• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kyšiai

Skurdžiose šalyse - daug kyšių

Aurelija JARUŠEVIČIŪTĖ

Turbūt nedaug rasime Lietuvoje žmonių, kurie nebūtų davę kyšio (arba, kaip kartais bandoma gražiai įvardinti - dovanos) už kokį nors darbą ar paslaugą: kad greičiau būtų sutvarkyta, kad apskritai būtų padaryta, kad geriau padaryta ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Štai teigiama, kad beveik pusė tų, kurie nors kartą gyvenime yra vežę automobilį į techninę apžiūrą, davė kyšį, nors nežinojo, kokia automobilio būklė.

REKLAMA

Su korupcija kovojančios organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus duomenimis, net 70% žmonių Lietuvoje pasiryžę duoti kyšį, kad tik jų problema būtų išspręsta. Tik 16% gyventojų ir 23% verslininkų apklausti atsakė niekada nedavę ir niekada neduotų kyšio, nes tai prieštarauja jų įsitikinimams, o be to, tokiu būdu jie pažeistų įstatymus.

REKLAMA
REKLAMA

Specialiųjų tyrimų tarnyba be darbo neliks

O įstatymų pažeidimų šalyje netrūksta. Kasdien kam nors reikia skubiai padėti išspręsti problemą: atlikti operaciją, įsigyti žemės sklypą, gauti norimą darbą, laimėti bylą ir t.t.

Per 9 šių metų mėnesius šalies Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko 186 ikiteisminius tyrimus. Iš jų 27 tyrimai buvo nutraukti, o 37 - nukeliavo į teismą. Buvo nustatyta 130 įtariamųjų, 53 iš jų - valstybės tarnautojai. Šiuo metu STT dar atlieka 115 ikiteisminių tyrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal STT surinktą medžiagą šiais metais buvo nuteisti 8 valstybės tarnautojai ir 17 kitų asmenų. Teismas išteisino 6 žmones, iš kurių 3 dirbo valstybės tarnyboje. Per pirmąjį šių metų pusmetį pareigūnams teko tirti įvairias korupcinio pobūdžio veikas: 22 kyšininkavimo atvejus, 38 - papirkimo, 32 - piktnaudžiavimo, 45 - tarnybos pareigų neatlikimo ir pan.

REKLAMA

Trukdo teisėjų imunitetas

Neseniai pristatydamas Specialiųjų tyrimų tarnybos šių metų pirmojo pusmečio veiklos ataskaitą, jos vadovas Žimantas Pacevičius akcentavo, kad sunku dirbti tiriant galimas teisėjų korupcijos bylas. "Tai - aukštasis pilotažas", - tvirtino STT vadovas.

Teismų korupcija yra didėjanti problema, nes teisėjų profesinė bendruomenė nerodo deramo susirūpinimo korupcija. "Teisėjai nenori bendradarbiauti su STT, nes bijo būti teisiami. sakė Ž. Pacevičius. Sunku tirti ir advokatų galimai neteisėtas veikas. Jų imunitetas dar didesnis, prilygstantis prezidento". Tačiau STT vadovas liko optimistas: jis tiki, kad į naujajam Seimui pateiktas įstatymo pataisas dėl teisėjų bei advokatų imuniteto bus atsižvelgta ir ydinga praktika bus išgyvendinta.

REKLAMA

Kaip rodo šios tarnybos atliktų apklausų tyrimai, 60% gyventojų įsitikinę, jog šalies teismai yra iš dalies korumpuoti, o 51% mano, jog - labai korumpuoti. Net 10% apklaustųjų prisipažino pasinaudoję pažintimis sprendžiant civilines bylas. Populiariausias "atlygis" apylinkės teismuose svyruoja nuo 200 iki 5000 litų, o apygardų "įkainis" gerokai didesnis - nuo 1000 iki 10 000 litų. 85% apklaustųjų tvirtina, jog kyšio davimas jiems padėjo išspręsti iškilusiais problemas. Beje, nereikia būti naiviams ir galvoti, jog pinigai brukami tiesiog teisėjams į rankas. Paprastai ieškoma tarpininkų - pažįstamų, advokatų ir pan., kurie ir atlieka tą darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisėjų tarybos pirmininkė mano kitaip

Teisėjų tarybos pirmininkė Laima Garnelienė nesutinka su Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovo mestais kaltinimais. "Sučiupti už rankos kiekvieną yra sunku, - teigia L. Garnelienė. - Kyšio davimo ir kyšio ėmimo bylos - visada sunkiausiai įrodomos". Pirmininkė sutinka, jog pradėti ikiteisminį tyrimą prieš teisėją sunku, tačiau ji įsitikinusi, jog teisėjo imunitetas netrukdo atlikti tyrimą bei operatyvinius veiksmus. "Juk pirmiausia pradedami operatyviniai veiksmai, - sako L. Garnelienė. - Tai paprastai nedaroma viešai. O ikiteisminis tyrimas pradedamas jau turint nemažai neginčijamų duomenų".

REKLAMA

Teisėja neneigė, jog teisėjų bendruomenėje, kaip ir visur, nėra visi šventi. "Turime ir nuteistų teisėjų, - sakė L. Garnelienė. - Bet daugiausia - tai tiesiog suformuota prasta nuomonė apie teismus".

Tačiau suformuota nuomonė retai būna be pagrindo. Juk būna, kad teismuose "numarinamos" kontrabandos bylos, pernelyg švelnias bausmes pelno nusikaltėliai, keistai atrodo vilkinamos bylos, kol jos sulaukia senaties termino...

Į kvadratuką:

Visuomenės nuomone, korumpuočiausių institucijų penketukas: MEDICINA, GYDYTOJAI, FARMACIJA - 70%,

POLICIJA - 55%

SEIMAS - 41%,

TEISMAI - 39%,

SAVIVALDYBĖS - 24%

.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų