• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje Gaidžio metai ne prasideda, o baigiasi?

Remigijus RAINYS

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro "Vilmorus" direktorius, socialinių mokslų daktaras Vladas Gaidys tikina, jog dėl savo pavardės niekuomet neturėjo jokių nesusipratimų. Nors sociologas pripažįsta, kad astrologai yra savotiški jo kolegos, tačiau jų sudarinėjamais horoskopais nesidomi. Vis dėlto artėjant Gaidžio metams Vladas pasidomėjo, kaip astrologai apibūdina kitų metų simbolį. Paaiškėjo, kad iš pentinuotajam priskiriamų gerųjų savybių - pasitikėjimo savimi, atvirumo ir energingumo - jam netinka beveik nė viena, galbūt todėl, kad pats V. Gaidys yra gimęs Drakono metais. Centro vadovas tikina, kad jam nebūdingos ir neigiamos gaidžiams priskiriamos savybės: nekantrumas, egoizmas ir impulsyvumas. Pasitikėjimas savo jėgomis, ko gero, jo gyvenimo kelią pakeitė tik vieną kartą. Tada, kai 1975 metais sėkmingai užbaigęs Vilniaus universiteto Fizikos fakultetą Vladas buvo paskirtas dirbti į Vilniaus elektrografijos institutą, kuris tuomet buvo "režimine pašto dėžute". Tris mėnesius, praleistus pirmojoje darbovietėje, sociologas iki šiol atsimena kaip košmarą. Nuo 8 iki 17 valandos kasdien reikėjo užsiimti anaiptol ne fizika, o nuobodžiu inžinieriaus ar net mechaniko darbu: sukioti varžtelius, reguliuoti prietaisus. Dar daugiau, griežtai buvo kontroliuojama, kad nė vienas darbuotojas nė minutės nepavėluotų į darbą ar neišeitų iš jo anksčiau. Prasižengus buvo baudžiamas visas skyrius, todėl kai V. Gaidžio kaimynė užsiminė apie galimybę išvykti į sociologijos kursus Maskvoje, Vladas lagaminą susikrovė nedvejodamas. Tiesa, apie sociologiją tuomet jis žinojo tik tiek, kiek apie ją buvo parašyta enciklopedijoje, tačiau Maskvoje jis pateko tarp įdomių ir protingų žmonių, kurių dauguma dabar dėsto metodologiją prestižiniuose JAV universitetuose. Gerokai padėjo ir užbaigtos fizikos studijos - išsiugdytas loginis mąstymas ir matematikos žinojimas. Vėliau, įstojęs į aspirantūrą, V. Gaidys apsiginė disertaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Įkūręs visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimo centrą "Vilmorus", V. Gaidys stengiasi laikyti ranką ant mūsų visuomenės gyvenimo pulso, nes užsakovų, norinčių žinoti eilinių piliečių nuomonę apie save, ypač artėjant eiliniams rinkimams, netrūksta. Nuomonę apie savo produkciją nori išgirsti ir vis daugiau gamintojų, nors į blogąją pusę pasikeitus ekonominei būklei firmos pirmiausia pradeda taupyti rinkos tyrimų sąskaita. Tačiau šiuo metu, ekonomikai kylant, tenka atlikti ir pačius netikėčiausius tyrimus. Prieš kelerius metus viena Vakarų firma užsakė "vartotojų safari" tyrimus. Atvykęs jų atstovas panoro sužinoti, kaip Lietuvoje plaunami tualetai. Užsakovai pageidavo savo akimis pamatyti, kaip mūsuose tai daro pasiturinčios šeimos, vargingiau gyvenantys žmonės ir net kaimo gyventojai. Teko tartis su įvairiais respondentais ir firmos atstovui akivaizdžiai parodyti, kaip tai daroma. Svečias domėjosi ir indų bei langų plovimo būdais bei metodais. Paaiškėjo, kad higienos ir švaros priemones gaminanti kompanija tokiais tyrimais stengiasi sukurti produkciją, kuri įtiktų ir Pietų Afrikos Respublikos, ir Turkijos vartotojams, bandydama prisiderinti prie vietos poreikių. Visas procesas buvo filmuojamas į vaizdo kamerą, o po to atliktas įgarsinimas užsakovo pageidauta kalba. Keistą tyrimą buvo užsakiusi dar viena žinoma užsienio kompanija, kuri pageidavo, kad sociologai jiems rinktų tuščius cigarečių pakelius. Nors šios pasaulinės akcijos, vykdytos ir Ispanijoje, ir Egipte, ir kitose valstybėse, tikslas buvo slepiamas, tačiau sociologai spėja, kad domėtasi net tokiomis smulkmenomis, kaip pagaminti įvairių šalių rūkaliams patogiau atsidarančią cigarečių tarą.

REKLAMA

V. Gaidys įsitikinęs, kad jų atliekamų tyrimų patikimumas labai priklauso nuo to, ar respondentams užduodami klausimai nepažeidžia jų vidinio pasaulio. Klausimai apie politiką nepatenka į tą arealą. Žmogus, žinodamas, kad jo anonimiškumas nebus pažeistas, paprastai nesivaržo atsakyti, kad to ar kito politiko neapkenčia arba myli. Tačiau respondentai nenoriai kalba apie savo turtinę padėtį. Sociologas niekad nesiimtų tyrimo, kuris į neigiamą pusę pakeistų tiriamojo būklę. Pavyzdžiui, jei ištyrus realią situaciją būtų priimtas įstatymas, kuris pablogintų nuoširdžiai atsakinėjusių žmonių padėtį. Kiekvienam tyrimų tipui egzistuoja specialus etikos kodeksas, kurio privalu laikytis.

Ateinančiais metais Vladas Gaidys visiems šalies žmonėms linki ramaus progreso metų, be jokių sukrėtimų ir skandalų, nes Gaidžio metais, anot sociologo, labiau derėtų pavadinti ką tik praėjusius metus. Prezidento apkaltos procesas, korupcijos skandalai, neregėti bei visiškai netikėtai pasibaigę teismų procesai, treji rinkimai, tarp savęs aršiai "besikapojančių" politikų veikla - visa tai tikrai veikiau būdinga impulsyviesiems Tailando kovos gaidžiams. Tačiau šiemet pirmą kartą dauguma apklaustų respondentų į klausimą, kada buvo geriau gyventi, atsakė, jog dabar. Iki tol dauguma apklausų dalyvių atsakydavo, jog jie geriau gyveno sovietmečiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų