Irena ZUBRICKIENĖ
Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet daugiau kaip 30 žmonių mirtis būna susijusi su kvaišalų vartojimu - dažniausia priežastimi tapęs apsinuodijimas narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. Manoma, kad iš viso Lietuvoje yra apie 70 tūkstančių į kvaišalus įjunkusių asmenų. Didelė dalis jų - dėl naujos dozės gali padaryti bet ką: mušti, vogti, plėšti, netgi žudyti. Todėl itin liūdna ir stebėtina, kad šioje degradacijos ir mirties sėjoje gana aktyvios yra ir moterys, naujos gyvybės nešėjos.
Kvaišalais prekiavo turguje
Domeikavos miestelio (Kauno r.) gyventoja Lionė Benienė (60 m.) - turgaus prekeivė. Moteris Kaune, Vilijampolės turgavietėje, pardavinėdavo savo namų ūkyje užaugintas daržoves, o didesnio pelno siekdavo perpardavinėdama iš esą atsitiktinių žmonių supirktus įvairius daiktus. Teisėsaugininkus pasiekė žinia, kad Lionė prekiauja ir Rusijos gamybos psichotropiniais (veikiančiais psichiką) vaistais, turinčiais raminamąjį ir slopinamąjį poveikį, tik jų atvirai neišsidėsto. Pati moteris žinojo, kad šie vaistai Lietuvoje pardavinėjami tik vaistinėse ir tik turint gydytojo receptą, tačiau noras užsidirbti išgujo iš prekeivės galvos juodą mintį, jog ji minėtais psichotropiniais vaistais gali "auginti" narkomanus - taigi platindama daro nusikaltimą.
Pareigūnai, norėdami išaiškinti nusikalstamą L. Benienės veiklą ir ją sustabdyti, organizavo prokurorų sankcionuotą nusikalstamos veikos imitavimo modelį ir paruošė kvaišalų pirkėju apsimetusį pagalbininką. Šiam buvo paaiškinta, kaip elgtis su slapta vaizdo ir garso įrašymo aparatūra, kaip kalbėtis su įtariama turgaus prekeive, kad būtų galima išsiaiškinti, ar tikrai L. Benienė - psichotropinių tablečių platintoja.
"Pirkėjas" lengvai užmezgė pažintį su turgaus prekeive. Pastaroji, kaip užfiksuota pokalbių įrašuose, pati pasiūlė "pirkėjui" pirkti iš jos fenazepamo - psichotropinių tablečių, kurias dėl nedidelės kainos (iki 1 lito už 10 tablečių) pamėgęs "naujų pojūčių" ieškantis jaunimas. Šitaip "pirkėjas", įgavęs L. Benienės pasitikėjimą, gavo ir šios prekeivės mobiliojo telefono numerį, kad bet kada galėtų paskambinti ir iš anksto susitarti dėl naujo tablečių pirkimo sandėrio. Moteris, draudžiamą prekę "pirkėjui" atnešdama iš savo automobilio, būdavo labai atsargi, tuo tik patvirtindama, kad puikiai suprato daranti nusikaltimą.
Kad įkalčių nebūtų per mažai, "pirkėjas" pas L. Benienę buvo siunčiamas 6 kartus - kas savaitę ar 10 dienų. Kaskart jis įgydavo po 30 - 1000 fenazepamo tablečių. Trys pardavimo kartai buvo užfiksuoti kaip labai didelis parduodamas kiekis (nuo to priklauso ir bausmės dydis) - per 300 minėtų tablečių. Ši operacija vyko daugiau nė pusę metų, kol buvo nutarta, jog įkalčių išaiškinti ir įrodyti L. Benienės nusikalstamas veikas jau pakanka: ji buvo išplatinusi tablečių už 421 litą. Dar vieną kartą moteris buvo sulaikyta važiuojanti savo automobiliu, kuriame pareigūnai taip pat aptiko draudžiamą krovinėlį - 300 fenazepamo tablečių. L. Benienė pareigūnų neįtikino, kad tokiais dideliais psichotropinių tablečių kiekiais ji disponuoja savo reikmėms. Moteris prisipažino, kad po 50 centų kainavusias 10 tablečių pakuotes, gautas esą iš nepažįstamų prekeivių, ji parduodavo po 80 centų arba po 1 litą.
Už šią "nekaltą" veiklą Lionė Benienė, aukštesnįjį išsilavinimą turinti, anksčiau niekada neteista moteris užsidirbo teistumą. Kauno apygardos teismas, traktuodamas, kad psichotropinių medžiagų prekeivė jas platino dideliu kiekiu, paskyrė kaltinamajai 2 metų laisvės apribojimo bausmę. Tai reiškia, kad tiek laiko nuteistajai suvaržytos jos laisvės: nurodyta, kada privalu būti tik namuose, uždrausta slapta pakeisti gyvenamąją vietą ir būtina du kartus per mėnesį apsilankyti pas bausmės vykdymą prižiūrinčius pareigūnus.
Įtraukė ir marčią
Lygiai taip pat teisėsaugininkų rankose atsidūrė ir anksčiau neteistos kaunietės Aldona Jundulienė (58 m.) bei Živilė Jundulienė (33 m.) - anyta ir marti. Pareigūnai, gavę informacijos, kad Kaune, geležinkelio stoties turgavietėje, Aldona prekiauja psichotropiniais vaistais, nutarė surengti operaciją. Policininkų siųstam "pirkėjui" Aldona 4 kartus per 10 dienų slapta pardavė po 70 - 350 fenazepamo tablečių. Operaciją organizavusiems pareigūnams teko pakloti už kvaišalus 180 litų. Norėdami išsiaiškinti, kas tiekia Aldonai minėtas tabletes, pareigūnai opoeraciją tęsė. Ji buvo sėkminga - Aldona įkliuvo su įkalčiais, kai važiavo iš Kaliningrado srities (Rusija), Sovetsko miesto vaistinėje įsigijusi labai didelį kiekį fenazepamo. Asmens kratą vykdę pareigūnai suskaičiavo 500 tablečių, kurias Aldona slėpė prie savo kūno, po drabužiais. Beje, tuokart įkliuvo ir Aldonos marti Živilė - jos striukės kišenėje krėtėjai aptiko 110 minėtų tablečių.
Nors Aldona bandė įtikinti, kad tabletes vežėsi savo reikmėms, o prieš tai pardavė jas jaunuoliui - "pirkėjui" iš gailesčio, nes šis esą jų maldavo labai sunkiai sergančiai mamai, tačiau įtariamąja nebuvo patikėta. Mat ji nepateikė jokių dokumentų, liudijančių, kad "Fenazepam" - gydytojų jai paskirti vaistai, o jaunuolį "iš gailesčio" aptarnavo labai slapta ir savanaudiškai tardamasi apie būsimus didesnius jų sandėrio kiekius.
Kauno apygardos teismas psichotropinių medžiagų platintojai ir kontrabandininkei Aldonai Jundulienei paskyrė laisvės apribojimo bausmę 1 metams ir 9 mėnesiams. Tiek laiko moteriai uždrausta lankytis Rusijoje ir dar nurodyta per metus neatlygintinai dirbti 140 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais ir kitais pagalbos reikalingais asmenimis. Iš kvaišalų platinimo siekusiai užsidirbti A. Jundulienei taip pat teks patuštinti ir savo piniginę - teismas paskyrė 80 MGL (minimalaus gyvenimo lygio) dydžio (10 400 litų) baudą. Tai turbūt pati skaudžiausia bausmė niekur nedirbančiai antrosios grupės invalidei.
Teistumą į savo biografiją dėl psichotropinių medžiagų kontrabandos "įsirašė" ir Aldonos marti Živilė. Šiai mažametį vaiką auginančiai ir seną močiutę globojančiai moteriai paskirta 10 mėnesių laisvės apribojimo bausmė ir 60 MGL dydžio (7 800 litų) bauda, uždrausta 10 mėnesių lankytis Rusijoje ir nurodyta neatlygintinai dirbti 60 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose.
Iš meilės kaliniui...
Bausmės už kvaišalų platinimą neseniai sulaukė ir Jungėnų kaime (Marijampolės apskr.) gyvenanti Jolanta Nekrašienė-Čiuplienė (40 m.). Moteris buvo pasiryžusi narkotinėmis medžiagomis pamaloninti savo vyrą, įkalintą Marijampolės pataisos namuose (beje, abu ten įregistravo savo santuoką), ir jo likimo draugus.
Jolanta, atvykusi į ilgalaikį pasimatymą su nuteistu sutuoktiniu Kęstučiu Čiupliu, pataisos namų darbuotojus darbuotojus tikino, kad draudžiamų daiktų ji neturi, tačiau, nutarus ją apžiūrėti, atvykėlė sutriko ir išklojo savo paslaptį: lytiniuose organuose buvo paslėpusi paketą su mobiliuoju telefonu ir 3 maišeliais narkotinių medžiagų. Viskas buvo įkišta į prezervatyvą. Nustatyta, kad moteris ketino perduoti sutuoktiniui apie 5 gramus heroino ir tiek pat metamfetamino.
Pasimatymas neįvyko - mylinti ir "rūpestinga" kalinio sutuoktinė buvo sulaikyta ir uždaryta į areštinę. Pareigūnai neabejojo, kad Jolantos perduoti narkotikai būtų išplatinti "zonoje", nes pats Kęstutis - esą ne narkomanas. Taip pat jie stebėjosi, kad tokiu dėmesiu moteris apgaubė vyrą, kuris laisvėje buvo ją stipriai sumušęs.
Marijampolės rajono apylinkės teismas Jolantą Nekrašienę-Čiuplienę pripažino esant narkotikų platintoja ir paskyrė griežtą 5 metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau netrukus nuteistąją, parašiusią apeliacinį skundą, pamalonino Kauno apygardos teismas: pirmosios instancijos paskirtąją bausmę sumažino perpus - narkotikų kurjerę pasiuntė už grotų 2 metams ir 6 mėnesiams.
Taip atsitiko todėl, kad Kauno apygardos teismo trijų teisėjų kolegija nuteistosios naudai įžvelgė lengvinančią aplinkybę - sučiuptosios pagalbą teisėsaugininkams: esą Jolanta, nors iš pradžių melavo, kad neturi draudžiamų daiktų, tačiau netrukus, prieš patekdama į pasimatymų kambarį ir supratusi, kad greičiausiai nebeišvengs detalios asmens apžiūros, nuoširdžiai pasisakė vis dėlto nešanti "kai ką" savo intymiausioje kūno "slėptuvėje". Anot kolegijos, jeigu nebūtų prisipažinusi, gal būtų ir prasmukusi, bet kadangi pati pasisakė, vadinasi, padėjo pareigūnams išaiškinti nusikaltimą ir už tai verta švelnesnės bausmės...