Praėjus tik kelioms dienoms po to, kai Lenkijos premjeras Leszekas Milleris (Lešekas Mileris) pasižadėjo išvalyti savo skandalais pagarsėjusią Kairiųjų demokratų sąjungą (KDS), Lenkijos spaudos puslapiuose vėl mirga įvairūs kaltinimai šiai buvusiai komunistinei partijai.
Starachovicų skandalas, kuris, pasak ekspertų, gali būti vienas žalingiausių, kilo praėjusią savaitę, kai laikraštis "Rzeczpospolita" paskelbė, kad įtariama, jog KDS priklausantis parlamento narys Andrzejus Jagiello (Andžejus Jagela) pranešęs dviem KDS atstovams Starachovicų savivaldybėje apie policijos rengiamą operaciją prieš automobilių vagystėmis kaltinamą nusikaltėlių grupuotę.
Be to, policija įtaria, kad informaciją apie šios grupuotės tyrimą A. Jagiello gavęs iš KDS vidaus reikalų generalinio ministro Zbigniewo Sobotkos (Zbignevo Sobotkos). Skelbiama, kad, policijai paspendus spąstus nusikaltėliams, jos pareigūnų gyvybei iškilo grėsmė.
Apkaltinti abu šie KDS valdininkai kartu su kitais trimis ryšiais su mafija įtariamais asmenimis. Netekęs parlamentinio neliečiamumo A. Jagiello tardomas. Bet kokius nusikaltimus neigiantis Z. Sobotka išėjo atostogų ir taip sutrukdė tyrimą, kuris, pasak teisingumo ministro Grzegorzo Kurczuko (Gžegožo Kurčuko), bus tikrai išsamus.
Apžvalgininkai teigia, kad praėjus tik septyniems mėnesiams po vadinamojo "Rivingeito" ("Rywingate") skandalo Lenkijoje, kuris, teigiama, buvo didžiausias korupcijos skandalas buvusioje komunistinėje valstybėje, Starachovicų skandalas bus dar vienas smūgis pasitikėjimui premjero L. Millerio vyriausybe.
Be to, neseniai KDS vadovai buvo įtariami ir kitais įstatymų pažeidimais. Kyšininkavimu privatizuojant PHS plieno konglomeratą, sudarantį 70 proc. šalies produkcijos, įtartas finansų viceministras. Jis taip pat turėjo atsistatydinti. Manoma, kad dar milijonai zlotų buvo prarasti buvusiam sveikatos apsaugos ministrui ir valstybinio sveikatos apsaugos fondo vadovui sudarant neteisėtas farmacijos sutartis ir taip įsivėlus į korupcijos skandalą. Abu vadovai buvo priversti atsistatydinti. Be to, gandai žiniasklaidoje skelbia, kad Varšuvos elektros gamybos įmonės "Stoen" pardavimas Vokietijos RWE (vienas didžiausiu metų privatizacijos projektų) galėjo būti neteisėtai pasirašytas ir negalioti. O praėjusią savaitę KDS generalinis kancleris ir KDS senatorius, būdami išgėrę, padarė eismo avarijas.
Šių įstatymų pažeidimų gausa opozicines partijas privertė pamiršti skirtumus ir vienbalsiai prašyti specialiosios parlamento komisijos ištirti paskutinį skandalą. Anksčiau komisija jau tyrė "Rivingeito" skandalą bandant pakeisti Lenkijos žiniasklaidos įstatymą, kuris buvo susijęs su įvairiais taisyklių pažeidimais, įskaitant ir kyšininkavimą.
"Deja, tai nieko nestebina", - kalbėdama apie valdančiajai partijai iškeltus kaltinimus, teigė "Transparency International" Lenkijos padalinio vadovė Julia Pitera (Julija Pitera). Ji sako, kad nesklandumų yra visuose Lenkijos vyriausybės sluoksniuose, nes partijų sąrašais paremta rinkimų sistema ištikimybę partijai paverčia pagrindiniu kriterijumi sprendžiant, kokią vietą sąraše skirti politikui. Tokiu būdu nuspėjama, kas taps parlamento ar vietinės tarybos nariu. "Kol tai nepasikeis, mažai tikėtina, kad atsiras politinis sluoksnis, kuris labiau rūpinsis viešaisiais poreikiais nei savo partijos interesais", - teigė J. Pitera.
dpa-ELTA