Namų kompiuteris vis dažniau naudojamas ne tik kaip rašomoji mašinėlė ar ryšio su internetu priemonė, bet ir kaip tikras pramogų centras: nusipirkę vos kelis šimtus litų kainuojančią garso sistemą, galėsite klausytis gana neblogos kokybės muzikos, o pridėję DVD įrenginį ir vaizdo plokštę su TV signalo išvesties jungtimi (“TV-Out”), turėsite paprasčiausią namų kino sistemą.
Žinia, kompiuteris gali atlikti ir televizoriaus funkciją. Suprantama, filmus maloniau žiūrėti didesniame televizoriaus ekrane, be to, kompiuteris retai statomas taip, kad į jo monitorių galima būtų vėpsoti patogiai sėdint fotelyje. Tačiau ką daryti, jei neturite “asmeninio” televizoriaus? Be to, kodėl, naršant internete arba šnekučiuojantis su draugu interneto pokalbių kambaryje, nepasižiūrėjus žinių ar mėgstamo serialo?
TV imtuvui - specialiai plokštei, leidžiančiai kompiuteryje žiūrėti televizijos laidas - neišleisite nė 250 litų. Be to, papildomai gausite į jį montuojamą analoginio vaizdo įėjimo jungtį. Jei jos neturi jūsų vaizdo plokštė, dabar jau galėsite skaitmeninti savo mėgstamus įrašus iš vaizdo grotuvo. O jei turite analoginę vaizdo kamerą, ši jungtis - būtinas jūsų kompiuterio atributas.
Tokią idilę gadina vienas dalykas: atrodo, bendrovės, gaminančios neblogą techninę įrangą, niekaip nesugeba sukurti padorios programinės (o jos prireiks bent tol, kol “Microsoft” tokią galimybę įdiegs tiesiog į “Windows”). Laimei, šios problemos sprendimas gana paprastas - iš interneto galėsite parsisiųsti kitų gamintojų sukurtas programas, kurios dažnai yra nepalyginti patogesnės ir turi daugiau galimybių.
TV žiūrėjimo programų apžvalgai pasirinkome 6 alternatyvas. Tokių programų, žinoma, galite rasti ir daugiau, tačiau šios mums pasirodė labiausiai prieinamos. Kai kurios programos mokamos, laimei, mums pasirodžiusi geriausia - ne. Be to, apžvelgėme ir keletą programų, skirtų vaizdui iš TV imtuvo įrašyti (nesvarbu, ar tai būtų TV laidos, ar vaizdas iš jūsų analoginės vaizdo kameros). Ši funkcija įdiegta ir kai kuriose televizijos peržiūros programose, tačiau specialiosios mums pasirodė geresnės.
Vertindami televizijos peržiūros programas pirmiausia kreipėme dėmesį į jų patogumą. Neigiama kompiuterio, atliekančio televizoriaus vaidmenį, savybė - jo negalima greitai ir paprastai įjungti ar išjungti. Todėl norėtųsi, kad bent kitais aspektais kompiuterinis televizorius nenusileistų įprastam. Gaila, bet daugelio programų vartotojo sąsaja ne tik neišvaizdi, bet ir nelabai patogi.
Tačiau tai pajusite tik derindami programą ir tuo atveju, jei ją valdysite klaviatūra ir pele. Tuo tarpu daugelis turbūt pasirinks nuotolinio valdymo pultą - tokį turi beveik visi TV imtuvų modeliai. Be to, juo galėsite valdyti ne tik televizijos peržiūros, bet ir kai kurias kitas programas bei operacinės sistemos funkcijas (tam prireiks specialios programinės įrangos).
Kitas mūsų vertinimo kriterijus - programų galimybės. Atkreipėme dėmesį, kokius filtrus (trikdžių slopinimo, spalvų gerinimo) turi programos, ar jose įdiegti planavimo ir teleteksto moduliai. Atsižvelgėme ir į kainą.
Įvertinus visus aspektus geriausia mums pasirodė “DScaler 4.0” - patogi, galinga ir nemokama. Kitos programos taip pat neblogos, todėl jūsų nuomonė gali būti ir kitokia.
“bTV Professional 2.1”Kaina: 25 JAV doleriaiKūrėjas: Robertas CiochasTinklapis: www.borgtech.org/btv/
Gana populiari programa, turinti beveik visus įrankius, kurių gali prireikti žiūrint TV kompiuteryje. Mums šiek tiek nepatiko programos parametrų nustatymo sąsaja, o taupieji, ko gero, nesutiks už programą mokėti.
“bTV Professional” parengti darbui gana paprasta, tačiau ir čia kai kurie vartotojai gali “užstrigti”. Programa prašo pasirinkti ne tik TV plokštės pavadinimą, bet ir paties imtuvo modelį. Paprasti vartotojai to tikrai nežinos, tad teks paskaityti TV plokštės dokumentaciją (o galbūt užteks tik peržvelgti įrenginio dėžutės užrašus). Tiesa, su ta pačia problema susidursite ir visose kitose mūsų apžvelgtose programose.
Paleidus programą kompiuteryje nematyti jokio jos valdymo skydelio, o spausdami ant ekrano pelės klavišais galėsite pareguliuoti nebent garsą, ryškumą ir kitus paprasčiausius parametrus. Naujokai gali kiek sutrikti ir tik ilgiau paieškoję sužinos, jog įvairias programos galimybes galima pasiekti funkciniais klaviatūros klavišais (F1, F2 ir t. t.).
Atradę televizijos programų nustatymo langą turėtumėte suprasti, kad jūsų vargai baigėsi: jis ne tik funkcionalus, bet ir aiškus bei patogus. Programų paiešką galėsite atlikti ir pagal nustatytus diapazonus, ir skenuodami visą dažnių diapazoną. Kiekvienai programai galėsite ne tik priskirti pavadinimą (arba pakeisti, jei jį nustatė pati programa - tai priklauso nuo TV kanalo), bet ir suderinti garsą, šviesumą, kontrastą bei spalvų tankį.
Programa turi ir teleteksto modulį. Teletekstą galėsite matyti virš TV vaizdo arba atskirame lange. Jei pageidausite, norimą puslapį galėsite netgi išsaugoti HTML formatu. “bTV Professional” leidžia išsaugoti atskirus TV laidų kadrus kaip paveikslėlius, taip pat įsirašyti ir visą laidą. Deja, pastaroji galimybė funkcionalumu ne tik neprilygsta specialiosioms programoms - prastesnė ir įrašo kokybė. Nustačius tuos pačius parametrus kitos programos įrašydavo geriau.
Tuo tarpu filtrai programoje įdiegti kur kas geriau, juos patogu naudoti. Jau parengti filtrai leis sumažinti iškraipymus, paryškinti spalvas, mėgstantiems pažaisti ir pajuokauti patiks efektų filtrai. Kaip ir visas kitas programas, šią galėsite valdyti nuotolinio valdymo pultu, tiesa, tam prireiks papildomos programėlės “bRemote” (ji nemokama, galima parsisiųsti iš “bTV Professional” tinklapio).
“Chris TV 3.0”Kaina: nemokamaKūrėjas: Chrisas CipleaTinklapis: http://christv.port5.com
Rumunų entuziasto sukurta programa labiausiai patiks pradedantiesiems: ji neperkrauta funkcijoms, o naudotis labai paprasta. Jei norite tik žiūrėti TV laidas, ko gero, ši programa patiks, tiesa, retkarčiais galite susidurti su ne itin maloniomis problemomis.
Programą galėsite valdyti funkciniu meniu, kurį išvysite ant ekrano paspaudę dešiniuoju pelės klavišu. Šis meniu greitai perprantamas, nes programa neturi daug funkcijų. Programos galimybių tikrai užteks nereikliems vartotojams.
Kad “Chris TV” vartotojo sąsaja beveik nepriekaištinga, paliudys ir programų nustatymo langas. Jame galėsite atlikti kanalų paiešką (tiesa, tik jau nustatytuose diapazonuose), o vėliau patogioje aplinkoje nustatyti individualius jų parametrus - ryškumą, garso lygį ir netgi piktogramą (nemažai jų pateikiama su programa, bet galėsite pridėti ir savo).
Programa negali pasigirti daugybe papildomų galimybių - nėra nei teleteksto, nei kadrų ar transliacijos išsaugojimo funkcijų. “Chris TV” leis tik automatiškai peržiūrėti visus kanalus. Periodiškai (laiko tarpą galite nustatyti) bus perjungiamas vis kitas kanalas.
Tačiau ne galimybių stoka kiek nuvylė. Nors tik įdiegta programa veikė nepriekaištingai, vėliau ėmė rodyti tik kai kuriuos kanalus, o po tam tikro laiko visai nebeveikė. Iš naujo įdiegus problemos pasikartojo. Tačiau galbūt taip atsitiko dėl sistemos nesuderinamumo - gal jums pasiseks geriau.
“DScaler 4.0”Kaina: nemokamaKūrėjas: Johnas AdcockasTinklapis: http://www.dscaler.org
“DScaler” mums pasirodė geriausia ne tik dėl neįmantrios, tradicines “Windows” programas primenančios ir gana greitai perprantamos vartotojo sąsajos. Ir ne tik todėl, kad ji turi beveik visas reikalingas (ir nepriekaištingai įgyvendintas) galimybes. Ši programa veikė stabiliausiai ir sukėlė mažiausiai rūpesčių ją nustatant - tai didelis privalumas, nes šioje srityje problemų neišvengsite.
Pradinis nustatymas veikia kaip ir kitose programose, tiesa, su tam tikromis išimtimis. “DScaler” paprašys ne tik nurodyti TV imtuvo modelį, bet ir procesoriaus spartą, be to, nustatyti, ar pageidaujate geresnės kokybės, ar didesnės spartos - pastarieji nustatymai ypač aktualūs senesniems ir lėtesniems kompiuteriams.
Iš pradžių programa gali kiek priblokšti be galo ilgais meniu, kuriuose esančios komandos dažnai bus nesuprantamos mažai patyrusiems vartotojams. Tačiau programą greitai perprasite - meniu ilgi tik todėl, kad programos kūrėjai stengėsi naudoti kuo mažiau dialogo langų, o visus nustatymus perkėlė tiesiai į meniu, taigi juos galėsite pasiekti sparčiau.
Vienintelė sritis, kurioje programa, atrodo, dar galėtų tobulėti, - kanalų nustatymas. Šiai užduočiai skirtame lange kanalų paiešką galėsite atlikti tik pagal jau iš anksto nustatytus diapazonus. Ir nors tarp jų atrasite skirtą Rytų Europai, Lietuvos kabelinėms televizijoms tai tinka tik iš dalies. Žinoma savo diapazoną galite aprašyti specialiame tekstiniame faile, tačiau vargu ar tai bus priimtina daugumai vartotojų. Be to, nors programa leidžia nustatyti skirtingus parametrus kiekvienam kanalui, to negalėsite padaryti vienoje vietoje - kanalų nustatymo lange.
Pasirinkę parametrus ir nustatę kanalus, programą galėsite valdyti jums patogiausiu iš įvairių galimų būdų. Visas galimybes pasieksite tradiciniais meniu (kompaktišką jo versiją galėsite išsikviesti dešiniuoju pelės klavišu paspaudę ant ekrano), beveik visos funkcijos turi savo sparčiuosius klavišus. Kanalus galėsite perjunginėti ir skaičių klavišais klaviatūroje, ir pele. Žinoma, programa veiks ir su nuotolinio valdymo pultu.
Programa turi daugybę papildomų galimybių - pradedant paprasčiausiomis (pavyzdžiui, vaizdo didinimu) ir baigiant sudėtingesnėmis (pavyzdžiui, iškraipymų mažinimo ar spalvų koregavimo filtrais). Teleteksto galimybe galėsite pasinaudoti kaip visuose moderniuose televizoriuose - jį įmanoma peržiūrėti ir atskirai, ir fone transliuojant programą. Be to, kitaip nei kai kurios kitos programos, “DScaler” aktyvuoja nuorodas į teleteksto puslapius, tad jame galite naršyti kaip interneto naršykle Voratinklyje.
“DScaler” taip pat gali išsaugoti atskirus kadrus ar visą TV laidą, tačiau net ir programos kūrėjai pripažįsta, kad šios galimybės netobulos, tad sudėtingesnėms užduotims rekomenduoja naudoti specialiąsias programas. Tiesa, mus itin sudomino programos galimybė “perstumti” transliacijos laiką (programa ją įrašinėja ir kartu rodo ankstesniuoju laiku), tačiau paaiškėjo, kad ji dar kuriama. Be to, tikėtina, ji veiks tik sparčiuose kompiuteriuose.
“The FlyDS 1.6”Kaina: 30 JAV doleriųKūrėjas: Serge’as AndykasTinklapis: www.asvzzz.com
“The FlyDS” galimybių gausa ne itin atsilieka nuo “DScaler”, o kai kuriais aspektais netgi lenkia. “The FlyDS” turi tokių kadrų ir transliacijos išsaugojimo galimybių, kokios yra tik specialiosiose programose. Patrauklios išvaizdos mėgėjams patiks galimybė naudoti ir net pačiam susikurti sąsajos apvalkalus. Programa netgi turi lietuvišką vartotojo sąsają. Vienintelis didesnis trūkumas - “The FlyDS” yra mokama.
Kitaip nei programos, valdomos meniu, dažniausiai iškviečiamu dešiniuoju pelės klavišu, “The FlyDS” turi specialų valdymo pultą, primenantį naudojamą vaizdo grotuvuose. Žinoma, jo sąsaja priklauso nuo pasirinkto programos apvalkalo. Norėtųsi kiek patrauklesnio nustatymų lango - vieninteliame lange telpa visi parametrai, tad, bent iš pradžių, rasti norimą funkciją kiek užtrunka.
Programos kanalų nustatymo langas - paprastas ir aiškus. Automatinę paiešką galėsite atlikti įvedę dažnių intervalą - čia nėra nustatytų diapazonų (kurie Lietuvoje dažniausiai būna nenaudingi). Kiekvienam kanalui galėsite nustatyti parametrus - pavadinimą, vaizdo sistemą, garsą, ryškumą ir kitus.
“The FlyDS” puikiausiai tiks ne tik televizijos programoms peržiūrėti, bet ir įrašyti - tokias galimybes matėme tik specialiosiose programose. Specialiame lange galėsite pasirinkti pačius įvairiausius parametrus - pradedant vaizdo suspaudimo algoritmu bei kadrų skaičiumi per sekundę ir baigiant tvarkaraščio nustatymu. Beje, galėsite išsaugoti ne tik visą laidą ar atskirus kadrus, bet ir vien garsą.
Tvarkaraštį galėsite nustatyti ir televizijos laidų peržiūrai - ši galimybė programoje įgyvendinta tikrai nepriekaištingai. Tvarkaraščio lange galėsite nustatyti, kurią dieną ir valandą įjungti pasirinktą kanalą ir kokia pageidaujamos laidos trukmė, ar ją rodyti visame ekrane, ar įrašyti transliaciją. Serialų mėgėjams patiks ir galimybė nusistatyti kasdien galiojantį tvarkaraščio įrašą. Be to, programa gali išsijungti nustatytu laiku ir netgi, jei nurodoma, išjungti kompiuterį. Gaila, kad teleteksto galimybės įdiegtos ne taip puikiai - šiai funkcijai reikia specialaus priedo.
“The FlyDS” veikia tik kompiuteriuose su “Windows 2000” ar “Windows XP” OS. Su kitomis operacinėmis sistemomis veikia to paties autoriaus anksčiau sukurta “TheFly98” programa, tačiau jos plėtojimas jau sustabdytas. Tačiau ji daug kuo primena savo jaunesnįjį brolį, be to, naudojant su “Windows 95/98/NT4” OS, yra nemokama.
“JTV 3.0”Kaina: nemokamaKūrėjas: Jaroslawas KowalskisTinklapis: http://jtvhost.chat.ru
JTV, kaip ir “Chris TV”, - paprasta ir funkcijų gausa vartotojo nepribloškianti programa. Tiesa, ji turi keletą unikalių galimybių, pirmiausia TV gido modulį. Be to, veikia nepriekaištingai ir nesukelia jokių problemų.
Programa nustatoma dešiniuoju pelės klavišu iškviečiamu meniu. Jį atsidarius tampa akivaizdu, kad programa naudotis bus paprasta - jame vos keli punktai. Pagrindinis programos valdymo būdas - spartieji klavišai, tačiau JTV galima valdyti ir nuotolinio valdymo pultu (tam programos pakete netgi yra speciali programėlė).
Kanalų nustatymo langu naudotis gana paprasta. Atlikdami automatinę paiešką galėsite pasirinkti, ar ieškoti standartiniame diapazone, ar visame dažnių intervale, be to, nustatyti pageidaujamą tikslumą. Programa taip pat leidžia įkelti parengtą kanalų sąrašą, tiesa, pateikiamuose su programa lietuviškų neaptikome. Tikėkimės, kad ir Lietuvos žiūrovai pasinaudos programos galimybe išsaugoti savo nustatytus kanalus ir išplatinti internete.
JTV turi tik kelias papildomas galimybes. Pirmiausia verta paminėti TV gido modulį. Specialiu formatu įvedus TV programas, įjungus kanalą matysis laidos pavadinimas. Be to, galėsite peržiūrėti, ką rodo kiti kanalai. Nors JTV turi teleteksto galimybę ir netgi leidžia jį peržiūrėti fone transliuojant programą, ši galimybė įdiegta ne itin patogiai, nes nuorodos į teleteksto puslapius neaktyvuojamos.
Tačiau, nepaisant šių trūkumų, programa mums patiko tuo, kad veikė sparčiausiai iš visų išbandytų - kai kurioms kitoms pasileisti prireikdavo iki pusės minutės, o JTV tai padarydavo akimirksniu.
“K!TV XP 1.2.5”Kaina: nemokamaKūrėjas: Quenotte’asTinklapis: www.kastortv.com
“DScaler” pagrindu sukurta “K!TV” iš esmės yra paprastesnė jos versija. Tačiau pirmoji mums patiko labiau - prancūzų sukurta “K!TV”, nors ir turi anglišką ir į kelias kitas kalbas išverstą vartotojo sąsają, dažnai į vartotojus kreipiasi prancūziškai.
“K!TV” turi ir į “DScaler” panašią sąsają. Deja, kai kurie pakeitimai prastesni. Tarkim, visus nustatytus kanalus galima išvysti tik specialiame lange: tokio sąrašo nerasite nei kanalų, nei dešiniuoju pelės klavišu iškviečiamame meniu. Automatinę kanalų paiešką galėsite atlikti tik pagal nustatytus diapazonus (kurių pavadinimai prancūziški). Atskirai kiekvienam kanalui galėsite nustatyti tik vaizdo formatą, bet ne garsą, ryškumą ar kitus pagrindinius parametrus.
Nors meniu ir galima nustatyti vaizdo išsaugojimo formatą, pačios galimybės neradome (pagalba pasinaudoti irgi gali ne kiekvienas - ji tik prancūziškai). Iš daugybės “DScaler” galimybių, atrodo, liko tik teleteksto funkcija. Laimei, ji veikia gerai.
Apskritai šią programą galima būtų rekomenduoti tik prancūzų kalbą mokantiems vartotojams - kitiems verčiau rinktis “DScaler”, kuri ir galingesnė, ir patogesnė, ir suprantamesnė.
Vaizdo magnetofonas kompiuteryje
Jei jau turite TV plokštę ir galite žiūrėti TV laidas kompiuteryje, galbūt panorėsite jas ir įsirašyti. Nors kai kurios televizijos laidų peržiūros programos turi šią galimybę, jis geriausiai įgyvendinta specialiosiose programose. Trumpai apžvelgsime tris, mūsų nuomone, geriausias šios kategorijos programas.
“FlyCap 2.5.2”Kaina: nemokamaKūrėjas: Serge’as AndykasTinklapis: www.asvzzz.com
“The FlyDS” autoriaus sukurta vaizdo įrašymo programa “FlyCap” iš esmės atkartoja pirmosios galimybes, tačiau turi vieną didelį privalumą - yra nemokama. Tiesa, kitaip nei “The FlyDS”, ji negali išsaugoti atskirų kadrų. Visais kitais aspektais programa iš tiesų žavi. Įrašydami vaizdą galėsite nurodyti visus įmanomus parametrus: vaizdo formatą ir suspaudimo algoritmą, garso parametrus, maksimalų failo dydį ir kitus. Galėsite nurodyti programai, kada pradėti ir baigti įrašinėti. Bandydami programas pastebėjome, kad “FlyCap” geriausiai veikė ne pačiame sparčiausiame kompiuteryje - nustačius tuos pačius parametrus buvo praleidžiama mažiausiai kadrų.
“iuVCR 4.1”Kaina: 25 euraiKūrėjas: “iuLab”Tinklapis: www.iulabs.com
“iuVCR”, kaip ir dera kompiuteriniam vaizdo grotuvui, naudoti itin paprasta: kiekvienas nustatymų skyrius yra atskiroje kortelėje, todėl susivokti visai nesunku. Vaizdo kortelėje pasirinksite vaizdo šaltinį, nurodysite suspaudimo algoritmą, garso kortelėje nustatysite tuos pačius parametrus garsui. Kanalų kortelėje galėsite ne tik pasirinkti kanalą, kurį įrašinėsite, bet ir nustatyti svarbiausius jo parametrus - ryškumą, šviesumą ir pan. Be to, programa leidžia nustatyti įrašymus (neribotą jų skaičių) vėlesniam laikui.
“VirtualDub 1.4.13”Kaina: nemokamaKūrėjas: Avery LeeTinklapis: www.virtualdub.org
“VirtualDub” - tikras darbo su vaizdo failais “kombainas”. Nors pagrindinė programos paskirtis - redaguoti AVI formato failus, ji gali įrašinėti ir vaizdą. Programos sąsaja nėra itin patogi tokiai užduočiai, tačiau tai kompensuoja jos galimybės: galėsite pasirinkti norimus vaizdo ir garso suspaudimo algoritmus, automatiškai pritaikyti įvairius filtrus. Tiesa, originali programa neturi įrašymo planavimo galimybės - jei jos prireiks, rekomenduojama atsisiųsti modifikuotą programos versiją iš tinklapio www.virtualdub.net.
“Naujoji komunikacija”, Nr. 3.