Lietuva, prieš dvi savaites užmezgusi diplomatinius santykius su Atlanto salose esančia nykštukine San Tomės ir Prinsipės valstybe, kartu su Europos Sąjunga pasmerkė šios šalies vyriausybę nuvertusius pučistus.
Kaip BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius Evaldas Ignatavičius, Lietuva prisijungė prie liepos 18 dieną paskelbto ES pareiškimo, kuriame pasmerkti nekonstituciniai įvykiai San Tomėje ir Prinsipėje, perversmininkai raginami paleisti suimtus septynis vyriausybės narius ir atsisakyti prievartos.
Lietuva diplomatinius santykius su San Tome ir Prinsipe, įsikūrusia prie Vakarų Afrikos krantų esančiose salelėse, užmezgė liepos 8 dieną, kai Lietuvos nuolatinis atstovas prie Jungtinių Tautų ambasadorius Gediminas Šerkšnys bei San Tomės ir Prinsipės Demokratinės Respublikos laikinasis reikalų patikėtinis Domingos Augusto Ferreira pasirašė bendrą komunikatą.
Tai buvo Lietuvos formalių diplomatinių santykių užmezgimas su 134-ta pasaulio valstybe.
Po savaitės, liepos 16 dieną, San Tomės ir Prinsipės vyriausybė per majoro Fernando Pereiros vadovaujamą kariškių perversmą buvo nuversta, premjerė Maria das Neves (Marija daš Neviš) ir kiti ministrai - suimti.
Tarptautinių tarpininkų pastangomis praėjusį sekmadienį vyriausybės ministrai buvo paleisti. Tarpininkai derasi dėl prezidento Rodriquezo de Menezeso (Rodrigeso Meneseso), kuris perversmo metu buvo Nigerijoje, sugrįžimo į šalį. Pučistai savo ruožtu kaltina nuverstąją vyriausybę korupcija ir nesugebėjimu spręsti nelygybės problemas.
San Tomės ir Prinsipės bendras plotas - 964 kvadratiniai kilometrai, joje gyvena 130 tūkst. gyventojų. Šalies sostinė - San Tomė.
BNS