REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamentinei komisijai KGB veiklai tirti praėjusiame dešimtmetyje vadovavęs signataras Balys Gajauskas teigia dokumentą apie tariamą Kazimiros Prunskienės bendradarbiavimą su KGB gavęs iš tuometinio Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo (AT-AS) pirmininko Vytauto Landsbergio.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvęs AT-AS laikinosios komisijos SSRS KGB veiklai Lietuvoje tirti pirmininkas B. Gajauskas trečiadienį (02.12) pareiškė apklausiamas liudytoju Vilniaus apygardos teisme.

REKLAMA

"Jis (V. Landsbergis - BNS) man perdavė, ir tiek", - sakė liudytojas. Jis sakė nežinąs, ar V. Landsbergis dokumentą perdavė "kaip Seimo pirmininkas ar kaip asmuo".

B. Gajauskas negalėjo tiksliai nurodyti, kuriais metais V. Landsbergis jam perdavė dokumentą.

Seimo narys V. Landsbergis BNS patvirtino, kad iš tikrųjų dokumentą perdavė B. Gajauskui.

"Aš jį gavau, aš jį turėjau labai trumpai ir greitai perdaviau B. Gajauskui", - sakė V. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narys nenorėjo sakyti, iš kur jį gavo, teigdamas, kad tai - "ilga istorija".

Teismas nagrinėja civilinę bylą dėl dešimtmečio senumo istorijos, kai tuometinė Aukščiausiosios Tarybos deputatė K. Prunskienė buvo pripažinta bendradarbiavusi su sovietų KGB.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) pirmininkė pernai rugsėjį kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama panaikinti ankstesnį teismo sprendimą dėl bendradarbiavimo su sovietų KGB.

K. Prunskienė Vilniaus apygardos teismui yra sakiusi, kad vadinamasis dokumento originalas, kuriuo remdamasis teismas 1992 metais priėmė sprendimą, yra falsifikatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo narė yra sakiusi, kad kreipėsi į Seimo archyvą, Ypatingąjį archyvą ir dar kelias institucijas, kurios atsakė, kad neturi tokio dokumento originalo.

Tačiau praėjusių metų pabaigoje originalą pasiskelbė turįs Nepriklausomybės akto signataras B. Gajauskas. Pernai gruodžio 18 dieną jis atidavė dokumentą Lietuvos archyvų departamentui.

B. Gajauskas gana nesklandžiai trečiadienį teismui pasakojo apie dokumento gavimo ir perdavimo aplinkybes.

Jo teigimu, komisijai baigus darbą, dokumentą dėl K. Prunskienės pasižadėjimo bendradarbiauti su KGB perdavęs Genocido aukų muziejui. Tai turėjo būti 1992 metais.

REKLAMA

"Aš perdaviau, nes bijojau, kad nedingtų", - sakė B. Gajauskas. Jis aiškino dokumentą davęs saugoti tuo metu dirbusiam direktoriui, o pernai gruodį paėmęs iš kito direktoriaus Anykščiuose.

Jis sakė paėmęs dokumentą numanydamas, kad jo prireiks dabar K. Prunskienės bylą nagrinėjančiam teismui.

Teisėjai stebėjosi, kad svarbus dokumentas iš rankų į rankas ėjo be jokių pakvitavimų, liudytojas B. Gajauskas neprisimena dokumentą tada priėmusio direktoriaus pavardės, vardo, pernai jį perdavusio asmens duomenų, tikslių įvykių datų.

REKLAMA

Teisėjai netgi klausė, ar jis suvokia savo liudytojo statusą, nes prieš duodamas parodymus raštu buvo įspėtas dėl atsakomybės už tai, ką sakys teisme.

Liudytoju K. Prunskienės apklaustas buvęs Aukščiausios Tarybos - Atkuriamojo Seimo laikinosios komisijos SSRS KGB veiklai Lietuvoje tirti narys, buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Jurgis Jurgelis teismui pareiškė, kad ši komisija nebuvo pajėgi priimti objektyvaus sprendimo.

"Tyrimas vyko tendencingai, įrodymų rinkimas ydingas, įrodymai neatitiko kriterijų ir negalėjo tvirtinti, kad K. Prunskienė bendradarbiavo su KGB", - sakė liudytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo manymu, tuo metu politinius oponentus buvo populiaru pažeminti tariamomis sąsajomis su KGB.

"Labai gerai pamenu, paklausiau, iš kur tas dokumentas. Sakė, kad surastas vienoje byloje. Tada pamaniau - juk kopijų nieks nedarė ir į bylas nekaišiojo", - sakė J. Jurgelis.

Jis teigė, kad nuostabą kėlė ir tai, kad K. Prunskienės tariamo pasižadėjimo bendradarbiauti su KGB dokumente nebuvo jį priėmusio KGB pareigūno teksto - kad priimta, to pareigūno pavardės, parašo ir datos.

"Aš nebalsavau ir nepasirašiau, buvau prieš sprendimą, kad K. Prunskienė bendradarbiavo", - sakė J. Jurgelis.

REKLAMA

Būto ar nebūto bendradarbiavimo su KGB faktas tapo ypač svarbus tuo metu, kai K Prunskienė dalyvavo prezidento rinkimų kampanijoje kaip kandidatė į šalies vadovo postą.

K. Prunskienė kaip kandidatė į prezidentus savo rinkimų agitacijoje nenurodydavo, kad ji praeityje yra sąmoningai bendradarbiavusi su sovietiniu KGB.

Pernai gruodį įvykusiuose šalies prezidento rinkimuose Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) lyderė Seimo narė K. Prunskienė surinko 4,97 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų