"Akistatos" korespondento nuotykiai Londone
Sigitas STASAITIS
Babajus - geriausias lietuvio draugas
Didelę uždarbio dalį suryja būsto nuoma. Tikras anglas lietuvio nuomininko be legalių dokumentų ir dar rekomendacinio laiško apskritai neįsileis. Tikrų anglų gyvenamuosiuose rajonuose gražu, švaru, tačiau namų nuoma labai brangi. Babajais pramintų azijiečių "Pakistano" kvartaluose kuklų namelį gali išsinuomoti maždaug už 100-150 svarų - nelygu vieta, kambarių skaičius, tačiau ir gyvensi lyg Pakistane. Dauguma namukų Britanijoje itin maži, dažnai vos 3 kambariukų, gatvėse jie paprastai stovi ilgomis eilėmis sujungti šonais. Už kiekvieno namo - mažutis kelių kvadratinių metrų kiemelis. Vieną varganą kambariuką galima išsinuomoti už 30-80 svarų. Neapsirikite! Minėtos kainos ne už mėnesį, o tik už savaitę! Be to, tai "šaltos" nuomos kainos - be patarnavimų. Kiek lietuviai beburnotų prieš babajus, be jų Londone neišsiverstų. Namai, kambariai dažniausiai susirandami per nuomą siūlančias agentūras, kurių - tūkstančiai. Anglo agentūroje iš tavęs pareikalaus dokumentų. O babajaus agentūroje dažnai į viską nusispjaunama - kartais užtenka vietoj dokumentų parodyti pinigus. Geltonodžiai ne kvailiai - žino, kad dauguma lietuvių Londone gyvena nelegaliai, tad už nuomą imama į priekį. Nelegalas bet kurią akimirką gali būti deportuotas - kas tada besumokės?
Taupydami tautiečiai dažniausiai susimeta grupelėmis ir išsinuomoja visą babajaus namuką - taip pigiau. Dažnas tautietis būsto problemą išsprendžia su 30-60 svarų per savaitę, tačiau tuomet viename kambaryje dažniausiai tenka glaustis po du. Tačiau kuo mažesnė nuomos kaina, tuo daugiau tikėkis nemalonumų: jei nebus sutrikusi vandens pašildymo sistema, tai varvės stogas arba girgždės supuvusios grindys, o dažniausiai visas namas būna graudžios avarinės būklės. Telefoną namuose apskritai užmiršk - teks pirktis mobilųjį. Namukas, kurį nuomoja Loreta su kompanija, irgi atrodė tragiškai, stovėjo tuščias iškritusiomis lubomis, nušiurusiomis grindimis. Laisvalaikiu tautiečiai pasiremontavo, tapo gana jauku. Iš pradžių čia beveik nebuvo jokių baldų - spintų, lovų, skalbimo mašiną, televizorių, šaldytuvą lietuviai parsinešė iš gatvės. Gyvenimas Vakaruose lengvesnis, ten žmonės dažniau perka naujus daiktus. Atsibodę, tačiau dar tinkami naudoti seni rakandai paprastai padedami ant šaligatvio. Padoresni daiktai gatvėje retai sulaukia ryto - paprastai išnešiojami lietuvių, lenkų, ukrainiečių ir tų pačių azijiečių.
Daug kas klausia, kodėl taip brangu Londone nuomotis net ir varganą kampą? Nieko nepadarysi - brangi šalis, namų savininkai moka didelius mokesčius (pavyzdžiui, po 120 svarų per metus už gatvės valymą, apšvietimą, didžiulį mokestį net už televizorių ir t. t.).
"Erogeninė" zona - piniginė
- Kaip tik dėl to, kad atpigtų būsto nuomos, maisto bei kitos gyvenimo išlaidos, lietuviai Londone linkę poruotis, - neslepia Loreta. - Nors kai kurios atvykėlės iš Lietuvos, mačiau, ištekėjo už anglų ir net babajų, tačiau dažniausiai tautiečiai susiburkuoja tarpusavyje. Vyrai laikinai užmiršta savo žmonas Lietuvoje, moterys - vyrus. Vieną sekmadienį esu mačiusi lovoje gulinčią tokią porelę iš išskaičiavimo. Abu pasiėmę po mobiliojo ryšio telefoną ir kalbasi su savo namiškiais Lietuvoje. Ji - su savo vyru, jis - su žmona. Kartais Londone užsibuvusio darbininko žmonos atvyksta paviešėti į Angliją. Tuomet Londono sugulovė išeina savaitei pagyventi pas draugę - negi kelsi pavydo scenas? Žmona išvažiuoja, pora vėl susiporuoja.
Seniai žinoma, jog lietuvio jautriausia "erogeninė" zona - jo piniginė, tad suglaudę savąsias pinigines ir pajutę, jog kartu gyventi pigiau, tautiečiai Londone junta tikrą palaimą ir susiporavimas būna gana tvirtas - be sentimentalių ašarų.
Sumokėjus nuompinigius išlaidos nesibaigia. Pačiam reikia susimokėti ir už išnaudotas dujas (jomis paprastai šildomas ir vanduo, ir pats namas) bei elektrą. Racionaliųjų anglų sukurta kur kas gudresnė paslaugų apmokėjimo sistema nei Lietuvoje. Už dujas ir elektrą ten moki avansu parduotuvėje. Padavęs 10 ar daugiau svarų nusiperki kortelę-raktą, kurį įkiši į rūsyje esantį aparatą. Jis pats automatiškai suskaičiuoja, kiek dujų tiekti už sumokėtą sumą, pats seka, kiek dar liko. Baigiantis kreditui, pasigirsta signalas - liko tik vienai nakčiai! Aparatas, sako, toks protingas, jog truputį dujų duos net skolon, tačiau vėliau neužmirš ją atsiimti su procentais (suksis greičiau). Nenusipirkai kortelės - tavo bėda, sušalęs kalenk dantimis.
Aklas žiūri pigiau
Dar laukia ir nemenkos išlaidos maistui. Pigiausi produktai - kukliuose supermarketuose bei azijiečių (na kur lietuvis dings be jų!) parduotuvėse. Čia dauguma produktų ne ką brangesni nei tėvynėje, o kai ką gali įsigyti net pigiau! Pavyzdžiui, tuzino šaldytų vištų šlaunelių Lietuvoje už 13 litų nenupirksi, o Londone azijiečio parduotuvėje - laisvai. Negana to! Jei pataikysi baigiantis vištienos realizacijos terminui, už tuos pačius 2,33 svaro gausi 24 šlauneles! Poros, iš išskaičiavimo kartu pirkdamos maistą, dar truputį sutaupo.
Londone piniginę svariai patuština ir transportas. Čia mūsų tautiečiai neišsiskiria iš milijonų londoniečių - visi perkasi kelionių korteles. Tai brangus bilietas, todėl vardinis, su nuotrauka. Kortelė perkama priklausomai nuo to, kurioje metro zonoje namai bei darbo vieta, ir savaitei kainuoja nuo 22,40 iki 36,40 svaro.
Londonas - ne JAV, kur pigiausia važinėtis savu automobiliu. Taip, lengviausia ten nusipirkti seną automobilį - bus ne brangiau nei Lietuvoje, tačiau mokesčiai, kurių dar nėra Lietuvoje, pjauna net pasiturinčiuosius. Nekalbant jau apie minėtą stovėjimo problemą, labai ženklūs automobilių draudimo, kelių mokesčiai, kurie labai priklauso nuo mašinos variklio galingumo, transporto priemonės dydžio, prabangumo. Kompaktinės klasės automobilio draudimas su tuo mokesčiu atsieis maždaug 700-800 svarų per metus, o už sportinę mašiną ši suma išauga du tris kartus.
Viskas Londone labai brangu. Vietinius pjauna net ir mokestis už televizorių. Pasak Loretos, už penkis kanalus (dominuoja nuobodžios BBC pokalbių laidos bei seni filmai) kiekvienas televizoriaus turėtojas privalo sumokėti per šimtą svarų! Man tai papasakoję lietuviai kikeno iš eilinio angliškojo humoro pavyzdžio - jie kažkur perskaitė, jog aklajam už šį televizoriaus mokestį numatyta... 50 proc. nuolaida. Kabelinės televizijos signalas Londone atsklinda aukšto dažnio radijo bangomis, kurias gaudo prie namo prisukta mažutė parabolinė antena. Įsigijęs įrangą įgauni galimybę matyti 16 privačių televizijų kanalų, tačiau paslauga kainuoja 25 svarus kas mėnesį.
