Šešių Europos šalių premjerai pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) turi vykdyti pagrįstą biudžeto politiką ir ryžtingai imtis ekonominių reformų, rašo dienraštis "The Guardian".
Į Airiją, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, kartu su Portugalija, Italija, Nyderlandais ir Ispanija, kreipėsi Lenkija bei Estija, ES narėmis tapsiančios gegužės mėnesį."(ES) Stabilumo ir plėtros paktas yra svarbiausia mūsų Sąjungos ekonominio valdymo sudedamoji dalis ir būtina siekiamo tvaraus ekonominio augimo sąlyga, - sakoma šešių minėtų šalių premjerų laiške. - Jo taisyklės privalo būti taikomos nuosekliai ir nediskriminuojant".
Lenkija ir Estija, kaip ir kitos aštuonios būsimosios ES šalys, turės įsivesti bendrąją valiutą - eurą.
Laiškas paskelbtas tuo metu, kai Europos Komisija rengiasi svarstyti Stabilumo ir plėtros pakto pakeitimus. Pakte numatytą didžiausią leistiną biudžeto deficito ribą - 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) - jau trejus metus iš eilės ignoruoja Prancūzija ir Vokietija. Portugalija, kurios atstovai parengė naująjį laišką, tapo pirmąja šią ribą viršijusia euro zonos šalimi, kai 2001 metais paskelbė apie 4,1 proc. BVP biudžeto deficitą.
Tačiau 2002-aisiais Portugalijoje į valdžią atėjusi Chosė Manuelio Durao Baroso (Jose Manuel Durao Barroso) vyriausybė ėmėsi nepopuliarių priemonių, kuriomis tais pačiais metais biudžeto deficitą sumažino iki 2,7 proc. BVP. Pernykštis neigiamas biudžeto balansas turėtų būti šiek tiek mažesnis nei 3 proc. BVP.
Pasak Vokietijos pareigūnų, apie Stabilumo ir plėtros paktą nebus kalbama trečiadienį vyksiančiame trišaliame Gerhardo Šrioderio (Gerhard Schroeder), Žako Širako (Jacques Chirac) ir Tonio Blero (Tony Blair) susitikime. Vieną dieną truksiančiame Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos lyderių susitikime daugiausiai dėmesio ketinama skirti aktyvesnėms priemonėms įgyvendinti ES siekį iki 2010 metų tapti konkurencingiausia pasaulio ekonomika.
ELTA