• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sueina metai, kai buvo pakeistas mūsų valiutų valdybos režimo kertinis akmuo. 2002 metų vasario 2 d., pirmadienį, litas tapo persietas nuo dolerio prie euro. Šis tuo metu buvo daug silpnesnis už JAV dolerį, todėl vietoj 4 litų už dolerį pakako 3,4528, kad litas prilygtų eurui.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien padėtis visai kitokia - jau pakanka 3,2 lito, kad šis galėtų prilygti JAV doleriui. Taigi dolerio vertė litais krito net 20 proc., penktadaliu.

REKLAMA

Dolerio ir euro (lito) santykis - tai sūpynės, kurių viename gale “sėdi” euras, kitame - doleris. Jei vienas kyla aukštyn, tai kitas neišvengiamai leidžiasi žemyn. Ir niekada kitaip (kol tas valiutas lyginsime vieną su kita).

Dar prieš metus “rimti” žmonės “rimtiems” sandoriams naudojo tik dolerius, litai tiko tik einamiesiems reikalams. Šiandien ne tik kad nepadaugėjo kliūčių naudotis doleriais sandoriuose, bet net tapo oficialiai leidžiama - tačiau tie “rimtieji” kažkodėl ėmė versti dolerius (bent mintyse) į litus ir jausti diskomfortą. Šitaip paaiškėjo, kad litas yra tikras daiktas, jis Lietuvoje turi prasmę ir reikšmę. Ne be euro pagalbos, pridėkim.

REKLAMA
REKLAMA

Dolerio kursas krito dėl klasikinės priežasties - pasaulyje sumažėjo jo paklausa. Kiek kompleksiškesnės yra tos paklausos sumažėjimo priežastys, tačiau jos irgi pakankamai gerai žinomos - didžiųjų JAV bendrovių kompromitacija (sukčiavimai balansuose, bankrotai), sukėlusi krizę ne tik JAV, bet ir viso pasaulio kapitalo rinkose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Doleris reikalingas ne tik investuoti į JAV korporacijų akcijas bei obligacijas, bet ir pirkti JAV prekes ir paslaugas. Čia vėlgi prasti popieriai - JAV prekybos balansas chroniškai deficitinis, neką geriau ir su visa einamąja sąskaita.

Dar vienas dolerio paklausos komponentas - paklausa jam būtent kaip doleriui, t.y. kaip visuotinai pripažįstamai valiutai, su kuria galima be problemų atsiskaityti daugelyje šalių. Juk daugiau nei pusė dolerių banknotų cirkuliuoja už JAV ribų. Euro populiarėjimas gali apmažinti ir šitą dolerio paklausos veiksnį, tai jau pastebima Rusijoje.

REKLAMA

Todėl galima drąsiai teigti, kad dabartinis euro kurso kilimas yra išimtinai dolerio peripetijų “nuopelnas”. Pats euras savo kursui čia turėjo tiek pat įtakos, kiek, sakykim, Wimo Duisenbergo, Europos centrinio banko valdybos pirmininko, bobutė.

Dolerio perkamoji galia praktiškai nekinta. Infliacija Jungtinėse Valstijose 2001 m. buvo 2,8 proc., o 2002 m. nesiekė nė 2 proc. Kadangi už dolerių indėlius (juolab už JAV vyriausybės obligacijas) visada galima gauti bent 2 proc. metinių palūkanų, tai doleris nenuvertėja nė per nago juodymą. Ir pernai, ir šiemet dolerių savininkai Jungtinėse Valstijose gali įsigyti praktiškai tiek pat prekių ir paslaugų - kad ir kiek smuktų dolerio kursas euro atžvilgiu. Kitas dalykas, jei tų gėrybių norim pirkti, su doleriais kišenėje, Europos Sąjungoje ar Lietuvoje. Tada praverstų luktelti.

REKLAMA

Tačiau vidutiniu ir ilgu laikotarpiu valiutos kursą lemia ne einamoji konjunktūra valiutų rinkose, bet tos šalies ekonomikos būklė ir perspektyvos. Žiūrint kritiškai, JAV ekonomika turi rimtų stabilumo problemų (ir, matyt, dar ilgai turės). Gali būti, kad doleris gali dar kažkiek atpigti, skaičiuojant eurais (karas su Iraku ar kiti neapibrėžti veiksniai). Tačiau JAV realioji ekonomika, t.y. prekių ir paslaugų kūrimo potencija, yra stipriausia, dinamiškiausia ir perspektyviausia pasaulyje. Tai ilgainiui ims stiprinti dolerį, o tikėtina spekuliacinė investavimo Amerikoje karštligė, reik manyt, laikinai vėl užkels dolerį į padebesius - iki naujo smukimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip jokiai kitai pasaulio valiutai dolerio kursui daro įtaką emocinis pasitikėjimas juo. Šį pasitikėjimą lemia ne tik jo paties sveikata, bet ir kitų šaunių valiutų kondicija.

Europos Sąjungos ekonomika taip pat galinga, ES išplėtimas dar ją kažkiek dinamizuos. Tačiau jos plėtros potencialas menkesnis. Jos technologinė pažanga lėtesnė, jos demografinė situacija, priešingai nei JAV, darosi grėsminga taip pat ir ūkio plėtrai. Be to, dėl specifinės ekonominės sistemos ES ekonomikos raida visada yra ir, matyt, bus tolygesnė nei JAV ekonomikos plėtra, kartu ir vangesnė.

Todėl ateityje dolerio kurso kilimas neišvengiamas taip pat, kaip ir dabartinis jo smukimas.

Kitas dalykas - kada ir kiek. Tai jau kita tema. Tiksliai apie tai jums pasakys tik Kirtimuose, bet kuriame iš taborų...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų