Žmonės, kalbantys apie kompiuterio skleidžiamą radiaciją, maišo monitoriaus ir atominio reaktoriaus sąvokas. Kompiuteris neskleidžia jokios radiacijos. Kaip bet kuris kitas, kompiuterio monitorius skleidžia rentgeno spindulius, bet šiuolaikinių monitorių rentgeno spinduliai praktiškai visiškai neutralizuojami. Tad iš kur kilęs mitas, kad kompiuteris skleidžia radiaciją? Ogi iš užrašo ant monitoriaus "Low Radiation". Bet "radiation", išvertus į lietuvių kalbą, tai ne radiacija, o elektromagnetinis spinduliavimas. Tokius spindulius kompiuteris ir tiesų skleidžia, kaip ir bet kuris kitas elektros prietaisas (net kavavirė). Monitorius ypač spinduliuoja elektromagnetinius laukus. Žmogaus kūnas geba "įsimagnetinti", dėl to pakinta medžiagų apykaita. Besikeičiantys elektromagnetiniai laukai sukelia jonų judėjimą žmogaus organizme, o tai ne visada naudinga. Beje, tokie pat laukai naudojami medicinoje (pavyzdžiui, fizioterapijoje), bet ten viskas dozuota ir apskaičiuota. Gi visiems žinoma, kad nuodas nuo vaisto skiriasi tik kiekiu. Beje, ne mažesnę elektromagnetinių spindulių dozę mes gauname iš televizoriaus, dulkių siurblio, troleibuso ir t. t.
Tad kuo čia dėti kaktusai? Ogi kažkas kažkur kažką nugirdo. Daugelis augalų (ir kaktusai) iš tiesų geriau auga didesnio elektromagnetinio spinduliavimo sąlygomis. Bet ar augalai mažina tą spinduliavimą? Pirmąkart informacija apie tai, kad kaktusai sugeria kenksmingą kompiuterių spinduliavimą, šmėstelėjo praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio spaudoje. Nuo tada kai kurie žmonės aplink kompiuterio ekraną pristato kaktusų, o kiti tvirtina, kad tai visiška nesąmonė. Kurie teisūs? Ar kas nors tai ištyrinėjo? Pasirodo, taip.
Kenksmingas spinduliavimas, kurį skleidžia monitorius, - tai elektromagnetinės nuo dešimties hercų iki šimtų megahercų dažnumo bangos. Kiek jos pavojingos žmogaus sveikatai? Dešimties metų senumo monitoriai skleidė labai stiprias elektromagnetines bangas. Tyrimai parodė, kad jos komplikuoja širdies ir kraujagyslių ligas, neigiamai veikia nėščiąsias, mažina imunitetą ir t. t.
Bendromis stambių firmų ("Hewlett-Packard", IBM, "Sony", "Compaq", DEC, "Samsung" ir kt.) pastangomis buvo priimta daug techninių sprendimų, kurie padėjo monitorius maksimaliai nukenksminti. Pavyzdžiui, ekranuojami korpusai, vietoj paprasto stiklo naudojamos daugiasluoksnės kompozicijos iš stiklo, liuminoforo ir metalų. Ekranai, pagaminti pagal naujausias technologijas, beveik neskleidžia elektromagnetinių spindulių ir praktiškai nekenkia sveikatai.
Na o kaktusas - augalas. Ir jis (tiksliau, jo spygliukai) gali būti kaip oro jonizatorius. O augalai namuose visuomet naudingi ir teigiamai veikia žmogaus sveikatą.