Sugeba apgauti net prostitutę
Norėdami sutaupyti, Londone tautiečiai verčiasi per galvas. Jie, aišku, ne tik už televizorius nemoka, bet net ir rado būdą, kaip už dyką pasismaginti su gatvės mergina. Prostitucija Londone - subtilus dalykas. Tradiciškai kekšės gatvėse elgiasi ir rengiasi labai santūriai, antraip tuoj pat prisikabintų policija - tokios tradicijos. Turtinguosius nusipirkti meilės valandą vilioja spalvoti skelbimukai su telefonų numeriais ir nuostabiausių visų rasių panelių nuotraukomis, kurios dešimtimis kabo telefonų būdelėse Londono centre. Už 100 ir daugiau svarų gali rinktis: mergina atvyks į tavo viešbučio kambarį arba lauks viešnamyje. Pastarųjų adresai nenurodomi, kur konkrečiai atvykti, pasakoma telefonu. Toks įspūdis, jog paprasčiausiai pasiūlęs pasiguldyti merginą Londone nieko nebepriviliosi. Skelbimai reklamuoja Lietuvoje negirdėtas paslaugas: mergina klientą mazochistą suriš ir švelniai nuplaks arba kliento sadisto leisis surakinama ir pamurkdoma. Jei tik užmokėsi ir norėsi - bus programa su grandinėmis, odiniais ar guminiais apatiniais. Teatro mėgėjams siūlomas intymus žaidimas, kurio metu pusnuogė kekšė su tarpukojo nedengiančiu slaugės chalatėliu švelniai išklizmuos, po to maloniai "patvarkys". Siūloma aptarnauti ir gėjus, ir lesbietes, ir transvestitus, ir fetišistus - trauk pinigus ir sakyk, kas jaudina. Toliau nuo centro, kur nebėra brangių viešbučių, telefonų būdelėse nebėra ir spalvotųjų kvietimukų. Užtai čia veikia plebėjiškos pirtys - ten visi norintieji maudosi bendrai nuogi, yra kambarėliai intymiems "pokalbiams". Pirtis gana mėgsta Londono lietuvės, nes ši vieta atstoja kiną. Lietuvės dažniausiai nuogos nesimaudo, į kambarėlius neužeina, tik smaginasi reginiais - nuogi negrai joms palieka didesnį įspūdį nei Londono tvirtovė ar muziejai, kurių dažna tautietė per keletą metų taip ir neaplanko.
Neturtingiesiems belieka gatvė, kur paslaugų sąrašas labai trumpas: nebe pirmos jaunystės, dažnai be dantų kekšė gatvėje pasiūlys "tai" padaryti už 20 svarų automobilyje - garsieji Londono parkai naktimis užrakinami. Kažkoks lietuvis Londone net ir šioje srityje pagarsėjo išradingumu. Jis naktį prostitutę atsiveda į laiptinę, kur yra du išėjimai. Vyras mergšei pameluoja, jog jie atėjo prie jo buto, tačiau ima abejoti, ar verta užeiti, nes gali būti grįžusi nemylima žmona. Tamsoje ant laiptų "išsikrovęs" tautietis mergšei liepia palaukti, pats neva nueina pinigų ir per antrąsias duris dingsta.
Na, be prostitutės galima ir apsieiti, o susiruošęs į Londoną uždarbiauti tautietis turėtų neužmiršti, jog dar dalį pajamų reikės skirti higienos priemonėms, palaikiui drabužiui. Tačiau visų pirma kainuoja dokumentai, be kurių neįsidarbinsi.
Statistika skelbia, jog kasdien Londone yra 30 000 laisvų darbo vietų. Tiesa, į jas pretenduoja net 190 000 bedarbių, be to, dar pora šimtų tūkstančių įsidarbinę tik laikinai. Žodžiu, ir ten bedarbystė, tačiau neteko girdėti nė apie vieną lietuvį, ukrainietį, latvį ar rusą, kuris Londone nebūtų radęs darbo (aišku, jei tik žmogus nusiteikęs dirbti). Paslaptis paprasta ir liūdna - tautiečiai mielai imasi darbo, nuo kurio suka nosį anglai ar kita legali darbo jėga - jiems ne tik moteriška 160, bet ir vyriška 300 svarų į savaitę alga - ne alga. Tačiau norėdamas įsidarbinti net ir už tokį atlyginimą darbdaviui turi pateikti dokumentus. Visi Londono lietuviai žino dokumentų padirbinėtojų, kurių Londone - ne vienas, telefonus ir adresus. Šiandien už simbolinę kainą per vieną dieną padaromas popiergalis ir gali drožti į įdarbinimo agentūrą.
Kitame numeryje skaitykite: maža klastotė - dideli pinigai; tarpininkai apiplėšinėja lietuvius; šykštūs darbdaviai gali ir nesumokėti; musulmonai bando apiplėšti korespondentą.
Autoriaus nuotr.
London 17 - Prostitucijos industriją reklamuojantys skelbimai pakabinami telefonų būdelėse.
London 18 - Šis negro automobilis neturėjo lipduko už sumokėtą kelių mokestį. Dabar pažeidėjo laukia milžiniška bauda.