Petras IVANAUSKAS
Šiaip intrigos - blogas dalykas. Tačiau kartais jos naudingos, nes į paviršių išplaukia tai, kas slepiama nuo plačiosios visuomenės. Kaip ir dabar, iškilus putoms, verdančioms Vidaus reikalų ministerijos katile. Beje, putos iškyla jau nebe pirmą kartą, nes tai tiesiog numatyta Policijos įstatyme. Pagal šį įstatymą, miestų bei teritorinių komisariatų vadovus skiria generalinis komisaras. Vidaus reikalų ministras, kuriam pagal įstatymą pavaldus generalinis komisaras, jokios įtakos savo pavaldiniui daryti negali, ypač jei komisaras - ne iš sukalbamųjų. Tokią tvarką Vidaus reikalų ministerijos vadovai nori pakeisti, todėl parengė Vidaus tarnybos statuto projektą. Šis dokumentas komisarams nepatiko, nes tai gerokai apribotų jų teises.
E. Kaliačius nepakeičiamas
Kiek anksčiau, prieš beveik dvejus metus, konfliktas buvo kilęs skiriant Vilniaus miesto policijos vadovą. Tada veikiantieji asmenys buvo dabartinis komisaras Erikas Kaliačius, generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius ir Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. Tuo metu V. Grigaravičius buvo prieš E. Kaliačiaus paskyrimą Vilniaus vyriausiuoju komisaru. Įstatymas buvo jo pusėje, bet generalinis patyrė didžiulį spaudimą. Ir ne iš bet ko, o iš tuometinio premjero Rolando Pakso bei mero A. Zuoko. Nepadėjo nė tai, kad VRM generalinis inspektorius Julius Jasaitis E. Kaliačiaus veikloje rado ne vieną pažeidimą. Dar anksčiau E. Kaliačius perėjo ir per Specialiųjų tyrimų tarnybos girnas, nes buvo tikrinama, ar jis galėtų tapti ir generaliniu komisaru. Generaliniu netapo, o gavęs griežtą papeikimą, kad pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, vėl tapo Vilniaus vyriausiuoju, nes to norėjo premjeras, to norėjo ir Vilniaus meras, su kuriuo pagal įstatymą vyriausiojo komisaro paskyrimą derina generalinis. A. Zuokui ir R. Paksui reikėjo E. Kaliačiaus ir jie jį pasiskyrė, nors tuometinis VRM ministras Vytautas Markevičius ir buvo V. Grigaravičiaus pusėje bei viešai sakė, kad E. Kaliačius tokioms pareigoms netinkamas. Laimėjo politikai, įrodę, kad policija savarankiška tik pagal įstatymą, o iš tiesų sėdi politikų kišenėje. Pabandyk nepaklausyti premjero, ir biudžetas bus gerokai nurėžtas.
Beje, sprendžiant pagal spaudą, matyt, vėl kažkas ruošiama prieš E. Kaliačių. Jau keli laikraščiai aprašė, kaip jis netinkamai naudoja tarnybinius automobilius. Bet žinant, kad Vilniaus meras dar nepasikeitė, o pagal įstatymą miesto policijos vadovą skiria generalinis komisaras, suderinęs su meru, belieka tik skėstelėti rankomis.
Kas skirs komisarus?
Dabartinis konfliktas kilo tarp VRM ir jam pavaldaus Policijos departamento. Šį kartą VRM pasiruošusi apkarpyti generalinio komisaro teises. Pagal planuojamus pakeitimus, teritorinių komisariatų vadovus turėtų skirti VRM ministras. Iš dalies tai suprantama, nes ministras, kuris yra atsakingiausias už policijos darbą, nori visose grandyse turėti sau pavaldžius žmones. Kita vertus, ministras - politinė figūra. Žinant politikų norus kontroliuoti jėgos struktūras, perduoti visą valdžią į jų rankas nesinorėtų. To nenori ir visuomenė, ir policijos vadai, suprantantys, kad darbas bet kuriame poste bus laikinas. Tokiu atveju ne per stipriausia policija dar labiau susilpnėtų. Kai kam tai būtų naudinga.
O dabar - apie putas. Vykstant tokiai trinčiai iš archyvų buvo ištraukta ministro žmonos Vilmos Bernatonienės kredito istorija. Dar 1994 metais ponia Vilma iš Vakarų banko gavo 45 000 JAV dolerių kreditą. Po dvejų metų, bankui jau griūvant, kreditą grąžino ne V. Bernatonienė, o Gargžduose registruota bendrovė "Itilija". J. Bernatonis teigia, kad paskola buvo grąžinta nepažeidžiant tuo metu galiojusių įstatymų. Kredito istorija buvo aprašyta prieš penketą metų mūsų spaudoje. Dabartinė ministrienė paskolą tada ėmė savo vardu, bet įmonės reikmėms, tad įmonė ją ir grąžino. Dabar pasakojama, kad ta istorija buvo susidomėjęs ir apie ją gerai žinojo prieš kurį laiką paslaptingai žuvęs Juozapas Paliakas. Ir dar. Pasirodo, kad V. Bernatonienės pavardė jau penkerius metus figūruoja Klaipėdos VPK tardymo valdyboje esančioje byloje dėl "Kintenės" turto iššvaistymo. Ponia Vilma ten yra liudininkė. Ta byla ištraukta į dienos šviesą ir jau nukeliavusi į Vilnių. Ji, matyt, bus reikalinga kare tarp VRM ir Policijos departamento. Vidaus reikalų ministras Juozas Bernatonis apie tai jau kalbėjo iš Seimo tribūnos. Ministras prognozuoja, jog netrukus į viešumą gali išplaukti ir kitus ministerijos pareigūnus kompromituojanti informacija.