Žilvinas Vizgirda
Vėlų praėjusio pirmadienio vakarą Peru įvykusi kraupi autobuso avarija nusinešė 15 žmonių gyvybes. Dar 24 žmonės buvo sužeisti. Autobusas, kuriame sėdėjo ir 4 turistai iš Lietuvos, avariją patyrė riedėdamas Andų kalnais.
Važiavimas be taisyklių
Tarp nukentėjusiųjų - 33 metų Vytautas Rutkauskas su savo gyvenimo drauge 32 metų Aukse Radžiūnaite, 33 metų Kristijonas Genevičius ir 41 metų Remigijus Dryžis. Jie buvo paguldyti į ligonines, o vėliau leista iš Kusko, netoli kurio įvyko avarija, skristi į Peru sostinę Limą. Čia jiems dar kartą buvo patikrinta sveikata ir trims leista keliauti į Lietuvą, o sunkiausiai sužalotam R.Dryžiui kurį laiką teks likti Peru ligoninėje. Limoje jam bus atliktas magnetinis rezonansinis tyrimas. Spėjama, kad R.Dryžiui pažeistas stuburo slankstelis, jam uždėtas įtvaras.
Pagal Peru policijos pranešimus, turistų autobuso avarija įvyko pirmadienio vakarą, protestuojantiems švietimo darbuotojams akmenimis užtvėrus kelią. Tuo metu kelios dešimtys keliautojų iš mažo Okongatės miesto kalnų keliais važiavo į turistų mėgstamą Kusko miestą.
Andų kalnuose avarijos yra dažnos. Čia kasmet žūva po kelis šimtus žmonių. Dažniausiai avarijos įvyksta dėl prastos kelių ir autobusų būklės, taip pat dėl visiško eismo taisyklių nesilaikymo. Senojoje inkų sostinėje Kuske, kaip ir visoje Peru bei kitose Lotynų Amerikos šalyse, eismas vyksta chaotiškai. Vadovaujamasi ne taisyklėmis, bet garso signalais. Čia jis svarbesnis net už stabdžio pedalą. Jau ir taip sudėtingą eismą apsunkina statūs kalnai.
Menininkų žūtis
Ši mūsų turistų kelionė į Peru pasibaigė, galima sakyti, laimingai - toje avarijoje daugiau kaip 10 autobuso keleivių žuvo. Tačiau "Akistata" turi surinkusi dešimtis istorijų, kai iš atostogų svetur sugrįžtama karstuose.
Bene didžiausia tokia nelaimė įvyko dar sovietmečiu - 1983-iųjų gegužę Dinarų kalnyne, tuometinėje Jugoslavijoje. Praeityje spauda apie šį įvykį tylėjo, bet nuo žmonių kraupios avarijos nuslėpti vis tiek nepavyko, nes žuvo 6 Lietuvos menininkai. Prieš keletą metų su mūsų laikraščio korespondentu kalbėdama apie šią kelionę aktorė Jūratė Onaitytė sakė, kad jau nuo pat kelionės pradžios vyravo minorinės nuotaikos. "Visų širdyse buvo labai negera nuojauta, - sakė aktorė. - Norėjosi rėkti ir bėgti atgal. Oro uoste mus lydintys namiškiai buvo paniurę, tarytum skristume į ten, iš kur negrįžtama. Norėdami pakelti ūpą, jie šmaikštavo, tačiau gana nevykusiai. Viskas nežinia kodėl dvelkė pakasynų humoru". Beje, tas pakasynų humoras tęsėsi ir tada, kai 35 žmonių turistinė grupė nusileido Belgrade. Atvykėliai buvo vedžiojami ne po paveikslų galerijas ar teatrus, o po kapines.
Na, o ketvirtą kelionės dieną turistai susėdo į autobusą ir patraukė link Adrijos jūros, į Cherceg Novio kurortą. Turistams reikėjo persiristi per Dinarų kalnus. Nepratusiems prie kalnų lietuviams sėdėti autobuse buvo nejauku - pro mašinos langą matėsi praraja, labai gilus kanjonas su vingiuojančia Moračos upe. O iš kitos pusės stojo kalnų granito siena. Nelaimė atūžė staiga. Priekyje išniro sunkvežimis, vežantis metalo plokštes. Kelios jų nuo kratymosi buvo atsilaisvinusios ir maždaug nuo vidurio užkabinusios autobusą perrėžė lyg giljotina. Žuvo 6 ar 7 žmonės - net prabėgus tiek metų, neaišku, kiek buvo žuvusių - taip buvo stengtasi nutylėti apie nelaimę. Oficialios informacijos nebuvo jokioje sovietinėje spaudoje, nors apie nelaimė pranešė ir BBC ir "Vokiečių banga", ir "Laisvė", ir "Amerikos balsas", ir didžiosios pasaulio naujienų agentūros. Rašytojas Vytautas Martinkus sakė, kad kiekvienam buvo diegiama į galvą nieko apie nelaimę nepasakoti. "Jau sėdėjome lėktuve, kai įlipo pareigūnai ir paklausė, ar ką nors matėme, - sakė rašytojas. - Tarybiniai turistai buvo įpratę nieko nematyti. Mes irgi nematėme".
