Kas smulkiam lietuviui ūkininkui (turinčiam 2 ha žemės (iš jų 0,5 ha dirbama), 6 vištas, 1 gaidį, 1 šunį, 3 kates, 4 obelis, 3 serbentų krūmus, 1 krūmą agrastų) yra bulvė? Bulvė - tai Dievas. Tai neginčijamai svarbiausias pragyvenimo ir maitinimosi šaltinis. Tai protėvių palikimas, tradicijos ir šiaip labai gerbtinas objektas.
Jeigu ne visai pritari šiems teiginiams, tu - bedievis, “nieko nesuprantantis miestietis”, vagis, tinginys ir galbūt nelietuvis.
Kas smulkiam ūkininkui lietuviui yra bulvių sodinimas ir kasimas
Tai ne darbas, tai - šventė.
Sodinant ir kasant bulves pageidautina naudoti kuo primityvesnius įrankius.
Jeigu sodindamas ar kasdamas bulves tu naudojiesi arkliu, tu - buožė.
Jeigu naudoji traktorių, tu vergvaldys, vagis, spekuliantas ir nelietuvis.
Bulvių maišai turi būti mažiausiai 100 metų senumo su daug lopų ir skylių.
Bulvių maišo skersmuo būtinai turi būti mažesnis nei krepšio skersmuo (kad būtų sudėtingiau bulves į maišą supilti).
Jokiu būdu negalima palikti nė vienos bulvės (nesvarbu, kad ji vyšnios dydžio), nes tai nepagarba, tinginystė ir, ko gero, šventvagystė.
Jeigu kasdamas bulves netyčia užmini ant bulvės ir ją sutraiškai, tu - žudikas, “berazumis”, nelietuvis ir greičiausiai paleistuvis.
Jeigu tu stengiesi darbą atlikti našiau (darbų pasiskirstymas, kokybiškų maišų, bent jau nekiaurų, atrinkimas ir t.t.), tu - “berazumis miesčionis”, baisus tinginys, nemyli ir negerbi darbo, spekuliantas, nelietuvis.
Jeigu ne visai pritari šiems teiginiams, tu - bedievis, “nieko nesuprantantis miestietis”, vagis, tinginys ir galbūt nelietuvis.
Pamąstymai apie bulves
Bulvių niekada nebus per daug.
Daug geriau yra pasisodinti dvigubai (o dar geriau keturgubai) daugiau bulvių, nei tau reikia, o kitais metais jas išmesti nei pasisodinti reikiama kiekį (ar šiek tiek daugiau).
Bulvės gali augti bet kur(smėlyje, molyje, žvyre ir t.t.).
Bulvių laistyti niekada nereikia(nesvarbu, kad lijo prieš 1,5 mėn.).
Žemės, kurioje auga bulvės (jau 150 metų toje pačioje vietoje) tręšimas (minimaliais kiekiais, norint šiek tiek atstatyti žemės maistingumą ir padidinti reikiamų augimui elementų kiekį) yra nuodėmė.
Nuomonė, kad žemė nualinta, jai reikia duoti “pailsėti”, “atsigauti” ar patręšti, visiškai nekenksmingu azoto mišiniu, - visiška nesąmonė.
Jeigu ne visai pritari šiems teiginiams, tu - bedievis, “nieko nesuprantantis miestietis”, vagis, tinginys ir galbūt nelietuvis.
Finansiniai skaičiavimai
Reikia mokėti už arklį (žemės paruošimas, arimas, akėjimas, sodinimas, kasimas, akėjimas), duoti kaimynui mažiausiai 0,5 l “baltos” už arklio persiskolinimą iš kaimyno, su kuriuo tu susipykęs. Taip pat mokėti už purškimą nuo kolorado vabalų. Pavyzdžiui, bulvių laukas yra apie 3 arai, taigi susumavęs visas išlaidas ir prie jų pridėjęs apie 100 Lt gali nusipirkti (pirkti reikia ne “Maximoje”, geriau nuvažiuoti pas kitą kaimyną, kuris turi 50 ha bulvių lauką ir pardavinėja jas didmenine kaina) tokį pat kiekį bulvių kaip iš minėto lauko. Pirkdamas prarandi 100 Lt, tačiau tau nereikia sodinti, ravėti, purkšti, kasti. Savaime aišku, kad visas atliktas darbas ir sunaudotas laikas vertas daugiau nei 100 Lt. Skaičiavimai yra labai apytiksliai ir subjektyvūs, daug kas priklauso nuo to, ar jūs turite arklį, ar žinote, iš kur didmenine kaina nusipirkti bulvių, kaip vertinate savo darbą bei laiką ir t.t. Kiekvienam sugalvojusiam neauginti ar auginti bulves siūlau savo kaštus persiskaičiuoti pačiam.
Šis ir visi panašūs skaičiavimai yra visiška nesąmonė, bulves auginti apsimoka bet kokiu atveju.
Bet kokie skaičiavimai, susiję su bulvių ar kitų žemės ūkio augalų auginimu, yra nesąmonė. Auginti apsimoka visada.
Skaičiuoti galima tik lėšas, kurias Europos Sąjunga planuoja skirti Lietuvos žemės ūkiui.
Kiekvieną žemdirbį reikia remti (nesvarbu, kad jis augina tik sau ir nieko neparduoda).
Kiekvienas žmogus, esantis valdžioje, yra vagis.
Kiekvienas žemdirbys, turintis žemės daugiau už tave, yra vagis.
Jeigu ne visai pritari šiems teiginiams, tu - bedievis, “nieko nesuprantantis miestietis”, vagis, tinginys ir galbūt nelietuvis.
Ūkius Bulvinskis2003 m. rugsėjo 22 d.
Jei turite internetinio folkloro pavyzdžių, siųskite adresu [email protected]