Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Paskelbti AIDS centro duomenys apie nustatytą netikėtai didelį Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos ŽI virusu užsikrėtusių nuteistųjų skaičių pribloškė ne tik kalinius, bet ir įkalinimo įstaigų, Kalėjimų departamento darbuotojus. Net trisdešimt dviejuose iš aštuoniasdešimties tirtų kraujo mėginių nustatyti teigiami ŽIV rezultatai. Vis dėlto minėtos įstaigos direktoriaus pavaduotojas Juozas Adomaitis nelinkęs dramatizuoti susiklosčiusios padėties, kolonijoje panikos nėra. Prievarta kraujas netiriamas, tačiau susiklosčius tokiai situacijai manoma, jog reikėtų patikrinti visus kalinčius asmenis ir išsiaiškinti realią padėtį. Pareigūnų manymu, tiems, kurie nevartoja intraveninių narkotikų, savo kūno "nepuošia" tatuiruotėmis, neturi "vyriškų" ryšių, baimintis nereikėtų. AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas mano, jog ŽI virusas kolonijoje plinta per intraveninius narkotikus. Tuo tarpu Pravieniškių pirmosios SRPDK nuteistieji į vieną gretą su narkotikais kaip šio viruso platintojas drįsta pastatyti ir moteris. Alytaus GRPDK direktoriaus pavaduotojas pripažino, jog kolonijai tikrąja to žodžio prasme esant narkotikų apsuptyje (darbuotojai nespėja rankioti per tvorą mėtomų narkotikų paketėlių), su šia problema kovoti sunku. Kol kas sudėtinga spėlioti, ar AIDS šmėklos baimė bent vieną kitą nuteistąjį privers apsispręsti ir dėl savo sveikatos bei gyvybės atsisakyti žalingojo įpročio.
Ruošiasi naujų gyventojų antplūdžiui
Tuo tarpu Pravieniškių pirmosios SRPDK vadovai jau pradėjo ruoštis naujų ŽIV infekuotųjų atvykimui. Mat pagal Kalėjimų departamento prie LR teisingumo ministerijos direktoriaus Jono Blaževičiaus įsakymą ŽIV infekuoti nuteistieji, kuriems teismo sprendimu skirta atlikti bausmę bendrojo, sustiprinto ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijose, siunčiami į minėtos įstaigos lokalinį sektorių. Šiuo metu jame kali 31 asmuo. Infekuotieji įkurdinti atskirai nuo kitų nuteistųjų. Kolonijos vyriausioji gydytoja Jakaterina Gurinovič patvirtino, jog kol kas šie vyrai problemų nekelia, nepasitaikė agresijos priepuolių, užpuolimų. Tiesa, vienas nuteistasis savo pyktį bandė išlieti emocijomis, bet medikų nepuolė. Vis dėlto šie žmonės kelia didesnius reikalavimus, nori išskirtinių sąlygų - geresnio maisto, vitaminų, raminamųjų. Visa tai skiriama, tačiau infekuotieji nenori suprasti, jog negalima be pertraukos vartoti vitaminus... Apie tai prieš porą metų jiems kalbėjo ir AIDS centro gydytoja Janina Rakickienė. Susirgę nuteistieji gydomi vietoje, tačiau jeigu nori, vežami į Laisvės atėmimo vietų ligoninę.
P. Kiušo teigimu, kolonija šiuo metu pajėgi apgyvendinti ne daugiau kaip 45 ŽIV infekuotus asmenis. Kur reikėtų dėti likusius (jeigu čia artimiausiu metu atvežtų dar 32 asmenis), direktorius neįsivaizduoja. Vis dėlto administracijos darbuotojai mano, jog nėra padėties be išeities. Galima svarstyti net kelis šios problemos sprendimo variantus. Būtų galima palaisvinti patalpas ir jose įkurdinti infekuotuosius ŽIV, antrąjį šios kolonijos nuteistųjų būrį, kuriame yra apie 100 bausmę atliekančių asmenų, iškeldinus į kaimyninę - antrąją SRPD koloniją, arba tiesiog minėtą būrį sukeisti vietomis su lokaliniu sektoriumi, kuriame šiuo metu gyvena infekuotieji. Be to, yra nepilnai apgyvendintų kolonijų (Pravieniškių bendrojo režimo ir gydymo-pataisos). Kadangi iš 31 užsikrėtusio ŽIV virusu net 28 nuteisti griežtuoju režimu, kodėl jų neapgyvendinus Vilniaus antrojoje griežtojo režimo PDK? Pagal Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu šioje įstaigoje bausmę atliks asmenys, sulaukę 36 metų ir vyresni. Vadinasi, visi jie suaugę, visiškai subrendę, sąmoningi - galbūt kartu su jais galėtų gyventi ir infekuoti asmenys. Aišku, tai tik svarstymai, kuriuos reikia gerai išanalizuoti.
Po pasimatymų - kraujo tyrimas
Pravieniškių pirmojoje GRPDK kol kas nenustatytas nė vienas asmuo, užsikrėtęs ŽIV. Šiuo metu čia kali 1 100 nuteistųjų. Apie 700 asmenų - jauni žmonės, kurių amžius - iki 30 metų. Didesnė pusė neturi nei žmonų, nei sugyventinių. Kolonijoje oficialiai išsiaiškinta, jog per 170 nuteistųjų laisvėje vartojo narkotikus. Minėtos įstaigos vyriausioji gydytoja J. Gurinovič sakė, jog kolonijoje nusistovėjusi tokia tvarka: kiekvieno nuteistojo kraujas tiriamas praėjus trim mėnesiams po ilgalaikio pasimatymo su žmona ar sugyventine (galimybė atvykti į ilgalaikį pasimatymą suteikiama moterims, su nuteistuoju nesusituokusioms, tačiau turinčioms bendrų vaikų - net ir tokiu atveju, jei bausmę atliekantis asmuo yra įsivaikinęs sugyventinės vaiką). Trys mėnesiai numatyti dėl inkubacinio laikotarpio. Prievartos tiriant kraują nėra, tačiau atlikti šį tyrimą nuteistuosius stengiamasi prikalbinti gražiuoju. Pasidomėjus, kaip reaguoja į ŽIV protrūkį Alytuje, kaliniai patikino dėl to nenuogąstaują. Štai Jevgenijus tvirtino ramiai jaučiąsis todėl, kad sportuoja, nevartoja narkotikų ir neturi žmonos... "Uodai šio viruso neperneša", - šmaikštavo kiti. Beje, šie kraujasiurbiai dabar nuteistiesiems kelia didesnę baimę nei ŽIV. Vis dėlto kalbinti jaunuoliai nemano, jog jų kolegos kitose kolonijose išsigąs lemtingojo viruso ir atsisakys žalingų polinkių.
Nenori gadinti reputacijos
Marijampolės GRPDK direktorius Markas Tokarevas patikino, jog jo vadovaujamoje įstaigoje kol kas ramu. Tačiau čia, kaip ir kitose kolonijose, svarstoma galimybė ištirti visų nuteistųjų kraują. Tiesa, jau dabar aišku, kad ne visi kaliniai su tuo sutiks. Kai kurie jau spėjo pareikšti, jog likus kelioms dienos ar mėnesiams iki išėjimo į laisvę jie nenorį "gadinti savo reputacijos" ir išsitirs grįžę namo...
Ieškomas užkrato šaltinis
Kalėjimų departamento direktorius Jonas Blaževičius "Akistatai" teigė, jog šiuo metu Alytuje dirba Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros tarnybos, SAM Ekstremalių sveikatai situacijų centro bei AIDS centro gydytojai. Jie nuteistuosius šviečia profilaktikos klausimais, aiškina minėtos ligos pasekmes, bando nustatyti šio viruso užkrato šaltinį, seka, kaip vyksta nuteistųjų tyrimas. Medikai turi tikslą nustatyti tų 32 nuteistųjų, įtariamų užsikrėtus ŽI virusu, kontaktus su kitais asmenimis.
Kalėjimų departamento direktorius patikino, jog palyginus su kaimyninėmis respublikomis mūsų šalyje situacija nėra tokia grėsminga. Štai Latvijos kolonijose kali žymiai mažiau nuteistųjų, tačiau tarp jų išaiškinta per 300 ŽIV infekuotų asmenų. Dar daugiau jų yra Kaliningrado srityje... Deja, tuo nereikėtų džiaugtis. Be to, neaišku, kokius rezultatus gautų medikai, ištyrę atsitiktinai, tiesiog gatvėje sutiktų žmonių kraują... Ko gero, jie nebūtų džiuginantys... J. Blaževičiaus teigimu, susiklosčiusią nepalankią situaciją nulemia tas faktas, jog nuteistieji gyvena kareivinių tipo patalpose lyg Gariūnų turguje, jų gyvenimo būdas yra kolektyvinis. Štai Marijampolės ir Alytaus GRPD kolonijos vienu metu gali sutalpinti po 1 316 nuteistųjų, o šiuo metu čia gyvena beveik po du tūkstančius. Užsieniečiai giriasi, kad susidoroja su šia problema, tačiau jiems bepigu, nes ten kaliniai gyvena po vieną du kamerose, o ne taip, kaip pas mus - didžiuliais būriais. Deja, sukurti nuteistiesiems tokias gyvenimo sąlygas, kokios yra Vakarų Europos valstybių kalėjimuose, nėra paprasta, nes tam prireiktų milžiniškų lėšų, o jų valstybei šiuo metu labiausiai trūksta.