Lietuva penktadienį (06.27) Europos Komisijai (EK) pateikė kasmetinę informaciją apie pasiektą pažangą, rengiantis narystei Europos Sąjungoje (ES). Pasak Europos komiteto pranešimo spaudai, šių metų pranešime analizuojama, kaip Lietuva vykdo derybose su ES prisiimtus įsipareigojimus: ar laikosi terminų, ar visiškai įgyvendina įsipareigojimus.
Pranešime Lietuva konstatuoja deramai vykdanti prisiimtus derybinius įsipareigojimus.
Europos komiteto generalinio direktoriaus Petro Auštrevičiaus teigimu, šiuo metu tik Lietuva ir Slovėnija nesulaukia EK kritikos dėl įsipareigojimų vykdymo.
"Nuo suderėto grafiko mes neatsiliekame, tačiau iki narystės atsipalaiduoti negalima, nes dar reikia įgyvendinti ne vieną svarbų įsipareigojimą žemės ūkio, aplinkos, energetikos, kultūros ir audiovizualinės politikos bei kitose srityse. Įgyvendinamos priemonės svarbios pačiai Lietuvai, toliau tęsiant reformas", - pranešime spaudai cituojamas P. Auštrevičius.
Gegužės pabaigoje parengtame EK pranešime, kuriame įvertinta, kaip 10 šalių kandidačių rengiasi artėjančiai narystei ES, teigiama, kad kandidatės gerai vykdo įsipareigojimus, tačiau 28-iais atvejais pastebimas atsilikimas ir reikia imtis greitų veiksmų jam pašalinti.
Daugiausiai problemiškų sričių - aštuonios - nurodytos Lenkijai. Čekija ir Latvija sulaukė įspėjimų keturiose srityse, Slovakija ir Kipras - trijose, Malta, Estija ir Vengrija - dviejose, Lietuvoje ir Slovėnija - nė vienoje.
Daugiausiai kritikos būsimos ES narės sulaukė dėl ES teisės derinimo su nacionaliniu teisynu ir jų įgyvendinimo, nepakankamų administracinių gebėjimų.
EK pranešime tik Lietuva ir Slovėnija įvertintos kaip kandidatės, nekeliančios susirūpinimo.
Iki 2004-ųjų metų gegužės 1 dienos, planuojamos 10 šalių kandidačių įstojimo į ES datos, EK vykdys monitoringą, analizuos pažangą, kurią stojančios šalys padarė vykdydamos savo prisiimtus įsipareigojimus.
P. Auštrevičiaus teigimu, Europos Komisija ne tik analizuoja Lietuvos pateiktus dokumentus, bet taip pat organizuoja patikrinamuosius ekspertų vizitus į įvairias Lietuvos institucijas.
Komisija prieš šešis mėnesius iki numatytos stojimo datos parengs pranešimą apie tai, kaip stojančios šalys yra pasiruošusios visaverčiam dalyvavimui ES veikloje.
Lietuva visateise ES nare taps 2004-ųjų metų gegužės 1 dieną.
Stoti į ES jau apsisprendė Maltos, Slovėnijos, Vengrijos, Lietuvos, Slovakijos, Lenkijos ir Čekijos gyventojai. Rudenį referendumus dėl narystės ES surengs Estija ir Latvija. Savo piliečių nuomonės dėl narystės neatsiklaus tik viena kandidatė - Kipras.
BNS