Užkeikti Lenkijos keliai
Kadangi dabar spauda nebesiorientuoja į visas nelaimes nutylėdavusią sovietinę "Pravda", tai apie dabar įvykusias nelaimes sužinome vos ne tą pačią dieną.
Ilgą laiką lietuviams tarsi užkeikti buvo Lenkijos keliai. 1998 metų gegužės 18 dieną netoli Varšuvos susidūrus Lietuvos turistiniams autobusui "Neoplan" ir Lenkijos piliečio vairuojamam sunkvežimiui, žuvo 5 Lietuvos piliečiai.
2000-aisiais netoli Mazovijos Tomašovo beveik toje pačioje vietoje avarijas patyrė net du lietuvių autobusai. Apvirtus poilsiauti į Kroatiją vežusiam dviaukščiam autobusui 2 žmonės žuvo, o 38 buvo sužeisti ir paguldyti į Lenkijos ligonines. Apvirtus ant stogo maršrutiniam autobusui Paryžius - Vilnius, viena keleivė žuvo, o daugiau kaip 40 atsidūrė ligoninėse.
2001-ųjų vasario pradžioje 3 lietuviai žuvo ir dar 3 buvo sužeisti per mikroautobuso avariją.
Tų pačių metų kovo 29-ąją netoli Lomžos susidūrus autobusui ir sunkvežimiui iš Lietuvos, žuvo 9 žmonės, o dar 23 autobuso keleiviai buvo sužeisti.
2001 metų liepos mėnesį lietuvių turistus vežantis autobusas paslydo ant šlapio asfalto ir išvažiavęs į priešpriešinio eismo juostą susidūrė su sunkvežimiu. Du žmonės žuvo, 21 buvo sužeistas.
Bene skaudžiausia mikroautobuso avariją Lenkijoje įvyko pernai rugpjūčio mėnesį kelyje tarp Suvalkų ir Augustavo. Pienovežis "Skania" išvažiavo į priešpriešinę juostą ir kaktomuša susidūrė su klaipėdiečių mikroautobusu. Po galingo smūgio abi mašinos nulėkė į griovį. Žuvo lenkas pienovežio vairuotojas ir 7mikroautobusu važiavę klaipėdiečiai. Išgyventi šioje avarijoje pavyko tik septyniolikmetei klaipėdietei.
Kiek sėkmingiau toje pačioje Lenkijoje baigėsi Kauno Radvilėnų vidurinės mokyklos moksleivių kelionė. Autobusui nuvirtus į griovį, aukų ir stiprių sužeidimų pavyko išvengti, tačiau nubrozdinimus ir sumušimus patyrė visi keleiviai.
Šiemet Lenkijoje avariją patyrė ir piligrimų mikroautobusas, kuriuo į Briuselį vyko Panevėžio ir Kupiškio rajono moksleiviai. Septynios mikroautobusu vykusios merginos buvo nuvežtos į ligoninę, vienai teko siūti perpjautą šlaunį.
Pernai Čekijoje per autobuso ir vilkiko susidūrimą buvo sužeisti trys "Dagilėlio" choristai. Avarija įvyko po to, kai suplyšo medieną vežančio vilkiko tentas ir kelios priekaboje vežtos sijos sulindo į autobuso vidų.
Pavojai - kaip ir namie
Apžvelgėme ir priminėme keliones, kurios baigėsi nelaimėmis keliuose, tačiau turistai žūva ir upėse, kalnuose.
Prieš kelerius metus, Turkijoje plaukiant kalnų upe, žuvo aktorė iš Klaipėdos Edita L. Moteris netikėtai iškrito iš plausto ir galva trenkėsi į uolą. Edita neteko sąmonės, paniro po vandeniu ir tiesiog kelionės draugų akivaizdoje nuskendo.
Pernai iš Egipto negrįžo ten poilsiavusi vilnietė Jūratė. Ji nuskendo Raudonojoje jūroje, Šarm el Šeicho kurorte. Nelaimė įvyko paplūdimio zonoje, tačiau vilnietės atgaivinti nei atskubėjusiems gelbėtojams, nei medikams nepavyko.
Tragiškai pasibaigė ir vilniečio verslininko pomėgis nuo kalnų leistis snieglente. Bosnijos ir Hercogovinos kalnuose jį užgriuvo sniego lavina. Kai slidininką surado gelbėtojai, jis buvo nebegyvas.
Pernai grupė lietuvių verslininkų į nelaimę pateko Pietų Afrikos Respublikos Mpumalangos provincijoje. "Bongani Lodge" viešbutyje įsikūrę turistai susirinko dviaukščio viešbučio terasoje, iš kur patogu stebėti žvėris. Staiga medinės grindys triokštelėjo ir apie 20 žmonių iš 4 metrų aukščio nukrito ant grindinio. 12 lietuvių atsipirko kaulų lūžiais.
Taigi vykstant į kelionę reikia atminti, kad keliautojų tyko lygiai tokie pat pavojai, kaip ir namuose.