežta daug padirbtų pinigų. Atvažiuodavo lietuviai, po 3-4 žmones eidavo į parduotuves, pirkdavo įvairias smulkmenas ir pasiimdavo grąžą. Taip iškeisdavo padirbtus eurus. Dalį pasilikdavo sau, didesnę dalį grąžindavo savo "bosui". Mes pradėjome dirbti su Lietuvos policija ir aptikome jų šalyje pogrindinę spaustuvę, kurioje buvo atspausdinta apie 9 milijonus netikrų eurų. Gaila, bet Lietuvos policija labai apkrauta darbu, be to, dirba labai inertiškai. Bet vis dėlto pradžią padarėme, nusikaltimas buvo atskleistas.
Šiuo metu daug problemų sukelia arabai, skirstantys narkotikus ir "darantys" didelius pinigus. Po truputį arabai užkariauja naktinį miesto gyvenimą. Jie taip suorganizavo darbą, kad narkotikus platina daugelio diskotekų ir naktinių klubų apsauga.
- Ar yra kokia nors Rytų Europos nusikaltėlių specifika?
- Kai 1990 metais buvo atidaryta siena, ne tik Berlyne, bet ir visoje Vokietijoje padaugėjo sunkių nusikaltimų - žmogžudysčių, grobimų, įkaitų pagrobimų, sunkių kūno sužalojimų. Iš Rytų Europos šalių atvykstantiems nusikaltėliams būdingas neįtikėtinas žiaurumas. Žmonės ne tik nužudomi, bet dar ir žiauriai kankinami. Ežeruose, tvenkiniuose randame neatpažįstamai subjaurotų žiauriai nužudytų žmonių kūnų. Iki sienos atidarymo tokie nusikaltimai pas mus buvo retenybė.